Ministerstvo obrany odstoupilo od kupní smlouvy na nové přilby pro AČR

Ministerstvo obrany odstoupilo od kupní smlouvy na nové přilby pro AČR
04 / 09 / 2019, 14:00

Ministerstvo obrany jednostranně odstoupilo od kupní smlouvy na 14500 přileb za 63 milionů korun. Důvodem je, že přilby nabízené společností STV Group ani po čtvrté neprošly letos v červenci vojskovými zkouškami. Ta uspěla ve výběrovém řízení v květnu 2018 díky nejnižší nabídkové ceně 7100 Kč za kus. Ceně, nad kterou se odborníci pozastavovali jako nad nereálnou. Konkurenční nabídky se pohybovaly v rozmezí 11500-16500 korun.

Původní přilby v nabídce STV Group byly bulharské od společnosti Mars Armor. STV Group je ale, se souhlasem ministerstva obrany, nahradila chorvatskými přilbami Šestan-Busch. Náměstek ministra obrany pro akvizice a vyzbrojování Filip Říha říká, že v současnosti jím řízená sekce analyzuje možnosti. Jasno by mělo být v polovině září.

S pořízením nových přileb má ministerstvo obrany problém dlouhé roky. Server iRozhlas.cz v únoru uvedl, že se v roce 2015 a 2016 nepodařilo rámcovou smlouvu na nákup helem uzavřít; žádný z uchazečů nebyl schopný splnit technické požadavky. Používaným přilbám mezitím v armádě končí životnost. Vedení armády zvažovalo, zda by bylo možné životnost přilbám prodloužit. Touto možností se v rámci projektu STARBAL (stárnutí balistických materiálů prostředků balistické ochrany jednotlivce) zabývá Vojenský výzkumný ústav v Brně v rámci obranného aplikovaného výzkumu, který byl zahájen v roce 2017 a má končit v letošním roce.

Je poněkud paradoxní, že v letech 2015 a 2016 pořízení nových přileb neproběhlo kvůli přísným požadavkům, zatímco nyní byla hlavním kritériem nízká cena. 14500 přileb přitom pokryje přibližně polovinu potřeb AČR, a v budoucnu bude potřebovat obdobný počet pořídit znovu.

Paralelně bylo pořízeno 1500 balistických přileb AirFrame Helmet. Ty jsou určeny pro jednotky aliančních sil s vysokou pohotovostí, speciální síly a výsadkový prapor.

"Prioritu číslo jedna představují projekty okamžitého dopadu. Vojáci musí cítit na vlastní kůži stoupající rozpočet Armády ČR a to, že se situace začíná měnit k lepšímu. Sem osobně řadím prostředky balistické ochrany, taktickou výstroj a přístroje nočního vidění pro vojáky. Udělám všechno proto, abychom se po roce 2020 už k tomuto problému nemuseli vracet a vojáci měli to, co mají mít,“ řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata 18. června 2018 při prezentaci modernizačních a akvizičních projektů armády.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace