Ministerstvo obrany: Alianční závazek 2 % HDP není jen číslem na papíře

Ministerstvo obrany: Alianční závazek 2 % HDP není jen číslem na papíře
05 / 02 / 2020, 10:00

V posledních dnech se v médiích objevují informace o nutnosti zvýšení výdajů na důchody, školství a další oblasti. Ministerstvo obrany to nezpochybňuje, nemělo by se tak ale dít na úkor rozpočtu resortu obrany.

Jeho případné krácení by mělo velký vliv na realizaci strategických modernizačních projektů Armády ČR, které vycházejí z koncepčních materiálů ministerstva schválených vládou. Byl by to také silně negativní signál do NATO zpochybňující odhodlání plnit alianční závazky, ke kterým jsme se zavázali. Česká republika musí být v rámci aliance zodpovědným a důvěryhodným partnerem.

„Armáda potřebuje a musí přezbrojit. Je nezbytné modernizovat zastaralou techniku často ještě sovětské provenience. V uplynulých dvou letech se podařilo rozhýbat některé strategické akvizice a v tomto trendu budeme pokračovat,“ sdělil k tématu ministr obrany Lubomír Metnar.

Letos plánujeme další velké nákupy

V roce 2020 resort obrany plánuje podpisem smluv završit několik významných projektů, které mají zásadní význam pro zajišťování obrany ČR a dopomáhají také plnění našich závazků v rámci NATO. Jen namátkou můžeme zmínit 210 pásových bojových vozidel pěchoty za více než 50 mld. Kč, přes třicet tisíc českých nových ručních zbraní za 2,4 mld. Kč, rámcovou dohodu na pořízení až 31 tisíc balistických vest za 1,6 mld. Kč, modernizaci 33 ks tanků T-72 za 1,8 mld. Kč či protiletadlový raketový komplet SHORAD (4 baterie) za 10 mld. Kč.

„Alianční závazek 2 % HDP není jen číslem na papíře. Je to vizitka České republiky, kterou partnerům v rámci Aliance potvrzujeme, že jsme připraveni podílet se na kolektivní obraně,“zdůraznil ministr Metnar. Česká republika chce být spolehlivým partnerem v rámci NATO. Členství v této organizaci potvrzuje orientaci země k západním hodnotám a na oplátku poskytuje jistotu bezpečnosti. Tato spolupráce ovšem musí být vzájemná, nelze jen brát a nic dávat.

Resortní rozpočet roste, hlavně na investice

V roce 2020 činí rozpočet MO 75,5 mld. Kč, což představuje nárůst o 13 % (8,8 mld. Kč) oproti roku 2019. Daří se zvyšovat procento z této částky, které jde na investice. V letošním roce by to měla být téměř čtvrtina rozpočtu, tedy přes 18 mld. Kč. A rozpočtový výhled počítá v oblasti programového financování s částkou 25 mld. Kč v roce 2021 a 28,5 mld. v roce 2022.

Autor: Tiskové oddělení MO, army.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace