Ministryně Černochová: Česká republika dostane osm vrtulníků Viper a Venom darem od USA

Ministryně Černochová: Česká republika dostane osm vrtulníků Viper a Venom darem od USA
Autor fotografie: foto: Ministerstvo obrany ČR|Popisek: Vrtulníky Viper a Venom v českých barvách
19 / 08 / 2022, 09:00

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ve čtvrtek v České televizi řekla, že se během své dubnové návštěvy USA úspěšně dohodla se svým americkým protějškem Austinem a kromě v prosinci 2019 zakoupených osmi víceúčelových vrtulníků Bell UH-1Y Venom a čtyř bitevních vrtulníků AH-1Z Viper dostane Česká republika darem dalších šest Viperů a dva Venomy, a celkem tedy bude Armáda České republiky provozovat deset víceúčelových a deset bitevních vrtulníků systému H-1.

"Moje jednání v Pentagonu s panem ministrem Austinem, které bylo na jaře letošního roku, bylo úspěšné. Přišel nám na rezort obrany dopis, že nám americká strana věnuje šest bojových vrtulníků a dva transportní vrtulníky nad rámec těch dvanácti, které si Česká republika za poměrně velké peníze kupuje, a které formou G2G vyjednala ještě vláda pana Babiše," uvedla ministryně Černochová.

1404066706

Akvizice dvanácti Venomů a Viperů vyjde na 14,6 miliardy korun. Jak na Twitteru uvedlo americké velvyslanectví v Praze, nadpočetné vrtulníky budou České republice darovány v rámci programu Excess Defense Articles. Ten převádí nadbytečné obranné vybavení zahraničním vládám nebo mezinárodním organizacím a je určen především k modernizaci partnerských sil. Přebytečné obranné vybavení se partnerskému státu poskytuje za sníženou cenu (podle stavu vybavení) nebo darem. Příjemce hradí náklady na spojené s přepravou a případně renovací nebo modernizací techniky. Ve stejném režimu obdrží například Chorvatsko 120 pásových bojových vozidel pěchoty M2A2 Bradley.

Twitterový účet americké ambasády dal informaci do souvislosti s podporou Ukrajiny: "S potěšením potvrzujeme převod 6 vrtulníků AH-1Z a 2 vrtulníků UH-1Y do ČR v rámci programu Excess Defense Articles. Díky němu bude ČR platit pouze za modernizaci a transfer strojů. Společně činíme naši alianci výkonnější a více schopnou podporovat Ukrajinu v jejím boji za svobodu!" Česká republika podpořila Ukrajinu neurčitým počtem bitevních vrtulníků Mi-24. Právě jako náhrada tohoto typu začnou od příštího roku do výzbroje 221. vrtulníkové letky přicházet vrtulníky systému H-1. Výroba prvního českého Viperu byla společností Bell zahájena letos v únoru.

Zdroj: Česká televize, @USEmbassyPrague, dsca.mil

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace