Ministerstvo k výzvě Fialy na stopnutí tendru na BVP: další kroky dělat nebudeme

Ministerstvo k výzvě Fialy na stopnutí tendru na BVP: další kroky dělat nebudeme
Autor fotografie: koláž: redakce (fb stránky P. Fialy, L. Metnara, Ministerstvo obrany)
22 / 10 / 2021, 15:00

19. října během tiskové konference na dotaz Security Magazínu, zda by neměl být tendr na BVP přerušen do nástupu nové vlády, odpověděl lídr koalice SPOLU Petr Fiala, že by současná vláda neměla v tuto chvíli činit žádná klíčová rozhodnutí. Zeptali jsme se Ministerstva obrany, zda tuto výzvu vnímá a bude ji respektovat: "V tuto chvíli tedy ani z hlediska momentální fáze zakázky nelze hovořit o jakémkoli finálním kroku či rozhodnutí," zní odpověď MO.

Tendr na pásová BVP pro přezbrojení především praporů mechanizované pěchoty 7. brigády 210 vozidly v sedmi variantách v hodnotě 52 miliard korun je aktuálně ve fázi posuzování a vyhodnocování finálních nabídek, které 1. září 2021 předali Ministerstvu obrany zástupci výrobců, kteří se o zakázku ucházejí.

Nejen v letošním roce, a návazně na četné odklady a průtahy, které výběrové řízení provázely od samého začátku, zaznívala z mnoha stran a především ze strany vlivných poslanců sněmovního Výboru pro obranu předběžná obava z toho, že by tato obrovská zakázka mohla nabrat nešťastný kurz, s nímž má Česká republika i armáda zkušenosti z roku 2006 a akvizice kolových BVP Pandur II 8x8 CZ. Jejich nákup byl podepsán ministrem obrany v demisi (Karlem Kühnlem), posléze Topolánkovou vládou zrušen a pod hrozbou mezinárodní arbitráže ve velmi redukované podobě a s výrazným zpožděním obnoven.

Požadavek, aby tak významnou smlouvu podepisoval ministr s jasnou politickou odpovědností, vznesla opakovaně například předsedkyně Výboru pro obranu Jana Černochová (ODS), a varovala před tzv. předáním projektu "v mašličkách", tj. po všech předběžných krocích a rozhodnutích připravený k podpisu novým ministrem. Její tehdejší slova byla s ohledem na dnešní situaci prorocká: "Nové vedení se bude chtít s tímto nákupem zcela jistě seznámit, možná bude chtít nějaké náležitosti vysvětlit či upravit, takže zpoždění může být mnohem větší, než jsme si teď ochotni připustit. A to vše se může odehrávat v době, kdy se bude řešit obří deficit a příjmová i výdajová stránka rozpočtu a bude sílit tlak na přehodnocení projektu."

Pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala (ODS, SPOLU) v úterý řekl, že by současná vláda již neměla ve věci tendru na BVP přijímat žádná klíčová rozhodnutí. Bylo to vzkazem úředníkům, aby se v uvozovkách "nesplašil úřední šiml" a nedošlo k překotné snaze přijmout nezvratná či budoucí vývoj zakázky potenciálně komplikující rozhodnutí. A také výzvou odcházejícímu ministru Metnarovi, protože klíčová rozhodnutí mohou a musejí přijímat nikoli úředníci, ale politici.

Zeptali jsme se Ministerstva obrany, za tuto výzvu bude respektovat a další rozhodnutí ve věci akvizice BVP přenechá do doby nástupu nového ministra obrany s plnou politickou odpovědností. Tiskové oddělení MO odpovědělo:

"V zakázce aktuálně dochází k posuzování jednotlivých nabídek, které ministerstvo obrany obdrželo od tří uchazečů - potenciálních dodavatelů. Konkrétně od firem BAE Systems (Švédsko) s vozidlem CV90, GDELS (Španělsko) s vozidlem ASCOD a Rheinmetall Landsysteme (Německo) s vozidlem Lynx.

Jedná se o obsáhlé dokumenty čítající tisíce stran, proto proces posuzování bude trvat řádově týdny až měsíce. Teprve pak bude jasné, jestli nabídky dodavatelů odpovídají požadavkům stanoveným ministerstvem.

V tuto chvíli tedy ani z hlediska momentální fáze zakázky nelze hovořit o jakémkoli finálním kroku či rozhodnutí."

Výrazy "týdny" (až měsíce) a "v tuto chvíli" mohou naznačovat, že se přece jen můžeme dočkat překvapivého vývoje. Velmi proto bude záležet na tom, jak plynule a jak rychle se podaří ustavit novou vládu. Případné průtahy tohoto procesu mohou otázku ohledně klíčových kroků v akvizici BVP učinit opět aktuální.

Tagy článku

-->