Ministr Metnar odvolal ředitele VOP CZ Marka Špoka

Ministr Metnar odvolal ředitele VOP CZ Marka Špoka
Autor: VOP CZ|Popisek: Marek Špok
30 / 04 / 2019, 18:30

Ministr Metnar včera nečekaně odvolal ředitele VOP CZ Marka Špoka. A to za situace, kdy Ministerstvo obrany počítá s podstatným zapojením VOP CZ do výroby bojových vozidel pěchoty v největším tendru novodobé historie Armády ČR. Metnar odvolání zdůvodnil nespokojeností s fungováním vedení firmy a s komunikací podniku. VOP CZ se dlouhodobě potýká se ztrátou. Ministerstvo změny oznámilo dnes. Špok se vyjádřil pro ČTK, že rozhodnutí ministra respektuje a více se k odvolání nechce vyjadřovat. Dočasným vedením Metnar pověřil současného finančního ředitele Martina Volného.

Odvolání Špoka přišlo zhruba měsíc poté, co Ministerstvo obrany oznámilo jako svůj požadavek pro účast v tendru na dodávku 210 kusů bojových vozidel pěchoty podmínku 40 % výroby realizované ve VOP CZ anebo jeho prostřednictvím. Z tendru, jehož hodnota má dosáhnout rekordních 53 miliard korun, tak měla VOP ukousnout ,,krásných" 21 miliard korun.

Ministr Metnar sdělil, že není spokojen s fungováním managementu podniku a jeho interní a externí komunikací. „Věřím, že změna ve vedení jeho pozici v rámci českého obranného průmyslu dále posílí, a podnik zvládne náročné úkoly, které před ním stojí,“ uvedl Metnar.

Otázkou je, zda je VOP CZ vůbec na tendr na BVP připraven. Podle některých odborníků bude potřeba provést značné investice, které zaplatí zřejmě obrana. VOP CZ od revoluce neprošla žádnou větší transformací. Ministerstvo obrany tento podnik protěžuje za všech okolností, a to přestože VOP CZ nabízí své služby podstatně dráž, než jiní hráči na trhu. Toto nezmění ani nový ředitel, který by měl vzejít z výběrového řízení. Dočasně VOP CZ povede její současný finanční ředitel Martin Volný.

Státní podnik VOP CZ byl založen v červnu 1989, přičemž mezi jeho hlavní úkoly patří strategické dodávky a služby pro obranu a bezpečnost státu, generální a jiné opravy vojenské techniky, výroby a dodávky nové speciální techniky, výzkum, vývoj a modernizace speciální vojenské techniky a materiálů, výzbroje a jejich zkoušení, montážní a servisní služby a technická pomoc vojskům. Zřizovatelem a vlastníkem tohoto státního podniku je ministerstvo obrany.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace