Ministryně obrany se vrátila ze Spojených států. Přivezla ostatky generála Moravce, autora plánu atentátu na Heydricha

Ministryně obrany se vrátila ze Spojených států. Přivezla ostatky generála Moravce, autora plánu atentátu na Heydricha
Autor: Foto: redakce
26 / 04 / 2022, 14:30

V Čáslavi na vojenském letišti dnes přistál Airbus, na jehož palubě se do ČR vrátila z návštěvy USA ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Letoun přivezl ostatky generála Františka Moravce (1895-1966), které byly uloženy v kolumbáriu čáslavského hřbitova.

V doprovodu dvou hotovostních Gipenů sedl Airbus na plochu čáslavského letiště ve tři čtvrtě na deset. Kolem čestné stráže tvořené vojáky AČR a členy klubů vojenské historie byly ostatky generála Moravce přeneseny do přistaveného pohřebního vozu. Ten pak následovala kolona vozidel s členy české delegace.

Před nastoupenými jednotkami proběhl pietní akt. Zazněly státní hymny Spojených států a České republiky.

černochová2

Promluvila vnučka generála Moravce, Anita Moravec Gard. Připomněla, že její děd svou vlast miloval. Přál si být pochován ve svém rodném městě.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová řekla, že se zde symbolicky uzavírá po 127 letech životní příběh generála Moravce. Připomněla jeho službu během první světové války, první republiky a jeho roli v rámci zahraničního odboje během druhé světové války. Generál Moravec byl iniciátorem a autorem plánu atentátu na Reinharda Heydricha. Přispěl tím, kromě dalšího, k oduznání mnichovské dohody.

Ministryně obrany Jana Černochová označila Františka Moravce za jednoho z nejvýznamnějších vojáků našich dějin. Musel svou vlast třikrát opustit. Bojoval legiích. Za druhé světové války byl klíčovou postavou našeho zpravodajství, oceňovanou spojenci. Po válce musel zemi znovu opustit, a je pravděpodobné, že by jej jinak byl potkal osud generála Heliodora Píky.

černochová

"Na žádost rodiny se nyní ostatky hrdiny vracejí do vlasti," uvedla ministryně obrany. Připomněla, že jméno gen. Moravce nese dnes 601. skupina speciálních sil AČR. Dále promluvil starosta Čáslavi Vlastislav Málek. Hovořil mj. o složitém rozhodnutí o atentátu na Heydricha při vědomí možných následků.

Pietní akt uzavřela modlitba vojenského kaplana: "Pane generále, vítejte ve své vlasti ve svém rodném městě." Ostatky generála Moravce byly převezeny na čáslavský hřbitov a uloženy do kolumbária.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace