Metnar zasahuje: extrémně vysoké zálohy na pasivní radary se vyplácet nebudou

Metnar zasahuje: extrémně vysoké zálohy na pasivní radary se vyplácet nebudou
26 / 02 / 2020, 19:00

Kromě výrazného navýšení ceny dvou kusů pasivních sledovacích systémů VERA NG z původně předpokládaných 780 milionů na 1,5 miliardy byly kritiky tohoto akvizičního projektu zmiňovány důrazně také vysoké zálohy, které by mělo Ministerstvo obrany před dodáním techniky zaplatit. Aktuálně však MO rozhodnutí o proplacení záloh odložilo do doby, kdy bude mít k dispozici výsledky šetření celkové hodnoty zakázky za tím účelem zřízenou expertní skupinou.

Ministr obrany Lubomír Metnar již v lednu uvedl, že první záloha ve výši 227 milionů korun má být splacena do 30 dnů od podpisu smlouvy, a dalších 227 milionů korun do 31. března 2020. Celkem by tedy Ministerstvo obrany zaplatilo výrobci téměř půl miliardy korun (a bezmála tři čtvrtiny původně kalkulované celkové ceny), a to dlouho předtím, než by armáda cokoli převzala.

Takový postup kritizovala mj. předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) počátkem února: "Přijde mi nestandardní dávat třicetiprocentní zálohu, aniž by ministerstvo cokoliv obdrželo." Tehdy ještě ministerstvo argumentovalo, poněkud překvapivě, že vysoké zálohy pomohly snížit celkovou cenu, což s ohledem na její zdvojnásobení nepůsobilo příliš přesvědčivě.

"Zálohové platby schválené pro rok 2020 dosud proplaceny nebyly a o termínu platby není rozhodnuto. Rozhodnutí o proplacení zálohové platby je vázáno na výsledky šetření celkové hodnoty zakázky expertní skupinou, které nyní probíhá na základě dohody MO a Výboru pro obranu PS ČR," uvedl pro Security magazín Petr Sýkora z Tiskového oddělení MO.

Jde o důležitý posun a v dané situaci zodpovědný přístup, jakkoli výrobce radarů (společnost ERA ze skupiny Omnipol) platby očekává a může patrně ohrozit termín plnění. Po rezignaci náměstka pro akvizice Filipa Říhy budou prověřovány i další zakázky. Aktuálně jsou pozastavené nejen platby záloh na systém VERA NG, ale také modernizační projekt tanků T-72M4 CZ (prováděný VOP CZ) a vrtulníků Mi-171Š (prováděný LOP Praha). V obou případě rovněž došlo k výraznému navýšení hodnoty zakázky, a podobný problém potkal také akvizici mobilních rušiček STRAKOM.

„Přijal jsem jednoznačná opatření, aby se neopakovaly takové chyby. A kontrolní mechanismy zafungovaly. U rozběhnutých zakázek na modernizaci tanků a transportních vrtulníků zatím nedošlo k podpisu smluv. A nestane se tak, dokud nebude známá a zdůvodněná reálná cena. Žádné velké navýšení cen nebudu tolerovat. Chci, aby vše bylo po faktické a procesní stránce zcela v pořádku,“ řekl ministr Metnar v polovině února. Je na místě opatrný optimismus, že kontrola parlamentním výborem funguje a zpětnou vazbu, zdá se, umí Ministerstvo uchopit a využít v zájmu transparentnějšího řízení akvizičních projektů.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace