Autor fotografie: Ministerstvo obrany | Public domain|Popisek: Ministryně obrany Jana Černochová
Ministerstvo obrany se brání exekuci, kterou se Kverulant domáhá informací o zakázce na kulomety MINIMI. Na Twitteru napsalo, že ji "prvoinstančně zastavil" Obvodní soud pro Prahu 6. Kreativní výraz ale, jak redakce Kverulantu záhy upozornila, neznamená nic jiného, než že exekuce běží dál, protože rozhodnutí není pravomocné. Přesto úřad informuje, že exekuce byla požadována "neoprávněně".
Celý spor je dnes v rovině, která přesahuje rozměr kauzy, o kterou v podstatě jde, tedy údajně předražené kulomety, resp. příliš vysoká marže pro prostředníka, možná zbytečné příslušenství za příliš vysokou cenu. Jde o ochotu informovat a odpovídat na otázky. A nejnověji také o zjevnou manipulaci, které se Ministerstvo obrany na sociálních sítích dopouští, když v souvislosti s odmítnutím informace o rozpadu ceny kulometů za 1,5 miliardy vytahuje kartu, že "ochranou citlivých dat brání občany a zájmy ČR" – neposkytnutím informace o tom, kolik stálo příslušenství ke kulometům a jaká je marže zprostředkovatele, protože si zveřejnění takové informace nepřeje zprostředkovatel, má souvislost s "bráněním občanů"?
Jádrem sporu o informaci je podle Kverulanta odpověď na otázku následujícího znění: "Jak byla stanovena cena dodávky? Předložte kopii příslušného rozhodnutí včetně všech podkladů, které tuto cenu určují." Městský soud v Praze v srpnu ministerstvu nařídil informace poskytnout. V novém rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 6 pak stojí, že "předložení (vydání) kopie příslušného rozhodnutí včetně všech podkladů, které tuto cenu určují, nebylo součástí povinnosti, která byla povinné uložena výrokem II. rozsudku Městského soudu v Praze ze dne 14. 8. 2023," což na první pohled zarazí.
Kverulant k tomu píše: "Toto odůvodnění je dle Kverulantova názoru naprosto neuvěřitelné až bizarní. Dokonce by se dalo říct až specificky česky kocourkovské. Exekuční soud, tedy Obvodní soud pro Prahu 6, vyložil pravomocný rozsudek Městského soudu ve smyslu hledání toho, jakou vlastně povinnost soud ministerstvu uložil splnit. Nejen, že to exekučnímu soudu naprosto nepřísluší, ale závěr exekučního soudu je zjevně chybný, a to ten, že městský soud uložil ministerstvu povinnost zodpovědět pouze část otázky č. 3, což podle něj ministerstvo splnilo."
Kverulant se chystá v zákonné lhůtě odvolat. Formulace z twitterového účtu Ministerstva obrany o "prvoinstančním zastavení exekuce" je dosti zavádějící, k žádnému zastavení exekuce nedošlo - rozhodnutí nenabylo právní moci. "Kverulant kverulovat samozřejmě nepřestane a proti nesmyslnému rozsudku chystá odvolání. Kverulant je přesvědčen, že odvolací soud usnesení prvoinstančního Obvodního soudu pro Prahu 6 zruší, a to se tak nikdy nestane pravomocné," píše Kverulant.org v tiskové zprávě.
Sveřepost, s níž Ministerstvo obrany brání "občany a zájmy ČR" tím, že odmítá poskytovat informace, je pozoruhodná. Paralelně s tím přišla v pátek informace, že Ministerstvo obrany na základě jiné žádosti podle zákona 106 odtajnilo soupis vojenského materiálu, který poskytlo bránící se Ukrajině (pdf). Až dosud byl úřad i v této otázce tajemný jako hrad v Karpatech, ministryně obrany pomrkávala do kamery, když říkala, co se bude nebo nebude dít s vrtulníky a další technikou. Nebudeme nepříteli, tedy Rusku, přes média sdělovat, co pro Ukrajinu děláme.
Nikdo přitom, kromě Rusů zřejmě, nepotřebuje vědět, kdy a kudy je jaká vojenská technika na Ukrajinu transportována. Ale téměř dva roky od invaze už určitě není důvod tajit, jakým způsobem Česká republika vojensky Ukrajině pomáhá. Zejména ne, když se spekulace o konkrétní pomoci prakticky obratem potvrdily záběry přímo z bojiště. Ale je tu ještě jeden důvod, který opět podtrhává neochotu českého Ministerstva obrany otevřeně a jasně komunikovat. Zatímco seznam českého "nepotřebného vojenského materiálu", jehož poskytnutí nijak podle slov mj. náčelníka generálního štábu Řehky neoslabuje obranyschopnost státu, byl tajný, německá vláda seznam německé vojenské pomoci zveřejnila prakticky okamžitě a průběžně ho také aktualizuje – aniž by přitom tyto dodávky, a tedy i bezpečnost občanů, ohrozila.
Německá vláda své občany zřetelně bránit tím, že jim neposkytuje informace, nepotřebuje. Možná si ani nemyslí, že by je tím bránit mohla. Natož aby jim na sociálních sítích tvrdila, že je brání upřením informací o veřejných zakázkách. Spor, který Kverulant s obranou vede, je mnohem důležitější než údajné předražení kulometů. Jestliže dosud MO argumentovalo tím, že prostředník nákupu kulometů MINIMI si nepřeje, aby poskytlo informace tazateli, a odkazovalo na obchodní tajemství, působí aktuální patetický argument "obranou občanů a zájmů ČR" čistě účelově. Ministerstvo nakládá s veřejnými penězi. Je zásadní, aby stát vydával na obranu adekvátní prostředky – ale tím spíše je nezbytné, aby neexistovaly pochybnosti, jak je s těmito prostředky nakládáno.
Zdroj: Kverulant.org