Ministryně Černochová: Jednání o německých tancích jsou na dobré cestě. Tanky Leopard 2 pro AČR

Ministryně Černochová: Jednání o německých tancích jsou na dobré cestě. Tanky Leopard 2 pro AČR
Autor: Bundeswehr-Fotos; CC BY 2.0|Popisek: Leopard 2A5 německého Bundeswehru
12 / 05 / 2022, 13:30

Jedním ze způsobů, jimiž chce Německo nepřímo podpořit ukrajinskou obranu proti ruské agresi, je kompenzace těžké vojenské techniky, kterou jiné státy Ukrajině poskytly podle svých možností. Šlo převážně o techniku uloženou ve skladech, a o techniku převážně starší, koncepčně odpovídající době Varšavské smlouvy - což ovšem má pro Ukrajinu význam spočívající v kompatibilitě, připravenosti osádek a obsluh a zavedených prostředcích údržby a logistiky. Při své návštěvě Německa o této formě kompenzací mj. České republice, která Ukrajině poskytla mj. uložené tanky T-72M, jednal premiér Petr Fiala s kancléřem Olafem Scholzem. Včera v Událostech a komentářích ministryně obrany Jana Černochová potvrdila, že jsou vedena jednání o tancích, a že tato jednání jsou na dobré cestě.

Kromě dalšího tím do značné míry odpadá jiná alternativa řešení budoucnosti výzbroje tankového praporu 7. mechanizované brigády - a sice pořízení amerických tanků Abrams. O této možnosti jednala ministryně Černochová při své nedávné návštěvě Spojených států. Včerejší informaci o tom, že jednání s Německem jsou na dobré cestě, lze vnímat také jako potvrzení, že rychlejší a efektivnější cestou k moderním tankům je právě pořízení tanků Leopard 2. Je pravděpodobné, že americká produkce tanků Abrams bude v následujícím období vytížena mj. výrobou 250 kusů, které nedávno koupilo Polsko.

Tankové jednotky německého Bundeswehru přezbrojují od roku 2014 na verzi Leopard 2A7, která se od předchozích variant liší především vyspělejší elektronikou a novým operačně taktickým systémem, který poskytuje osádce podobné informace a úroveň situačního povědomí jako americký systém známý jako Blue Force Tracker. To současně znamená, že starší verze počínaje stále ve světě velmi rozšířenou 2A4 vyráběnou v letech 1985-1992, a následující 2A5 a 2A6 lze výměnou těchto systémů, a mj. také například doplněním prvky aktivní ochrany, uvést na standard 2A7, resp. zatím poslední 2A7V či 2A7+. Tento proces by byl přirozeně složitější u starších verzí 2A4 a 2A5, mj. proto, že tyto tanky nesou kratší hlavní zbraň (v délce 44 ráží proti 55 rážím tanků 2A6 a 2A7).

Bundeswehr své tanky ve verzích 2A4, 2A6 a 2A7 od roku 2017 postupně modernizuje na standard 2A7V, který se vyznačuje přídavným pancéřováním korby, novými termovizními přístroji (i pro řidiče) a výkonnější pomocnou motorovou jednotkou. Podstatnou informací zde je, že i tanky relativně tak staré, jako jsou Leopardy 2A4, lze modernizovat na soudobou verzi. Souběžně s aktuální produkcí nových Leopardů 2A7V pak lze uvažovat o tom, a v tomto ohledu zřejmě probíhají jednání, že by německý Bundeswehr poskytl své starší tanky Armádě České republiky, a nahradil by je nově vyrobenými. Otázkou prozatím zůstává, které verze by to mohly být, v jakých počtech, v jakém časovém horizontu, za jakých podmínek, a dále otázky spojené s modernizací tanků.

Zůstaneme-li u výzbroje pro jeden tankový prapor, pak včetně vozidel pro výcvik a s dostatečnou zálohou lze uvažovat ideálně přibližně o padesátce tanků. V zásadě podobně, jako k této otázce přistoupilo Maďarsko, které pořídilo menší počet starších tanků 2A4 pro výcvik, a nově vyrobené tanky 2A7HU pro svůj tankový prapor.

Pokud by mělo jít o vozidla poskytnutá jednotkami Bundeswehru, mohlo by k přezbrojení dojít velmi rychle a výcvik by mohl být zahájen prakticky bezprostředně. Otázka upgradu tanků na standard 2A7+ pak bude úkolem, který se může stát skvělou příležitostí pro český obranný průmysl. Díky podobné zakázce bude mít možnost získat zkušenosti a schopnosti, které pak bude moci v delším časovém horizontu uplatnit například zapojením do programu vývoje a výroby tanků nastupující generace.

Pořízení starších tanků, které by byly následně modernizovány, přirozeně znamená, že část jejich životního cyklu již byla spotřebována. Bude otázkou pořizovací ceny a nákladů na modernizaci, do jaké míry by mělo jít o nevýhodu, ale v případě očekávatelných příznivých podmínek se to může naopak stát výhodou - de facto půjde o vhodné překlenovací řešení, díky kterému bude moci AČR dříve uvažovat o přechodu na dnes teprve vyvíjené tanky MGCS nebo podobné.

Pokud se tímto způsobem podaří urychlit přezbrojení tankového praporu modernějšími a v blízké budoucnosti návazně dále modernizovanými tanky, ztratí současně jakýkoli smysl probíhající projekt "technického zhodnocení" stávajících tanků T-72M4 CZ. Účelem tohoto projektu je/bylo prodloužit životnost vozidel do roku 2030 a získat čas pro stabilní řešení. Jsou-li, jak ministryně Černochová říká, jednání na dobré cestě, složitě modernizované tanky T-72 již brzy nebudeme potřebovat.

Zdroj: Česká televize; nationalinterest.org; KMW

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace