Ministr obrany Metnar: smlouva na vrtulníky z USA bude podepsána do konce roku

Ministr obrany Metnar: smlouva na vrtulníky z USA bude podepsána do konce roku
12 / 11 / 2019, 17:15

Dnes ministr obrany Lubomír Metnar předložil vládě České republiky materiál, v němž informoval o veřejné zakázce na pořízení 12 víceúčelových vrtulníků. Nákup proběhne formou mezivládní dohody s USA, jejímž prostřednictvím pořídí resort obrany systém H-1, tedy kombinaci 8 víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a 4 bitevní AH-1Z Viper, které se shodují v 85 procentech konstrukčních parametrů.

„Nové vrtulníky armáda potřebuje. Čím dříve se zbavíme závislosti na ruské technice, tím lépe. Právě proto chceme smlouvu podepsat ještě v letošním roce, aby do roku 2023 byly vrtulníky ve výzbroji Armády České republiky,“ sdělil ministr obrany Metnar.

Cena za vrtulníky je ve výši 14,6 mld. Kč bez DPH a shoduje se s tím, kolik by za ně zaplatila armáda USA. Zahrnuty jsou v tom nejen samotné vrtulníky, ale také výzbroj a munice, náhradní díly, výcvikový simulátor a prvotní přeškolovací výcvik pilotů a technického personálu.

Výhodou je forma smlouvy vláda-vláda, která zaručí bezpečnost a spolehlivost dodávek. Z hlediska zapojení českého obranného průmyslu počítá resort obrany s minimálně 30 procenty hodnoty zakázky ve prospěch českých podniků.

Zdroj: www.army.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace