Ministerstvo obrany otevřelo své brány veřejnosti

Ministerstvo obrany otevřelo své brány veřejnosti
Autor fotografie: Ministerstvo obrany ČR|Popisek: Den otevřených dveří Ministerstva obrany ČR
29 / 09 / 2022, 11:00

Na Den české státnosti vyrazily bezmála čtyři stovky návštěvníků na Ministerstvo obrany ČR, kde se konal Den otevřených dveří. Bohatý program, vojenská technika, projekt Příprava občanů k obraně státu (POKOS), autogramiáda olympioniků, ale především vstup do jinak uzavřených prostor, byl i přes nepříznivé počasí pro návštěvníky silným lákadlem.

Už ráno se před hlavním vchodem do areálu, stříbrnou bránou, sešly davy lidí. Na prohlídku se musel každý zájemce z bezpečnostních důvodů registrovat týdny dopředu. Na zájmu to však neubralo. Historickou budovou, která dříve sloužila jako kadetní škola či vysoká válečná škola, návštěvníky provedli historici z Vojenského historického ústavu Praha.

Zájemci dorazili z velké dálky

Prohlédnout si reprezentativní prostory, kde se odehrávají schůzky na úrovni ministrů či náměstků, dorazili návštěvníci i z desítek kilometrů vzdálených koutů České republiky. Z vesničky Kalek v Ústeckém kraji dorazila i rodina návštěvnice Kateřiny.

mo

„Na tento den, na státní svátek, jsem děti chtěla vzít někam, kde se poučí a uvidí kus naší historie. Moc se nám tu líbilo a jsme moc rádi, že jsme dostali možnost podívat se do areálu, který známe jen z televizních reportáží,“ vysvětlila maminka Kateřina. Její dcera nejvíce ocenila vědomostní soutěže u stánku POKOS (Příprava občanů k obraně státu), kde své vědomosti o obraně státu či o mezinárodní organizaci NATO vyměnila za vojenskou deku.

Skupina návštěvníků byla pestrá, o čemž svědčí i věkový rozdíl 85 let mezi nejstarším a nejmladším účastníkem Dne otevřených dveří.

Znalosti návštěvníků byly bohaté

Průvodce z Vojenského historického ústavu překvapil zájem a znalosti: „Mile mě potěšily některé kvalifikované dotazy, které při prohlídce padly. Bylo vidět, že někteří návštěvníci přišli opravdu připraveni,“ uvedl Jaroslav Láník. Lidé, kteří i přes deštivé počasí přišli, si prohlédli Zrcadlový sál, salonek Velká Praha či takzvanou žehličku, kde se konají jednání v nejužším kruhu. „K vidění byl i Vojenský salonek, kde se mohli návštěvníci pokochat důstojnickou dragounskou přilbou ze začátku 20. století. I návštěvníci museli uznat, že když jeli Dragouni Prahou, tak to byli opravdu obrovští fešáci,“ dodal Láník.

mo1

Program zaujal každého

Kromě reprezentativních prostorů byla pro hosty připravena další lákadla. Lehké obrněné vozidlo Iveco od dělostřelců, Land Rover Kajman od chrudimských výsadkářů či vojenský speciál Škoda 903, třínápravový štábní automobil ze sbírek Vojenského historického ústavu. Nechyběli ani olympionici z Armádního sportovního centra Dukla. „Lidi nejvíce zajímají naše úspěchy a detaily o našem sportu. Rozdal jsem i dost autogramů,“ culil se rychlostní kanoista Radek Šlouf. Velký zájem vzbudila také Hradní stráž, Vojenská policie či již zmíněný projekt POKOS se svojí výstavou zaměřenou na obranu státu.

 

Autor: Daniela Hölzelová

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace