Ministerstvo obrany dostane příští rok o 4,5 miliardy méně. Předsedkyně Výboru pro obranu Černochová nesouhlasí

Ministerstvo obrany dostane příští rok o 4,5 miliardy méně. Předsedkyně Výboru pro obranu Černochová nesouhlasí
Autor: U.S. Army Europe, flickr.com (public domain)|Popisek: Čeští vojáci
02 / 06 / 2021, 21:15

Pokud se nic nezmění, bude muset rezort obrany v příštím roce hospodařit s menším rozpočtem, než s jakým původně počítal. S tím vyslovila nesouhlas předsedkyně sněmovního Výboru pro obranu Jana Černochová.

Ministerstvo obrany má mít v rozpočtu pro rok 2022 k dispozici 90,7 miliardy korun, přitom počítalo s 95,2 miliardami korun. To je o 4,5 miliardy méně, než s čím ministerstvo obrany původně kalkulovalo. Podle ministerstva financí mají činit v příštím roce výdaje na obranu celkem 90,7 miliardy korun. Upravený finanční výhled pro kapitolu obrany vyplývá z návrhu státního rozpočtu pro rok 2022, který připravilo ministerstvo financí.

Ministerstvo obrany přesto doufá, že bude ještě dostatečný prostor pro jednání, jak celkovou částku pro příští rok ještě navýšit, protože na již zmíněnou výši 95,2 miliardy korun jsou vázané plány ministerstva, tedy i strategické modernizační projekty, které jsou v běhu.

Proponované výši, která je téměř o 4,5 miliardy nižší, se podivila na svém Twitteru i předsedkyně Výboru pro obranu a poslankyně Jana Černochová. S návrhem odebrat ministerstvu obrany 4,5 miliardy nesouhlasí. ,,Stále mluvíme o nutnosti mít předvídatelný rozpočet na obranu. Ale Aleně Schillerové je to jedno? Návrh 90,7 mld. Kč pro ministerstvo obrany na rok 2022 je nepřijatelný. Je to o téměř 4,5 mld. méně, než mělo být. Můžeme jen závidět Maďarům, Polákům i Slovákům. Co na to Lubomír Metnar?"

Podle Černochové uvedlo ministerstvo financí ve svých výpočtech chybně údaj, že se rezortu obraně přidává o 15 miliard korun navíc, přestože pro příští rok bude rozpočtová kapitola obrany o 4,5 miliardy ,,chudší". „Jak to? Počítá schválený rozpočet, ale do toho se od ledna přidalo 10 miliard. Je to nedůstojná hra s čísly ve chvíli, kdy běží strategické modernizační projekty,“ uvedla Černochová.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace