Ministr obrany Metnar na IDETu čelil kritice za armádní akvizice - BVP i vrtulníky

Ministr obrany Metnar na IDETu čelil kritice za armádní akvizice - BVP i vrtulníky
29 / 05 / 2019, 21:30

Ministr Lubomír Metnar dnes zahajil výstavu IDET a odpovídal na ožehavé otazky SM. Vrtulníky chce Metnar z USA, protože italský Leonardo neprošel operačním nasazením. Zpackaný megatendr na BVP má dle ministra dál integrovat personálně nestabilní a prodělečný státní podnik VOP CZ. Osobní vazby na nové vedení VOP CZ ministr odmítl.

České subdodavatele a údržbu bojových vozidel pěchoty má integrovat, tedy řídit státní podnik VOP CZ. Doposud jde o prodělečný vojenský státní podnik, kterému ministerstvo obrany touto zakazkou chce přinést peníze. Až sem se zdá celý záměr více než pro stát výhodný - ,,obklíčit" zahraniční dodavatele BVP českým řešením, problémem jsou však lidé.

                                     

Metnar odvolal z funkce ředitele Marka Špoka, výkonný ředitel VOP je z Vítkovic, nového šéfa bude vybírat nová 27letá naměstkyně, která byla dosazena ze sekretariátu ministra Metnara. I zastupci českého zbrojního průmyslu se neoficiálně pro SM vyjádřili, že dominatní pozici VOP CZ považují za tragickou chybu. Lidé, kteří byli u pádu Vítkovických železáren, dnes budou řídit nejen nákup BVP za 52 miliard, ale i životní cyklus, který představuje standardně trojnásobek pořizovací ceny. Na dotaz SM Metnar odmítl své vazby na vedení VOP CZ slovy: ,,Nemůžu říct, že bych tyto lidi (z Vítkovic) neznal, ale mě s nimi nespojujte." 

Levnější řešení od Leonarda ministr odmítá

Ministr obrany v minulých dnech obdržel nótu od italské zbrojní firmy Leonardo, která je potenciálním dodavatelem víceúčelových vrtulníků v tendru. Filip Říha, který je pověřeným náměstkem pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany, pro SM řekl, že se nejedná o nótu, ale o dopis, který poslal Leonardo ministerstvu obrany. 

Na dotaz SM, jak hodlá ministr Italům odpovědět, když nabízí levnější a rychlejší řešení, řekl Metnar, že je třeba preferovat řešení, které splňuje předchozí operační nasazení, což prý Leonardo není. Jenže ani americký Venom od firmy Bell nebyl doposud v misích použit. Armáda České republiky přitom požaduje viceučelové vrtulníky zejména s možností jejich nasazení do zachranných misí.

Třetí otázkou, na kterou se Security magazín Metnara zeptal, byl právě ožehavý tendr na nákup nových BVP. Redakci zajímalo, jestli nevidí rozpor v tom, že pro Metnara je ochrana posádky prioritou, přitom novým požadavkem na osádkovou věžl byla Puma, která je podle mnohých vojenských expertů nejbezpečnějším vozidlem, v podstatě vyřazena ze soutěže. ,,Je mi je jedno, které BVP nakonec vyhraje, ale musí každopádně  splnit všechny požadavky ministerstva obrany," prohlásil na dotaz SM Metnar.

 

Zveřejňujeme reakci výkonného ředitele VOP CZ Ing. Kamila Kučery na článek:

Do VOP CZ, s. p. jsem nastoupil po ukončení pracovního poměru ve společnosti Vítkovice Power Engineering a.s. na počátku roku 2016. V době, kdy jsem opouštěl tuto společnost, byly v realizaci a před dokončením velké projekty jak v České republice, tak zahraničí. Tudíž zásadně odmítám Vaše ničím nepodložené tvrzení, že jsem byl u pádu Vítkovických železáren. Pozn.: takováto společnost ani neexistuje.

Zásadně odmítám, že mám neoficiální vazby na pana ministra Metnara a jakýmkoliv způsobem zasahuji do probíhajícího tendru na dodávky BVP, případně do jiné zakázky. Do VOP CZ, s. p. jsem nastoupil na základě výběrového řízení a to podstatně dříve, než pan ministr do funkce. Komunikace s ministerstvem probíhá standartní oficiální cestou.

Vzhledem k tomu, že Security magazín vychází od roku 1994, mne velmi zaráží Vámi prezentovaný názor, že zakázku, nejen na nákup BVP budu řídit já, popřípadě někdo další z Vítkovic. Každý, kdo alespoň trochu zná akviziční procesy na ministerstvu obrany a sleduje toto výběrové řízení, ví, že je to naprosto vyloučené. Na tomto výběrovém řízení se se dlouhodobě podílí několik nezávislých týmů, jak z ministerstva obrany, tak z Armády České republiky. Proto si dovolím tvrdit, že Vámi prezentovaný názor je zcela nepravdivý a mimo realitu a má za účel vytvořit prostředí, které bude orientováno proti rezortu MO ČR a VOP CZ, s. p., v opačném případě je to Vaše hrubá neznalost akvizičního procesu.

Nevím, kterého zástupce českého zbrojního průmyslu citujete, ale výstupy z jednání, která se uskutečnila mezi představiteli VOP CZ, s.p. a zástupci podniků českého zbrojního průmyslu a průmyslu jako takového, mají zcela opačný výstup a hodnocení.

Co se týká VOP CZ, s. p. jako integrátora projektu, tak která jiná společnost, než VOP CZ, s. p. jako státní podnik zřízený ministerstvem obrany by měla plnit úlohu integrátora dodávek českých firem? Která jiná společnost by měla být zodpovědná v úzké spolupráci s ostatními českými firmami za životní cyklus pozemní techniky? To, že je VOP CZ, s .p. integrátorem, je logické, systémové a v naprostém souladu se ,,Strategií vyzbrojování a rozvoje obranného průmyslu České republiky do roku 2025" schválenou vládou v roce 2016. Taktéž v souladu s koncepčními dokumenty ,,Bezpečnostní strategií ČR" a v souladu s dokumentem ,,Dlouhodobý výhled pro obranu 2035" a ,,Koncepcí výstavby AČR 2025". Strategie vyzbrojování byla zpracována ve spolupráci s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu.

Dále musím zdůraznit, že hospodaření VOP CZ, s. p. je, na rozdíl od soukromých subjektů, plně pod kontrolou ministerstva obrany. VOP CZ,s. p. má ještě navíc jasně definovanou a nezastupitelnou roli při řešení krizových stavů, kdy musí bez výhrady zabezpečovat plnění úkolů a dodávek pro Armádu České republiky.

 

 

 

Tagy článku