Ministerstvo obrany dostane příští rok o 4,5 miliardy méně. Předsedkyně Výboru pro obranu Černochová nesouhlasí

Ministerstvo obrany dostane příští rok o 4,5 miliardy méně. Předsedkyně Výboru pro obranu Černochová nesouhlasí
Autor fotografie: U.S. Army Europe, flickr.com (public domain)|Popisek: Čeští vojáci
02 / 06 / 2021, 21:15

Pokud se nic nezmění, bude muset rezort obrany v příštím roce hospodařit s menším rozpočtem, než s jakým původně počítal. S tím vyslovila nesouhlas předsedkyně sněmovního Výboru pro obranu Jana Černochová.

Ministerstvo obrany má mít v rozpočtu pro rok 2022 k dispozici 90,7 miliardy korun, přitom počítalo s 95,2 miliardami korun. To je o 4,5 miliardy méně, než s čím ministerstvo obrany původně kalkulovalo. Podle ministerstva financí mají činit v příštím roce výdaje na obranu celkem 90,7 miliardy korun. Upravený finanční výhled pro kapitolu obrany vyplývá z návrhu státního rozpočtu pro rok 2022, který připravilo ministerstvo financí.

Ministerstvo obrany přesto doufá, že bude ještě dostatečný prostor pro jednání, jak celkovou částku pro příští rok ještě navýšit, protože na již zmíněnou výši 95,2 miliardy korun jsou vázané plány ministerstva, tedy i strategické modernizační projekty, které jsou v běhu.

Proponované výši, která je téměř o 4,5 miliardy nižší, se podivila na svém Twitteru i předsedkyně Výboru pro obranu a poslankyně Jana Černochová. S návrhem odebrat ministerstvu obrany 4,5 miliardy nesouhlasí. ,,Stále mluvíme o nutnosti mít předvídatelný rozpočet na obranu. Ale Aleně Schillerové je to jedno? Návrh 90,7 mld. Kč pro ministerstvo obrany na rok 2022 je nepřijatelný. Je to o téměř 4,5 mld. méně, než mělo být. Můžeme jen závidět Maďarům, Polákům i Slovákům. Co na to Lubomír Metnar?"

Podle Černochové uvedlo ministerstvo financí ve svých výpočtech chybně údaj, že se rezortu obraně přidává o 15 miliard korun navíc, přestože pro příští rok bude rozpočtová kapitola obrany o 4,5 miliardy ,,chudší". „Jak to? Počítá schválený rozpočet, ale do toho se od ledna přidalo 10 miliard. Je to nedůstojná hra s čísly ve chvíli, kdy běží strategické modernizační projekty,“ uvedla Černochová.

Tagy článku