Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na dodávku dvou letounů CASA za skoro 2 miliardy korun

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na dodávku dvou letounů CASA za skoro 2 miliardy korun
17 / 12 / 2019, 10:00

Ministerstvo obrany stihlo po smlouvách na pořízení amerických vrtulníků a radiolokátorů MADR ještě podepsat do konce roku smlouvu na pořízení dvou letounů CASA. Zaplatí za ně téměř 2 miliardy korun.

V pondělí ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se španělskou společností Airbus Defence and Space na nákup dvou letounů CASA, tedy akvizici, kterou obrana chtěla stihnout ještě do konce roku. Nákup bude stát téměř 1,94 miliard korun bez DPH.

Návazně byla podepsána další smlouva o modernizaci stávajících 4 strojů CASA. Modernizace proběhne v letech 2019-2021 a letouny dostanou vylepšené avionické, komunikační či navigační systémy.  Tato modernizace pak bude stát 360 milionů korun bez DPH. 

Ministr obrany Lubomír Metnar uvedl, že dva další letouny CASA jsou zapotřebí ke zvýšení přepravních kapacit a vzhledem k faktu, že stroje Jak-40 již dosluhují.

Podle Metnara je akvizice letounů výhodná i v tom, že je obrana pořídila o zhruba 0,5 miliard korun levněji. Náměstek pro vyzbrojování a akvizice Filip Říha prohlásil, že cenu se podařilo snížit rychlejším vyjednáváním. „Díky urychlení akvizice a vyjednaným podmínkám letouny získáváme s úsporou přibližně půl miliardy korun oproti současným cenám. Navíc pokud bychom s akvizicí otáleli, první nový stroj bychom získali nejdříve v roce 2023,“ uvedl Říha.

Nákup letounů CASA schválila v roce 2009 vláda Mirka Topolánka, která byla v té době v demisi, protože jí Poslanecká sněmovna vyslovila nedůvěru. Nákup letounů však provázelo mnoho pochybností a Evropská komise zažalovala v roce 2010 Českou republiku u soudního dvora Evropské unie, že akvizice strojů proběhla bez výběrového řízení, smlouva na nákup letounů měla být navíc netransparentní.

Tagy článku