Ministerstvo odeslalo nezávaznou žádost o nabídku americké straně ve věci pořízení 24 kusů letounů F-35

Ministerstvo odeslalo nezávaznou žádost o nabídku americké straně ve věci pořízení 24 kusů letounů F-35
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: F-35
04 / 10 / 2022, 18:30

V pondělí 3. 10. 2022 Ministerstvo obrany předalo tzv. Dopis s žádostí o nabídku americké straně. Tento dokument není závazným požadavkem, česká vláda jeho prostřednictvím pouze indikuje svůj zájem začít s americkou stranou o nákupu letounů jednat. Předání dopisu je pro americkou stranu nutným předpokladem pro další vyjednávání.

V polovině října 2022 budou zástupci ministerstva obrany jednat o parametrech pořízení a provozu letounů ve Spojených státech. Jedním z hlavních bodů všech nadcházejících jednání bude možné zapojení českého průmyslu. V září 2022 byla zahájena úvodní jednání českých a amerických expertních týmů.

Rozhodnutí vlády zahájit jednání s USA vychází z analýzy, kterou vypracovala Armáda ČR, a která říká, že jen nejmodernější stroje ,,páté generace” mohou obstát na bojišti budoucnosti. V srpnu 2022 byl sestaven meziresortní vyjednávací tým, v němž jsou vedle zástupců ministerstva obrany také zástupci ministerstva zahraničí, financí a ministerstva průmyslu a obchodu. Pracovní tým ministerstva obrany vede náměstkyně Blanka Cupáková a náměstek Jan Jireš. Dalšími členy týmu jsou odborníci z jednotlivých složek Ministerstva obrany a Armády ČR. Česká vláda pověřila ministerstvo obrany vyjednávat o pořízení letounů v návaznosti na končící pronájem 14 švédských letounů Gripen.

Nejpozději 1. října 2023 bude ministryně obrany informovat vládu o dojednaných základních parametrech pořízení a provozu letounů F-35. Na základě toho následně vláda rozhodne, zda si je Česká republika pořídí.

 

Zdroj: mocr.army.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace