Autor fotografie: Ministerstvo obrany ČR|Popisek: Jana Černochová
Ministryně obrany Jana Černochová se dnes setkala s prezidentem Petrem Pavlem, hovořili především o další vojenské pomoci Ukrajině, ale také dalších tématech jako povyšování vojáků či vyslání vojenských policistů na Ukrajinu a armádních speciálních sil do Nigeru.
Předmětem jednání společné schůzky ministryně obrany Jany Černochové a prezidenta Petra Pavla bylo mimo jiné další poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině, která se již přes rok s pomocí Západu brání ruské agresi. Černochová sdělila po jednání s prezidentem novinářům, že naplánovaná vojenská pomoc ČR Ukrajině činí zhruba 600-700 milionů korun, přičemž jde o tzv. nepotřebný majetek z armádních skladů. Již dříve ministryně obrany v této souvislosti řekla, že ČR disponuje vojenským materiálem, který může napadené zemi poslat.
,,Pomoc, která je z naší strany spolu s náčelníkem generálního štábu naplánována, tak je v hodnotě nějakých 600, 700 milionů korun. Není to finanční pomoc, je to vojenský materiál, který je ještě v našich skladech, který je takzvaně nepotřebný a který opravdu armáda může poslat na Ukrajinu, aniž tím ohrozí vlastní obranyschopnost," prohlásila Černochová. Podle šéfky rezortu konzultovala pomoc s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou a bylo zvlášť dbáno na to, že materiál, který ČR posílá na Ukrajinu, může být adekvátním způsobem nahrazen.
Černochová zmínila i vytvoření společného česko-ukrajinského výrobního klastru i dodávky soukromých firem, kterým stát vydává urychlená povolení.
Černochová mluvila rovněž o jménech vojáků, které navrhuje jmenovat do hodnosti generála. Jedná se, jak podotkla ministryně obrany, o seznam do 10 jmen, prezident s nimi vyslovil souhlas. Pavel by pak mohl přikročit k povýšení navrhovaných vojáků u příležitosti oslav státního svátku 8. května.
Ministryně obrany debatovala s Pavlem i o zákonech, jež se týkají obrany, které schválila včera Poslanecká sněmovna, informovala také prezidenta o schválení mandátu na vyslání vojenských policistů na Ukrajinu a armádních speciálních sil do Nigeru. Pokud se týká druhé jmenované země, ministerstvo obrany ještě vyhodnotí, zda požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení mise i po roce 2023.
Náplní rozhovoru obou vrcholných politiků pak byly i informace ministryně o nákupu nových bojových vozidel pěchoty a nadzvukových letounů. Obě zakázky patří k prioritním armádním projektům.