Autor fotografie: foto: Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 4.0|Popisek: Systém S-300
Podle aktuálních informací byl výbuch v polském východním pohraničí způsobem dopadem střely ukrajinské protivzdušné obrany. Potvrdil to mj. generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nebo americký prezident Joe Biden na jednání zemí G7 a NATO. Čeští politici se shodují, že odpovědnost za incident nese Rusko. To včera provedlo masivní raketový útok na množství civilních cílů na celém území Ukrajiny. Podle polského prezidenta zasáhla polské území raketa systému ukrajinských ozbrojených sil odpálená proti jedné z ruských střel.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) napsala na twitter včera krátce po informaci, že polské území zasáhla raketa či rakety: "Plně stojíme na straně našeho polského spojence i Ukrajiny, dnes opět bombardované teroristou Putinem. Nyní vyhodnocujeme prokázaný dopad ruských raket na polské území. Ať by šlo o omyl, nebo provokaci, je to další eskalace konfliktu ze strany Ruska a nesmí zůstat bez odezvy."
Dnes svá včerejší slova potvrdila: "Můj včerejší tweet je stále platný a není v něm jediné lživé slovo. Není podstatné čí raketa PVO ruské výroby spadla v Polsku. Odpovědné za smrt 2 Poláků je Rusko,které napadlo Ukrajinu a už 266 den vraždí civilisty,ničí majetek s cílem podrobení Ukrajinců. To se nikdy nestane!"
Premiér Fiala (ODS) odsoudil masivní raketové útoky ruské armády na Ukrajinu, které "jasně ukazují, že Rusko chce terorizovat její obyvatele a zemi dál ničit." Uvedl, že, pokud Polsko potvrdí zásah na svém území, půjde o další eskalaci ze strany Ruska, a napsal, že Česká republika stojí pevně za svým spojencem v EU a NATO.
Ve stejném ducu se vyjádřil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti):
Podobně reagovala například prezidentská kandidátka Danuše Nerudová: "Ruské rakety zabily dva nevinné v Polsku. Nejde o to, zda šlo o chybu či záměr. Je to nepřijatelné. Myslím na polské přátele. Je třeba postupovat s rozvahou, ale rozhodně. Způsobem, ze kterého náš nepřítel pochopí, že se nezalekneme. Že jsme silnější. Rusko je teroristický stát."
Všeobecné uznání za svůj přístup sklidil Petr Pavel, bývalý náčelník generálního štábu a předseda vojenského výboru NATO, který vyzval k zachování klidu a chladné hlavy: "Zachovat klid. Prověřit všechny dostupné informace. Analyzovat situaci. A potom jednat, společně a rozhodně."
Josef Středula napsal krátce po první informaci o incidentu: "Se znepokojením sleduji situaci na polských hranicích s Ukrajinou a vyjadřuji jednoznačnou podporu Polsku a NATO," a dnes své vyjádření doplnil: "Je úplně jedno, zda na území Polska dopadla ruská raketa nebo trosky z protivzdušné obrany Ukrajiny. Nikdy by se to nestalo nebýt barbarského bombardování Ukrajiny. Agresor nese odpovědnost!"
Senátor Pavel Fischer, předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, který se o prezidentský úřad ucházel již v předchozí volbě, kdy skončil na třetím místě, napsal, že ruská raketa zasahující Polsko je významným okamžikem pro všechny členy NATO, vyjádřil účast rodinám obětí a bezpodmínečnou podporu spojencům. Dnes dodal: "Výbuch v Polsku způsobila střela protivzdušné obrany Ukrajiny. Nejednalo se o cílený útok. Morální odpovědnost nese výhradně Rusko, které vede nelegální válku proti Ukrajině. Není důvod k aktivaci článku 5. Nadále musíme podporovat Ukrajinu, aby se mohla bránit."
Andrej Babiš, předseda opozičního hnutí ANO, oslovil polského premiéra Morawieckiho, kterého ujistil, že Češi byli a budou na polské straně a že incident je třeba objasnit. Vyjádřil také účast zemi i rodinám, které přišly o své blízké. V podobném duchu se vyslovil také předseda sněmovního výboru pro obranu a exministr obrany Lubomír Metnar: "Vyjadřujeme podporu a stojíme za naším polským spojencem. Další kroky komunikujeme s resortem obrany, který vyhodnocuje dopad raket na polské území."
Předseda zahraničního výboru Sněmovny Marek Ženíšek (TOP09) včera v noci napsal, že pokud se původní informace o dopadu ruské rakety na polské území potvrdí, šlo by o akt agrese na členskou zemi NATO a bylo by na místě aktivovat minimálně článek 4 (severoatlantické smlouvy): "Útok na člena NATO nelze zlehčovat. Čl. 5 Washingtonské deklarace dává možnost obrany a zavazuje. Jakákoli slabost a nejednota NATO by byla Ruskem zneužita a nemůžeme si ji dovolit." Dnes doplnil: "I kdyby tu raketu vypálili Ukrajinci ve snaze sestřelit ruskou raketu, tak je vina na straně Ruska. Oni rozpoutali válečné šílenství, oni posílají na cizí území stovky raket, Ukrajina se brání."
Článek 4 severoatlantické smlouvy říká:
Smluvní strany budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany.
Článek 5:
Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem, a proto odsouhlasily, že dojde-li k takovému ozbrojenému útoku, každá z nich uplatní právo na individuální nebo kolektivní obranu, uznané článkem 51 Charty Spojených národů, pomůže smluvní straně nebo stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne sama a v souladu s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a udržet bezpečnost severoatlantické oblasti. Každý takový útok a všechna opatření učiněná v jeho důsledku budou neprodleně oznámena Radě bezpečnosti. Tato opatření budou ukončena, jakmile Rada bezpečnosti přijme opatření nutná pro obnovení a zachování mezinárodního míru a bezpečnosti.
Článek 6:
Pro účely článku 5 se za ozbrojený útok na jednu nebo více smluvních stran pokládá ozbrojený útok:
- na území kteréholi smluvní strany v Evropě nebo Severní Americe, na alžírské departementy Francie, 2 na území Turecka nebo na ostrovy pod jurisdikcí kterékoli smluvní strany v severoatlantické oblasti severně od obratníku Raka;
- na ozbrojené síly, lodě či letadla kterékoli ze smluvních stran, jež se nacházejí na nebo nad jejich územím nebo na jakoukoli oblast v Evropě, kde byla rozmístěna vojska jakékoli smluvní strany po datu, kdy Severoatlantická smlouva vstoupila v platnost.
Zdroj: Twitter, AP, nato.int