Ministryně Černochová v Bruselu: Spolupráci malijské vlády s Ruskem nelze tolerovat donekonečna

Ministryně Černochová v Bruselu: Spolupráci malijské vlády s Ruskem nelze tolerovat donekonečna
Autor: foto: consilium.europa.eu, Marek Vala; Ministerstvo obrany|Popisek: Zasedání ministrů obrany členských zemí EU
20 / 05 / 2022, 09:00

V úterý 17. května proběhlo v belgickém Bruselu za účasti ministryně obrany Jany Černochové zasedání ministrů obrany členských zemí EU. Jednání se věnovala implementaci Strategického kompasu, zahraničním operacím EU s důrazem na výcvikovou misi v Mali a v neposlední řadě také ruské vojenské agresi na Ukrajině. Ministryně Černochová svým kolegům během jednání představila priority blížícího se českého předsednictví Radě EU. Na okraj zasedání proběhlo rovněž jednání Řídícího výboru Evropské obranné agentury (EDA), kde byly ministrům představeny výsledky analýzy nedostatků v oblasti obranných investic EU.

Jedním ze stěžejních bodů zasedání bylo jednání o zahraničních operacích pod hlavičkou EU a s tím spojený vývoj bezpečnostního prostředí v lokalitách, kde probíhají unijní aktivity. Hlavní pozornost byla věnována výcvikové misi v Mali. Ministryně Černochová při této příležitosti informovala své kolegy o probíhajících přípravách české armády na převzetí velení v této misi, které by mělo proběhnout v druhé polovině tohoto roku. Unijní ministři se zároveň shodli na nutnosti revize celé mise. „Potřebujeme záruky, že mise bude efektivní a naši vojáci budou v bezpečí. Vše se bude odvíjet od jednání s malijskou přechodnou vládou. Přítomnost Wagnerovy skupiny a tedy kolaboraci s Ruskem, nelze tolerovat donekonečna,“ sdělila v této věci ministryně Černochová.

Jednalo se i o Strategickém kompasu a prioritách českého předsednictví

Diskuse se věnovala také implementaci v březnu schváleného Strategického kompasu a prioritám českého předsednictví v Radě EU v oblasti obrany. „Našim cílem je přispět k vytvoření bezpečné a prosperující Evropy,“ shrnula česká ministryně. Hlavním bodem vedoucím ke splnění tohoto cíle je nutnost řešení krize na Ukrajině a to nejen z hlediska ukončení samotného konfliktu, ale také z hlediska řešení migrační krize nebo pomoci s poválečnou rekonstrukcí Ukrajiny. K bezpečnější Evropě povede také potřeba zvýšení energetické bezpečnosti EU, posílení evropských obranných schopností včetně kybernetického prostoru a celkové zvýšení odolnosti evropského hospodářství i unijních demokratických institucí.

Vynechat nešlo ani téma války na Ukrajině

Na závěr zasedání požádali o slyšení ministři obrany Finska a Švédska, aby kolegy z EU blíže seznámili o ohlášených plánech svých zemí vstoupit do NATO. Celý program bruselského jednání pak uzavřel pracovní oběd na téma podpory Ukrajině, kterého se zúčastnil online i ukrajinský ministr obrany Oleksii Reznikov a osobně také zástupce Generálního tajemníka NATO Mircea Geoanã.

Bilaterální jednání se Slovinskem

Součástí programu české delegace v průběhu dne bylo také bilaterální jednání se Slovinskem, jehož delegaci vedl tamní ministry obrany Matej Tonin. Obě strany mimo jiné představily priority v modernizaci svých armád a diskutovaly o možnostech spolupráce obranných průmyslů při nákupech či údržbě techniky.

Ministryně Černochová také ocenila zapojení Slovinska do mnohonárodního uskupení na Slovensku, kterému Česká republika velí. „Musíme využít vedoucí role České republiky v uskupení na Slovensku. Musíme ukázat, že menší národy se mohou ujmout vedení. Tím vyvrátíme ruská prohlášení, že menší spojenci jsou pod diktaturou velkých spojenců,“ sdělila v rámci jednání česká ministryně.

Na závěr bilaterální schůzky si obě delegace vyměnily zkušenosti týkající se předsednictví v Radě EU. Zatímco česká strana hovořila o přípravách na své předsednictví, které začne již 1. července 2022, a prioritách, které si stanovila, Slovinci sdělili své poznatky z předsednictví ve druhé polovině roku 2021.

Problémem armád jsou podle EDA odložené investice

Program celého dne otevřelo jednání se zástupci obranné agentury EDA. Ruská agrese na Ukrajině změnila bezpečnostní prostředí v Evropě. Všechny země nyní cítí zvýšenou potřebu dovybavení svých armád a nutnost zrychlit proces modernizace. S tím se však pojí výrazné navýšení obranných rozpočtů. Pomoci se snížením vysokých nákladů by mohly společné zakázky více zemí. Ministři se zástupci EDA proto mimo jiné probírali možnosti na zlepšení tohoto složitého procesu. Představitelé agentury dále představili analýzu nedostatků v oblasti obranných investic EU. Jako hlavní problém členských zemí byly identifikovány v minulosti odložené investice do modernizace jednotlivých armád.

Pro nápravu EDA stanovila potřebné kroky ve třech časových horizontech a do každého zařadila také prioritní oblasti. První oblastí jsou okamžité kroky k posílení operační připravenosti vojsk, což jsou např. dostatečné zásoby munice, společné cvičení nebo výměna dat. Další skupinou jsou krátkodobé kroky s horizontem 5 let k posílení stávajících schopností, např. modernizace stíhacího letectva, protivzdušné obrany, dělostřelectva, kybernetických schopností, komunikačních a informačních systémů či satelitní komunikace. Poslední pak je střední až dlouhodobý horizont s dopadem v následujících 10 až 15 letech se zaměřením na modernizaci, výzkum a rozvoj schopností jako jsou bojový tank a systémy vojáka, protivzdušná obrana a bezpilotní prostředky, situační povědomí ve vesmíru, vojenská mobilita a v neposlední řadě také kybernetická odolnost.

Autor: Marek Vala

Zdroj: Ministerstvo obrany

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace