Ministerstvo obrany Spojeného království objednalo více než 500 vozidel Boxer za 2,6 miliardy eur

Ministerstvo obrany Spojeného království objednalo více než 500 vozidel Boxer za 2,6 miliardy eur
12 / 11 / 2019, 11:00

Konsorcium Artec, vedené společnostmi Rheinmetall a Krauss-Maffei Wegmann (KMW), podepsalo smlouvu s Ministerstvem obrany Spojeného království o výrobě více než 500 obrněných vozidel typu Boxer 8x8 pro britskou armádu. Celková aktuální hodnota zakázky je přibližně 2,6 miliardy eur (66 miliard korun).

Smlouvu získala společnosti Artec prostřednictvím evropské agentury pro zadávání zakázek Organizace pro spolupráci ve vyzbrojování (OCCAR). Celkový počet Boxerů, které již společnost Artec dodala nebo spadají pod novou objednávku, přesahuje 1400 vozidel.

Boxery objednané britskou armádou budou dodávány v několika různých konfiguracích, včetně obrněných transportérů, velitelských a ambulantních vozidel a speciálních nosičů. Očekává se, že dodávka vozidel začne v roce 2023.

Většina výroby bude probíhat ve Velké Británii, která si díky tomu nejen uchová stávající pracovní místa, ale i vytvoří významný počet nových. V plném rozsahu bude produkce zahájena v Německu, ale 90 % vozidel Boxer určených pro britskou armádu bude vyrobeno ve Velké Británii, zejména v závodech Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) a WFEL, dceřiné společnosti Krauss-Maffei Wegmann.

Tuto objednávku lze chápat jako návrat Spojeného království k evropskému obrannému programu, který se účastnil projektu Boxer, když byl ještě v samotném počátku. Boxer je nyní na cestě k tomu, aby se stal jedním ze standardních vozidel NATO.

Modulární vozidlo - univerzální, ověřené a otestované

Boxer je obrněné vozidlo s osmi koly. Jeho modulární architektura umožňuje více provozních konfigurací než jakýkoli jiný systém vozidel. V současné době tří různé státy NATO, Německo, Nizozemsko a Litva - poptávají přibližně 700 vozidel ve dvanácti různých verzích. Vedle toho také Austrálie objednala 211 bojových průzkumných vozidel Boxer (CRV) v sedmi variantách; první z nich byla nedávno dodána.

Společnost Artec GmbH byla založena v roce 1999. Jedná se o společný podnik společností Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. KG, Rheinmetall Military Vehicles GmbH a Rheinmetall Defense Nederland BV. Konsorcium Artec koordinuje sériovou výrobu Boxer a slouží jako kontaktní místo pro dotazy týkající se exportu.

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace