Ministerstvo obrany podepsalo s VOP CZ memorandum o spolupráci v projektu největší armádní zakázky v novodobé historii

Ministerstvo obrany podepsalo s VOP CZ memorandum o spolupráci v projektu největší armádní zakázky v novodobé historii
Autor: Facebook VOP CZ|Popisek: VOP CZ
30 / 01 / 2019, 20:00

Dnes, tj. ve středu 30. ledna podepsalo Ministerstvo obrany České republiky se státním podnikem VOP CZ z Šenova u Nového Jičína memorandum o spolupráci v rámci největší armádní zakázky v novodobé historii v celkovém objemu více než 50 miliard korun.

Připravovaný projekt na pořízení 210 kusů nových pásových obrněných vozidel má nahradit zastaralá vozidla BVP-2 sovětské výroby a proběhne na něj soutěž mezi čtyřmi zahraničními zbrojařskými koncerny. Podpis memoranda o spolupráci zdůrazňuje a potvrzuje důležitou roli VOP CZ pro Ministerstvo obrany České republiky v rámci tohoto projektu.

„Dnes jsme podepsali s Vojenským opravárenským podnikem memorandum o spolupráci na projektu pořízení nových pásových BVP. Jde o největší modernizační projekt v historii AČR. Naším cílem je maximální možné zapojení domácího obranného průmyslu", řekl ministr obrany Lubomír Metnar po podpisu memoranda.

metnar

Lubomír Metnar a Marek Špok

 

„Státní podnik VOP CZ je klíčovým partnerem Ministerstva obrany a podpis memoranda potvrzuje strategii našeho podniku. Tou je maximální podpora české armádě v oblasti pozemní techniky“, komentuje podpis memoranda Marek Špok, ředitel podniku VOP CZ.

Ministerstvo obrany v projektu výroby nových obrněných vozidel pěchoty (BVP) oslovi čtyři zbrojařské dodavatele. Firmu BAE Systems s vozidlem CV90, GDELS s vozidlem ASCOD, Rheinmetall s LYNX a PSM s vozidlem PUMA. Do finančního objemu projektu za více než 50 miliard korun je kromě výroby započítán i servis a zajištění celého životního cyklu.

metnar2

Marek Špok (zdroj fotografií www.army.cz)

 

Zbrojařské firmy nebudou soutěžit pouze v ceně a lepší technologii, ale i v tom, kolik výroby a servisu přesunou do českých podniků. Podnik VOP CZ již podepsal smlouvu o spolupráci se všemi čtyřmi těmito uchazeči v případě, že zakázku získají. Nyní důležitou roli VOP CZ v projektu BVP potvrdilo i Ministerstvo obrany.   

„Je to příležitost pro rozvoj spolupráce mezi českými státními podniky, které jsou stejně jako my v podřízenosti Ministerstva obrany České republiky. Je to unikátní šance pro celý český zbrojní průmysl. Všichni můžeme ukázat, jak umíme spolupracovat a společně zvládat takto náročný projekt. Kromě toho výroba a dodávka moderních obrněných vozidel pěchoty včetně jejich následného servisu může přinést práci v regionu až na 30 let,“ dodává na závěr Marek Špok.

 

VOP CZ, s. p. (Šenov u Nového Jičína, ČR)

VOP CZ je státní podnik založený Ministerstvem obrany ČR. Jeho hlavním cílem je zabezpečovat potřeby české armády. Zabývá se především vývojem, výrobou, servisem a modernizacemi pozemní vojenské techniky. V minulosti podnik vyrobil pro Armádu České republiky například 107 obrněných vozidel Pandur II nebo modernizoval tanky T-72.

V roce 2016 VOP CZ oslavil 70 let své existence. V současnosti zaměstnává více než 850 lidí, v roce 2018 měl tržby přesahující 1,1 mld. Kč.

Více o podniku na www.vop.cz.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace