Miloš Zeman: Šílence je zapotřebí izolovat. Agresi si nesmíme ve vlastním zájmu nechat líbit

Miloš Zeman: Šílence je zapotřebí izolovat. Agresi si nesmíme ve vlastním zájmu nechat líbit
Autor fotografie: foto: redakce
24 / 02 / 2022, 11:15

Ve svém mimořádném projevu prezident České republiky Miloš Zeman označil ruský útok na Ukrajinu za nevyprovokovanou agresi a vyjádřil Ukrajině plnou podporu. Přiznal, že se mýlil, když v uplynulém týdnu vyjádřil názor, že Rusko na Ukrajinu nezaútočí. Rozhodnutí vedení Ruské federace označil za iracionální a vyzval k tvrdším sankcím, než jaké byly plánovány.

Přepis projevu prezidenta republiky (24. února 2022 v 11:00)

"Vážení spoluobčané, dnes v časných ranních hodinách Ruská federace zaútočila na Ukrajinu. Jedná se o akt nevyprovokované agrese, který je zapotřebí důsledně odsoudit. A to nikoli pouze slovy, ale také činy. Mám rád ruskou kulturu. Vážím si obětí ruského lidu ve 2. světové válce. Ale to neznamená, že budu souhlasit s tím, aby na území suverénního státu bez vyhlášení války vstoupila cizí armáda. Prostudoval jsem si podrobně projev prezidenta Putina z dnešního rána a odpovím na něj jedinou větou: Domnělé, nebo skutečné chyby, jako bylo bombardování Jugoslávie, nebo vstup do Iráku, nemohou být ospravedlněním chyb vlastních.

Rusko se tímto činem dopouští zločinu proti míru. Před několika dny jsem řekl, že Rusové nejsou blázni a že na Ukrajinu nezaútočí. Přiznávám, že jsem se mýlil. Iracionální rozhodnutí vedení Ruské federace způsobí výrazné škody samotnému ruskému státu. Domnívám se, že je na čase sáhnout k daleko tvrdším sankcím, než byly původně plánovány, a mám tím na mysli především sankci v oblasti tzv. SWIFTu, což je mezinárodní bankovní či finanční síť, která by znamenala vyřazení Ruské federace z platebního styku.

Šílence je zapotřebí izolovat. A nebránit se vůči němu pouze slovy, ale konkrétními opatřeními. Chtěl bych vyzvat naše občany ke klidu. Chtěl bych vyjádřit plnou podporu Ukrajině, jejímu vedení a jejímu lidu. Zítra odpoledne se zúčastním videokonference hlav států Severoatlantické aliance a pozval jsem na tuto videokonferenci i pana premiéra Fialu, protože se domnívám, že i když se třeba lišíme v názorech na státní rozpočet, v této vážné situaci je zapotřebí postupovat naprosto jednotně.

Věřím, že se situace uklidní, nikoli však zbabělým kompromisem, ale rozhodou reakcí proti agresorovi. Hluboce lituji, že k tomu dochází. Ale musíme se chovat jako stateční lidé, kteří si nenechají agresi ve vlastním zájmu líbit. Děkuji vám, za vaši pozornost."

Premiér Petr Fiala prezidentův projev komentoval na Twitteru: "Oceňuji přístup pana prezidenta k ruské agresi. Je dobře, že si pan prezident uvědomuje důležitost společného postupu a že hlavní političtí představitelé ČR mluví stejně. Rád se spolu s Milošem Zemanem zúčastním zítřejšího jednání hlav států NATO."

Tagy článku