Metnar ustoupil. Uznávanému vojenskému historikovi nakonec nabídl setrvání ve funkci

Metnar ustoupil. Uznávanému vojenskému historikovi nakonec nabídl setrvání ve funkci
Autor fotografie: Stribrohorak (CC BY-SA 3.0)|Popisek: Eduard Stehlík
18 / 11 / 2019, 20:30

Současný ředitel odboru pro válečné veterány Eduard Stehlík měl ke konci roku skončit ve funkci ředitele odboru pro válečné veterány, protože ministerstvo obrany mu původně neprodloužilo kontrakt. Ministr obrany Lubomír Metnar však po kritice i z vlastních řad nabídl uznávanému odborníkovi setrvání na této pozici, v níž je od roku 2014.

Na ministerstvu obrany měl k poslednímu dni tohoto roku skončit dosavadní ředitel odboru pro válečné veterány Eduard Stehlík. Původní plán byl takový, že odbor pro válečné veterány povede napříště civilista a odbor měl mít místo tří oddělení jen dvě.

Metnar však několik dní po kontroverzním rozhodnutí změnil názor a nakonec bude zachována původní podoba odboru pro válečné veterány. Ten tak povede i nadále voják z povolání, o což Stehlíkovi šlo především.

Na změnu rozhodnutí měl zřejmě silný vliv dvoudenní zasedání Výboru pro obranu minulý týden, v němž nesouhlasili s Metnarovým záměrem i někteří vlastní poslanci ANO, ale rovněž členové výboru z ostatních politických stran. Svou roli sehrála pravděpodobně i kritika ze strany premiéra Andreje Babiše, který již dříve uvedl, že Metnarovo rozhodnutí považuje ze nerozumné.

SM informoval, že sám Metnar na jednání výboru připustil, že bouřlivá debata může mít vliv na původní rozhodnutí, a je současně otevřen další diskusi o Stehlíkově osudu. ,,Já sám jsem otevřen diskusi, ještě není nic skálopevně rozhodnuto právě proto, jaký ohlas to vzbudilo," prohlásil Metnar. 

 

Tagy článku