Ministerstvo obrany musí zaplatit pokutu půl miliardy za americké vrtulníky. ÚOHS zamítl všechny jeho námitky

Ministerstvo obrany musí zaplatit pokutu půl miliardy za americké vrtulníky. ÚOHS zamítl všechny jeho námitky
Autor fotografie: U.S. Marine Corps photo, volné dílo|Popisek: Venom a Viper v barvách USMC
07 / 04 / 2021, 16:30

Pokuta ve výši 550 milionů korun uložená ministerstvu obrany za tendr na nákup armádních vrtulníků platí, prohlásil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Předseda Úřadu zamítl rozklad podaný ministerstvem proti prvostupňovému rozhodnutí z února tohoto roku. Ministerstvo tak musí pokutu zaplatit, protože je pravomocná.

ÚOHS uložil svým prvostupňovým rozhodnutím z 2. února tohoto roku pokutu 550 milionů korun ministerstvu obrany porušení zákona o zadávání veřejných zakázek v kritizovaném nákupu amerických vrtulníků Venom a Viper. V rozhodnutí úřad konstatuje, že ministerstvo obrany se dopustilo přestupku tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových vrtulníků s vládou USA formou vláda-vláda dřív, než se vypořádalo s námitkami společnosti Leonardo.

Předtím se na ÚOHS obrátila firma Leonardo, která napadla výběrové řízení a poukazovala na to, že nebyla dodržena evropská legislativa ze strany ministerstva, které zneužívá možnosti výjimky ze zákona o veřejných zakázkách.

Předseda ÚOHS Petr Mlsna potvrdil rozhodnutí z 2. února, kdy jím vedený úřad zamítl všechny námitky v rozkladu proti prvostupňovému rozhodnutí, který podalo ministerstvo obrany. Rezort tak bude muset zaplatit výše uvedenou pokutu ze svého rozpočtu. Ministr obrany Lubomír Metnar již dříve na jednání Výboru obranu uvedl, že pokud rezort neuspěje se svým rozkladem, bude se bránit proti pokutě soudní cestou, nicméně to ministerstvo nezprošťuje povinnosti pokutu zaplatit.

Nejnovější rozhodnutí ÚOHS komentovala na svém Facebooku poslankyně a předsedkyně Výboru pro obranu Jana Černochová. Podle ní poté, co ministerstvu obrany bylo konečně vráceno zbývajících 5 miliard korun, nyní přijde rezort ,,kvůli vlastní neschopnosti" o půl miliardy korun.

,,Pravomocné rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o udělení více než půlmiliardové pokuty Ministerstvu obrany za pochybení při zakázce na nákup víceúčelových vrtulníků je pohromou pro obranný rozpočet a naše ozbrojené síly. Bez ohledu na to, zda bude následovat soudní proces, a bez ohledu na jeho výsledek, je zjevné, že odmítnutí námitky jednoho z uchazečů proti výsledku tendru bylo zásadní chybou," uvedla na svém Facebooku Černochová.

Již dříve Úřad rozhodl o tom, že vzhledem k bezpečnostním zájmům státu v dané věci nelze uložit zákaz plnění smlouvy.

 

Zdroj: ÚOHS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace