foto: GoodFon / Public domain/MiG-31
MiG-31K je nosičem hypersonických střel Kh-47 Kinžal. Letadlo se řadí mezi zcela klíčové stroje flotily Ruska a Kreml si je do jisté míry zničil sám, pokud k tomu nepřispěl Kyjev s AN-196 Ljutyj v Savaslejce.
Podle polského WPtech byl minulý týden na celém území napadené Ukrajiny vyhlášen bojový poplach. Příčina byla jednoduchá. Start supersonického stíhacího letounu MiG-31K, který je schopen nést hypesoniskou střelu Kh-47 Kinžal. Kreml už disponuje jen jediným dalším typem letounu se stejnou schopností, je to strategický bombardér Tu-22M. Kinžaly mají schopnost při dosahu 2 000 kilometrů na MiG-31K zasáhnout jakékoliv místo na Ukrajině s tím, že se počítá i s útokem z Běloruska. Přestože byly ruské proklamace ohledně kvality střel Kinžal výrazně zpochybněny, zbraň nelze podceňovat.
Hypersonický Kh-47 Kinžal výstavní skříní Kremlu
Podle Airforce Technology se předpokládá, že Kinžal je založen na ruské balistické raketě krátkého doletu 9K720 Iskander-M země země. Střela je dlouhá 8 metrů, s průměrem těla 1 m a startovací hmotností přibližně 4 300 kg. Po startu zrychlí na Mach 4 (4 900 km/h) a může dosáhnout rychlosti až Mach 10 (12 350 km/h). Právě rychlost Kinžalů je předmětem velkých pochybností, odhaduje se, že v reálu čini Mach 6. Kyjev v květnu 2022 tvrdil, že sestřelil jeden Kinžal pomocí amerického systému PVO Patriot a o rok později Ukrajinci uváděli zničení šesti střel během jedné noci. Informaci o sestřelu Patriotem potvrdil Pentagon ve Washington Times.
Zničení Kh-47 Kinžal Patriotem
Případné zničení Kinžalu systémem Patriot je velmi důležitý precedens. Západ stále nedisponuje adekvátními systémy PVO proti hypersonickým střelám a je velkou úlevou, že Patriot to zvládne alespoň v nějakém režimu. Pokud tedy vynecháme T-22M3, klíčovým prostředkem pro používání hypersonických střel Kinžal je nadzvukový MiG-31K. MiG-31K má být rozdílovým letadlem proti silám NATO. Jenže podle Defence Express si celou flotilu Rusové prakticky odrovnali sami. Kreml aktuálně disponuje asi 120 kusy, ale celkem jich bylo v letech 1975 až 1994 vyrobeno až 519. Za vším stojí klasický ruský šlendrián a zřejmě i podfinancování především v devadesátých letech.
Kreml si flotilu MiG-31K zlikvidoval sám
Dislokace na Sibiři a Dálném východě při plném vystavení povětrnostním podmínkám a údržbě ze strany vojáků základní služby. Aby byl klid, MiG-31 se odepisovaly kvůli údajným výrobním vadám. Důsledkem je, že klíčová letadla proti americkým strategickým bombardérům se dostala až do operabilní neschopnosti s výrazně nižším počtem použitelných kusů. MiG-31K má drak z niklu, titanu, kompozitu a ze slitin lehkých kovů. Konstrukčně je řešen tak, aby odolal kinetickému zahřívání a jeho radar Zaslon-A má vzdušný dosah 200 kilometrů. Sledovat cíl je schopen na vzdálenost 120 kilometrů. Velmi zajímavé je, že až do roku 2000 se údajně jednalo o jediné letadlo s radarem s fázovým polem.

MiG-31 s nebezpečnými R-37 proti ukrajinským letadlům
Podle anglické Wikipedie MiG-31K sestřelily blíže neurčený počet ukrajinských letadel za pomoci střel vzduch vzduch dlouhého dosahu R-37. R-37 v kombinaci se schopnostmi letadla a Kinžaly dělají z MiG-31K smrtelné nebezpečí nejen pro Ukrajinu. V roce 2024 došlo k vizuálnímu potvrzení dvou zničených letadel na letišti Belbek a na Krymu ukrajinskými střelami a jednomu zřícení ve stejné lokaci. Newsweek potvrzuje zničení jednoho stroje na vojenské letecké základně Savaslejka srpnu 2023 a poškození pěti dalších. Na Savaslejce nepochybně útočily dálkové drony AN-196 Ljutyj.
Ukrajinský AN-196 Ljutyj proti ruskému MiG-31K
AN-196 Ljutyj je aktuálně vlajková loď ukrajinských dronů s dálkovým doletem. Jejich dosah je až 2 000 kilometrů. A je zjevné, že Kreml si s AN-196 Ljutyj neví moc rady, nahrazují střely dlouhého doletu a Kyjev vyvinul speciální krycí taktiky pro jejich používání. Jedním z důsledků je třeba nedávné přesunutí ruských strategických bombardérů Tu-95MS až k Murmansku. V každém případě Oryx potvrzuje zničení jen tří MiG-31. Pro Ukrajinu a západ je v podstatě štěstí, že si Kreml zlikvidoval flotilu těchto letadel sám, jsou to rozdílové stroje, které s hypersonickými Kinžaly, jichž Rusko nemá dost, pro Ukrajinu znamenají nejvyšší nebezpečí.
Tagy