Autor fotografie: Mil.ru / Publlic domain|Popisek: Ruská samohybná houfnice
Jihokorejská Národní zpravodajská služba (NIS) ne včerejším brífinku uvedla odhad pomoci, kterou Pchjongjang posílá do Moskvy a co za to dostává zpět.
Spotřeba dělostřelecké munice na Ukrajině je obrovská, zásoby neřeší jen Kyjev, ale i Kreml. O kontaktech Putinova režimu se Severní Koreou se ví už dlouho. Soul přišel s konkrétním údajem ohledně poskytnuté munice. Mělo by se jednat o jeden milion dělostřeleckých granátů. Odhadem spotřeba Rusů na dva měsíce. Nutno podotknout, že severokorejské zásoby patří mezi největší na světě.
Nejde pouze o zásoby, ale i značné výrobní kapacity severokorejského režimu a kompatibilitu zbraňových systémů, jež jsou v drtivé většině sovětské provenience a pro Kreml by neměl být problém je používat. Přesto byli do Ruska zřejmě vysláni severokorejští instruktoři, aby poskytli výcvik k používání munice. Pochopitelně režim na Korejském poloostrově se snaží svou techniku dlouhodobě modernizovat a upravovat. Přestože se jedná často o muzeální kousky jako jsou tanky T-34, Rusku se stále hodí.
Není zcela jasné, jaké druhy munice Rusko dostává, ale jistě se bude jednat i o neřízené střely do raketometů a munici do samohybných houfnic. S ohledem na to, že Moskva běžně používá techniku z padesátých a šedesátých let, konflikt velmi často připomíná druhou světovou válku. NIS uvedla vysokou pravděpodobnost toho, že Pchjongjang dostává výměnou raketové a kosmické technologie Ruska. A to především v oblasti rychle se vyvíjejícího sektoru severokorejských balistických střel a satelitní techniky.
Přestože je to dost opomíjeno, celá situace jen dokazuje, jak hluboko Kreml klesl. Jeho předválečné kontakty s Kim Čong-unem nebyly příliš velké. Severokorejský režim je dlouhodobě nejhorší na světě a také nejbrutálnější. Pokud je dalším spojencem Moskvy Teherán a existuje spolupráce s Hamásem, fakticky se Rusko pomalu stává diktaturou s teroristickými kořeny a jeho nebezpečnost z mezinárodního hlediska vzrůstá. Níže už fakticky nelze klesnout. Především Evropa by si měla uvědomit, jak je pro její bezpečnost důležité, aby na Ukrajině Rusko nezvítězilo a zintenzivnit Kyjevu pomoc.
Autorský komentář Jaroslava Červenky