Autor fotografie: Archiv ministryně |Popisek: Ministryně obrany ČR Jana Černochová
15. 6. 2022 obdržel prezident AOBP RNDr. Jiří Hynek od Mgr. Jany Černochové, ministryně obrany ČR, dopis s informací o podepsání mezivládní dohody o vzájemném pořizovaní materiálu a služeb pro účely obrany s americkým ministrem obrany Lloydem J. Austinem III. Ta byla podepsána dne 21. 4. 2022.
Vážený pane prezidente,
je mi ctí Vám oznámit, že dne 21. dubna 2022 jsem při své návštěvě USA podepsala se svým americkým protějškem, Lloydem J. Austinem III., mezivládní dohodu o vzájemném pořizování materiálu a služeb pro účely obrany. Tato dohoda je příležitostí především pro české vývojáře a firmy, které dodávají špičkové technologie.
Obdobnou bilaterální mezinárodní smlouvu (Reciprocal Defense Procurement Agreement – RDPA) dohodl už můj předchůdce, RNDr. Alexandr Vondra, v roce 2012. Domácím zbrojním firmám, které se do té doby prosazovaly v USA kvůli tamní legislativě jen velmi obtížně, přinesla jednoznačné výhody. Už během prvního roku platnosti dohody vzrostl export vojenského materiálu a služeb z ČR do USA o 138 %, nárůst vývozu pokračovali v následujících letech až na cca 1,6 miliard Kč v roce 2018. Oproti roku 2011 šlo o celkový nárůst o neuvěřitelných 384 %.
Tato možnost pomohla zapojit se do amerických zbrojních zakázek především českým subdodavatelům a podobnou situaci očekávám i nyní. Zatímco v minulém období měly USA největší zájem o náhradní díly do bojových vozidel, spojovací služby, nejrůznější vědecké přístroje a jejich součástky, nyní mají šanci prosadit se i relativní nováčci na trhu. Podpis dohody nabízí příležitost pro české společnosti, mimo jiné například ty, které poskytují svá řešení v oblasti nastupujících a disruptivních technologií (Emerging and Disruptive Technologies – EDTs). Na americkém trhu se tedy mimo jiné budou moci lépe uplatnit české firmy podnikající v oblasti vesmírných technologií a umělé inteligence, které nejenže nabízí špičková a globálně konkurenceschopná řešení, ale hlavně je o ně na americkém trhu velký zájem.
Dohoda je reciproční, to znamená, že její uzavření současně znamená i větší otevření trhu pro zapojení amerických firem poskytujících vojenský materiál a služby do zakázek Ministerstva obrany. Jsem přesvědčena, že toto zvýšení konkurence bude mít pozitivní dopad na zvýšení již tak kvalitní produkce českého obranného a bezpečnostního průmyslu.
Pevně věřím, že tento milník vzájemné česko-americké relace v oblasti obranněbezpečnostního průmyslu bude mít významné konsekvence nejen pro růst české ekonomikyale také dodá další impuls pro zintenzivnění výzkumu a vývoje nových technologií v ČR, které z naší země mohou učinit ještě významnějšího hráče na poli dynamicky se vyvíjejícího bezpečnostního prostředí a přispívat tak efektivněji k obraně a bezpečnosti ČR i našich spojenců.