foto: KNDS / Public domain /LEOPARD 2 A-RC 3.0
Po sedmi letech se Francii a Německu, respektive KNDS a Rheinmetallu, podařilo definovat technologické pilíře MGCS a to při překotném vývoji MBT Leopard 2A8, KF-51 Panther a Leclerc.
Válka na Ukrajině a především masivní nástup bezpilotních prostředků změní na moderním bojišti úplně vše. V minulosti se již mnohokrát diskutovalo o smyslu existence hlavních bojových tanků (MBT), ale ty nikdy nečelily tak zásadním nepřátelům jako dnes. Přenosné protipancéřové systémy (ATGM) tu byly od druhé světové války v čele s legendárním Panzerfaustem, ale aktuálně MBT prohrávají na celé čáře s Javeliny, NLAW nebo i ruskými Kornety. Kumulativní tandemové hlavice dokáží překonat i přídavný pancíř v podobě ERA (reaktivní pancíř) a po jejich propálení se dovnitř tanku nezbude nic. ERA je aktuálně na Ukrajině primární prostředek proti dronům. A to na obou stranách.
MGCS bez ERA a APS ani ránu
Vzhledem k tomu, že nejmodernější západní tanky bez problémů atakují váhu sedmdesáti tun, vývojáři už to pomalu vzdávají. M1A2 SEPv3 má podle anglické Wikipedie hmotnost v bojové pohotovosti téměř 74 tun a Leopard 2A8 má podle Army Recognition tun sedmdesát. Pochopitelně drtivou část této hmotnosti spolkne kompozitní pancíř. KNDS vyvíjí nový Leopard A-RC 3.0 s bezosádkovou věží a ten by podle edrmagazine.eu měl mít váhu pod šedesát tun, některé zdroje uvádí padesát tun. Přesto aktuálně dochází k uvědomění konstruktérů, že řešením UAV a ATGM jsou APS (systémy aktivní ochrany). Tím se ovšem otevírá Pandořina skříňka i směrem k MGCS.
Bleskový vývoj MGCS
KNDS na svých stránkách uvádí, že 24. ledna tohoto roku v Paříži byla podepsána akcionářská smlouva ohledně MGCS. Podpis je ze strany KNDS Deutschland, KNDS France, Rheinmetall Landsysteme a Thales a pochopitelně vše zastřešují německá a francouzská vláda. Slušné, pod sedmi letech. Projekt byl zahájen v roce 2017 za velkého zájmu Polska, které ovšem bylo vypoklonkováno. Aktuálně jsou rozdělené kompetence ohledně MGCS.
Novinka ASCALON
Je zajímavé, že senzorické vybavení mají mít na starosti Francouzi, ale ochranu a obranu proti UAV Němci. V situaci, kdy proti dronům jde primárně o senzorické vybavení. Hlavní zbraň má společné vedení. Pochopitelně Nexter (KNDS France) má dlouholeté zkušenosti s vývojem ASCALON ráže 140 mm a Rheinmetall zase vyrábí nejlepší tankové kanóny na světě L/52, které jsou na Leopardech. Jenže 140mm kanón, se kterým se alternativně počítá, nemůže být určujícím faktorem vývoje tanku páté generace.
Jenže se předpokládá, že první MGCS sjede z výrobní linky ne dříve než v roce 2045. Opravdu už trochu směšné. Podobné to je s vývojem letadel šesté generace. Tedy s britským Tempestem, který už trochu ztrácí smysl s podepsáním dohody o vývoji FCAS mezi Londýnem, Římem a Tokiem. MGCS bude zcela jasně čelit zásadnímu faktoru. A tím budou hloubkové analýzy války na Ukrajině. Už teď se otevírá jedna zásadní otázka. Váha reaktivního pancíře na tak velkých strojích se pohybuje přes dvě tuny. Izraelský APS Trophy váží podle Defence News přes dvě tuny také. Jedná se o trochu starší zprávu, protože odlehčená verze Trophy systému by měla být pod jednou tunou. Jenže.

Definice smyslu MBT je aktuálně v systémech Leclerc, KF-51 a Leopard A-RC 3.0
V souvislosti s útokem Hamasu v roce 2023 byly do Merkav nainstalovány vlastní zdroje energie pro Trophy. Systém má rozsáhlé senzorické vybavení a extrémní výpočetní výkon. Kolik je munice do výmetnic nikdo neví. V součtu jen ERA a APS budou dělat pět tun. A je jedno, zda se na MGCS bude nacházet evropský APS nebo ne. Je nezbytný. Aktuálně je jasné, že bude nutná komplexní ochrana PVO krátkého dosahu. Na to APS nestačí. Ani Trophy. A APS se už teď instalují na BVP (Namer, CV90, Ajax) a postupně i na obrněné transportéry. Srazit váhu a cenu MBT a udržet jejich smysl nebude vůbec jednoduché. Smysl aktuálně definují modernizované MBT Leclerc, vyvíjený KF-51 Panther a třeba právě Leopard A-RC 3.0.
Lynx a CV90120-T jako adekvátní alternativa MBT
Aby byl obrazec celý. BAE i Rheinmetall instalují na své CV90 a Lynx tankové kanóny. Klasifikace vozidlo palebné podpory nebo lehký tank je vedlejší. CV90120-T atakuje čtyřicet tun, Lynx dokonce padesát. Ale všechny systémy prostě budou potřebovat APS a externí PVO. Pak už se přímo nabízí otázka, co vlastně může MGCS doopravdy přinést. Zřejmě to neví ani jejich vývoj. Asi hlavně umělou inteligenci. Ale už v situaci, kdy padesátitunový Lynx hravě nahradí MBT v celé řadě úkolů. MBT přežijí, ale při jejich extrémní ceně je zásadní otázkou v jakých počtech. A velká otázka je, jak hodně s vývojem událostí do budoucna počítá naše Ministerstvo obrany. A celé NATO. Ukrajina nasazování MBT zcela zásadně změní. To už se děje koneckonců teď.
Tagy