Ministryně Černochová: Česká republika dostane osm vrtulníků Viper a Venom darem od USA

Ministryně Černochová: Česká republika dostane osm vrtulníků Viper a Venom darem od USA
Autor fotografie: foto: Ministerstvo obrany ČR|Popisek: Vrtulníky Viper a Venom v českých barvách
19 / 08 / 2022, 09:00

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ve čtvrtek v České televizi řekla, že se během své dubnové návštěvy USA úspěšně dohodla se svým americkým protějškem Austinem a kromě v prosinci 2019 zakoupených osmi víceúčelových vrtulníků Bell UH-1Y Venom a čtyř bitevních vrtulníků AH-1Z Viper dostane Česká republika darem dalších šest Viperů a dva Venomy, a celkem tedy bude Armáda České republiky provozovat deset víceúčelových a deset bitevních vrtulníků systému H-1.

"Moje jednání v Pentagonu s panem ministrem Austinem, které bylo na jaře letošního roku, bylo úspěšné. Přišel nám na rezort obrany dopis, že nám americká strana věnuje šest bojových vrtulníků a dva transportní vrtulníky nad rámec těch dvanácti, které si Česká republika za poměrně velké peníze kupuje, a které formou G2G vyjednala ještě vláda pana Babiše," uvedla ministryně Černochová.

1404066706

Akvizice dvanácti Venomů a Viperů vyjde na 14,6 miliardy korun. Jak na Twitteru uvedlo americké velvyslanectví v Praze, nadpočetné vrtulníky budou České republice darovány v rámci programu Excess Defense Articles. Ten převádí nadbytečné obranné vybavení zahraničním vládám nebo mezinárodním organizacím a je určen především k modernizaci partnerských sil. Přebytečné obranné vybavení se partnerskému státu poskytuje za sníženou cenu (podle stavu vybavení) nebo darem. Příjemce hradí náklady na spojené s přepravou a případně renovací nebo modernizací techniky. Ve stejném režimu obdrží například Chorvatsko 120 pásových bojových vozidel pěchoty M2A2 Bradley.

Twitterový účet americké ambasády dal informaci do souvislosti s podporou Ukrajiny: "S potěšením potvrzujeme převod 6 vrtulníků AH-1Z a 2 vrtulníků UH-1Y do ČR v rámci programu Excess Defense Articles. Díky němu bude ČR platit pouze za modernizaci a transfer strojů. Společně činíme naši alianci výkonnější a více schopnou podporovat Ukrajinu v jejím boji za svobodu!" Česká republika podpořila Ukrajinu neurčitým počtem bitevních vrtulníků Mi-24. Právě jako náhrada tohoto typu začnou od příštího roku do výzbroje 221. vrtulníkové letky přicházet vrtulníky systému H-1. Výroba prvního českého Viperu byla společností Bell zahájena letos v únoru.

Zdroj: Česká televize, @USEmbassyPrague, dsca.mil

Tagy článku