Ministryně obrany Jana Černochová navštíví v pátek 7. mechanizovanou brigádu v Hranicích

Ministryně obrany Jana Černochová navštíví v pátek 7. mechanizovanou brigádu v Hranicích
Autor fotografie: Ministerstvo obrany, army.cz|Popisek: BVP-2 7. mechanizované brigády
06 / 01 / 2022, 13:00

V pátek 7. ledna 2022 navštíví ministryně obrany Jana Černochová 7. mechanizovanou brigádu „Dukelská“ v Hranicích. Za doprovodu náčelníka Generálního štábu Armády ČR arm. gen. Aleše Opaty, velitele Pozemních sil Armády ČR genmjr. Ladislava Junga a velení 7. mechanizované brigády bude ministryně seznámena s výzbrojí, aktuálními úkoly a plány brigády pro rok 2022 i nemovitou infrastrukturou základny. Součástí programu bude také návštěva kaple sv. Barbory a pieta u památníku akademiků.

Modernizace výzbroje 7. mechanizované brigády je dlouhodobě problematickým projektem. Déle než od jara roku 2019, kdy byl oficiálně spuštěn tendr na pásová BVP, sledujeme zvraty, průtahy a odklady v zakázce, jejímž cílem je pořídit 210 moderních vozidel za přibližně 52 miliard korun. Mají jimi být nahrazena vozidla BVP-2 z 80. let, jež již po technické stránce dlouho přesluhují, a v konkurenci moderních typů nenabízejí na bojišti již ani zlomek odpovídajících schopností. K poslednímu odkladu došlo začátkem listopadu, kdy expertní komise MO ukončila posouzení finálních nabídek tří uchazečů (GDELS, BAE Systems a Rheinmetall), které označila za nevyhovující a neúplné. Jedním z prvních úkolů nové ministryně obrany je rozhodnout o podobě této sledované akvizice a dotáhnout ji do konce tak, aby Česká republika dostála svému závazku postavit k 1. lednu 2026 a dát k dispozici Alianci tzv. brigádní úkolové uskupení těžkého typu.

Pro toto úkolové uskupení současně nejsou důležitá jen moderní pásová BVP, které tvoří základ těžké výzbroje praporů mechanizované pěchoty, ale také hlavní bitevní tanky. "Zavázali jsme se k vybudování brigády těžkého typu, jejíž klíčovou součástí jsou nejenom BVP, ale i tanky. Na to se často zapomíná," uvedla ještě před svým jmenováním v listopadu Jana Černochová.

7. brigádu dnes tvoří 71. mechanizovaný prapor "Sibiřský" (v Hranicích), 72. mechanizovaný prapor "Generálmajora Josefa Buršíka" (v Přáslavicích), 74. mechanizovaný prapor "Plukovníka Bohuslava Malečka" (v Bučovicích) a 73. tankový prapor "Hanácký" (v Přáslavicích). Tankový prapor je vyzbrojený třemi desítkami modernizovaných tanků T-72M4 CZ, které podle smlouvy mezi MO a VOP CZ z roku 2020 procházejí tzv. technickým zhodnocením. Projekt má skončit v roce 2025 a jeho účelem má být prodloužení životnosti těchto tanků do roku 2030. Chybějící a z technických důvodů nefunkční vozidla nahrazují u praporu ještě starší nemodernizované typy T-72M1.

Mechanizovaná pěchota brigády prvních dvou praporů využívá vozidla BVP-2, a v jejich sestavě najdeme minometné baterie (u 72. praporu včetně samohybných pásových minometů vz. 85), velitelskou rotu, rotu logistiky a obvaziště; 74. prapor prochází transformací na prapor těžkého typu (dosud využíval kolová BVP Pandur II 8x8 a vozidla IVECO) a má také jako první dostat moderní pásová BVP.

Zatímco ostatní součásti Pozemních sil alespoň do jisté míry moderní technikou disponují (zejména KBVP Pandur II 4. brigády rychlého nasazení), případně byla alespoň úspěšně podepsána smlouva o jejím pořízení (samohybná děla CAESAR pro 13. dělostřelecký pluk v Jincích, vozidla TITUS nebo třeba moderní průzkumná vozidla pro chemiky S-LOV-CBRN I a S-LOV-CBRN II), garáže 7. mechanizované brigády působí s malou mírou nadsázky jako vojensko-historické muzeum. Ohledem nejen na závazek vůči Alianci, ale také na zhoršující se mezinárodní bezpečnostní prostředí je nejvyšší čas to zásadním způsobem změnit.

Zdroj: army.cz

Tagy článku