foto: GoodFon / Public domain/MiG-31K
Když vzlétne MiG-31K, celá Ukrajina je v pozoru kvůli hypersonickým Kinžalům. Když totéž udělá Su-34, lidé se bojí FAB-3000. A Kyjev opět použil drony na leteckou základnu Savaslejka, kde se letadla nachází.
Operace Pavučina se zaměřila na nebezpečí ruského strategického letectva a především z toho vyplývajících střel Ch-101, které dokáží odpalovat pouze Tu-95MS a Tu-160. Ale Tu-22M3 v útocích na Ukrajinu nejsou nijak pozadu. Pavučina je operací, která vstoupí do dějin a lze ji označit za počátek konce ruské flotily strategických bombardérů. Avizovaná výroba nových Tu-160 je spíše jen klasická pohádka Kremlu, PAK DA také a Tu-22M se s Tu-95MS už dávno nevyrábí. Rusové mají velký problém letadla servisovat a modernizace zbylých je nepravděpodobná. Dlouhodobě se Kyjev ovšem soustředí především na letecké základny, kde se nachází Su-34 a přirozeně i MiG-31K, tak jako Savaslejka.
Savaslejka nebyla cílem ukrajinských dronů poprvé
Letecká základna Savaslejka se nachází přibližně 600 kilometrů od ukrajinských hranic v Nižněnovgorodské oblasti. Je domovem 3958. letecké skupiny s extrémně rychlými MiG-31K. Ukrajinci pomocí dronů na Savaslejku nezaútočili poprvé, přesto Kreml letiště nevyklidil tak jako Engels-2 po třech masivních útocích. Poslední útok se podle Newsweeku odehrál v srpnu loňského roku. MiG-31K znamená pro Kyjev takové nebezpečí, že proti němu podle Forbesu Ukrajinci dokonce zaměřili vloni vzácné ATACMS. Zřejmě bez zásadnějších výsledků.

Velmi rychlý MiG-31K se střelami Kinžal
O útoku na Savaslejku v noci na 9. června informoval militarnyi.com a zprávu potvrdil polský WPtech. Savaslejka má aktuálně čtyři klíčová slova. Jsou to MiG-31K, hypersonický Kinžal, Su-34 a FAB 3000. Minimálně poškozena byla dvě letadla, MiG-31K a Su-34 nebo Su-30. Došlo i na lehké zásahy letištní infrastruktury. Satelitní snímky ukazují trosky dálkových dronů AN-196 Ljutyj, které jsou aktuálně klíčovou zbraní Kyjeva při útocích na ruskou infrastrukturu. MiG-31K je nosičem hypersonických Kinžalů, které mají dosah 2 000 kilometrů a deklarovanou nejvyšší rychlost Mach 10. V reálu to je asi Mach 6, ale i tak Kyjev a prakticky nikdo na světě nemá proti střelám Kinžal PVO. Byť tedy Kyjev uvádí likvidaci pomocí Patriotů.
Střela Kinžal je dlouhá osm metrů a startovací hmotnost činí úctyhodných 4 300 kilogramů. Pokud se na Savaslejce zvedne MiG-31K, je celá Ukrajina v pozoru. Kinžal může zasáhnout takřka celé území napadeného státu. Kreml vyrobil více než 500 kusů MiG-31, ale má jich aktuálně k dispozici maximálně jedno sto. Stíhací letouny jsou hlavní zbraní proti flotile amerických strategických bombardérů. MiG-31 je třetím nejrychlejším operačním letounem na světě a rychlostí přes Mach 3. Drak se skládá z niklu, slitin lehkých kovů, titanu a kompozitu.

Su-34 s FAB 3000
Konstrukce je udělána tak, aby letadlo odolávalo kinetickému zahřívání při nejvyšších rychlostech. Radar Zaslon-A má dosah pro vzdušné cíle stále velmi solidních dvě stě kilometrů. Automaticky dokáže sledovat na vzdálenost 120 kilometrů. Letadlo detekuje infra na 56 kilometrů. Až do roku 2000 se jednalo o jediné letadlo, které mělo radar s fázovým polem. Su-34 znamená jiné nebezpečí a po celý loňský rok se Ukrajinci soustředili na jejich likvidaci. Stíhací bombardér, který už měl tvořit páteř ruského letectva, je totiž hlavní platformou pro používání FAB 3000.
Pavučina Kyjevu nestačila
Kyjev proti třítunové FAB 3000 neměl zbraň, v poslední době Ukrajinci řízenou pumu dokáží vyrušit, ale přesto nadále představuje velké nebezpečí pro ukrajinská města. V případě dislokace Su-34 a MiG-31K je pak Savaslejka opravdu lákavý cíl. Snaha likvidovat nosiče hypersonických Kinžalů a FAB 3000 je ze strany Kyjeva naprosto logická. Navíc Su-34 představuje opravdu špičkový a i na západě uznávaný letoun, který se Kremlu povedl. Narozdíl třeba od Su-57. Útok na Savaslajku je, narozdíl od operace Pavučina, součástí dlouhodobé vzdušné kampaně Kyjeva. A Kreml má stále větší vrásky.
Tagy