Ministerstvo obrany odstoupilo od kupní smlouvy na nové přilby pro AČR
Ministerstvo obrany jednostranně odstoupilo od kupní smlouvy na 14500 přileb za 63 milionů korun. Důvodem je, že přilby nabízené společností STV Group ani po čtvrté neprošly letos v červenci vojskovými zkouškami. Ta uspěla ve výběrovém řízení v květnu 2018 díky nejnižší nabídkové ceně 7100 Kč za kus. Ceně, nad kterou se odborníci pozastavovali jako nad nereálnou. Konkurenční nabídky se pohybovaly v rozmezí 11500-16500 korun.
Původní přilby v nabídce STV Group byly bulharské od společnosti Mars Armor. STV Group je ale, se souhlasem ministerstva obrany, nahradila chorvatskými přilbami Šestan-Busch. Náměstek ministra obrany pro akvizice a vyzbrojování Filip Říha říká, že v současnosti jím řízená sekce analyzuje možnosti. Jasno by mělo být v polovině září.
S pořízením nových přileb má ministerstvo obrany problém dlouhé roky. Server iRozhlas.cz v únoru uvedl, že se v roce 2015 a 2016 nepodařilo rámcovou smlouvu na nákup helem uzavřít; žádný z uchazečů nebyl schopný splnit technické požadavky. Používaným přilbám mezitím v armádě končí životnost. Vedení armády zvažovalo, zda by bylo možné životnost přilbám prodloužit. Touto možností se v rámci projektu STARBAL (stárnutí balistických materiálů prostředků balistické ochrany jednotlivce) zabývá Vojenský výzkumný ústav v Brně v rámci obranného aplikovaného výzkumu, který byl zahájen v roce 2017 a má končit v letošním roce.
Je poněkud paradoxní, že v letech 2015 a 2016 pořízení nových přileb neproběhlo kvůli přísným požadavkům, zatímco nyní byla hlavním kritériem nízká cena. 14500 přileb přitom pokryje přibližně polovinu potřeb AČR, a v budoucnu bude potřebovat obdobný počet pořídit znovu.
Paralelně bylo pořízeno 1500 balistických přileb AirFrame Helmet. Ty jsou určeny pro jednotky aliančních sil s vysokou pohotovostí, speciální síly a výsadkový prapor.
"Prioritu číslo jedna představují projekty okamžitého dopadu. Vojáci musí cítit na vlastní kůži stoupající rozpočet Armády ČR a to, že se situace začíná měnit k lepšímu. Sem osobně řadím prostředky balistické ochrany, taktickou výstroj a přístroje nočního vidění pro vojáky. Udělám všechno proto, abychom se po roce 2020 už k tomuto problému nemuseli vracet a vojáci měli to, co mají mít,“ řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata 18. června 2018 při prezentaci modernizačních a akvizičních projektů armády.
Tagy článku