Autor fotografie: Alan Wilson / Wikimedia Commons / CC BY-SA|Popisek: Dassault Mirage 2000-5F
Po F-16 přijdou na řadu legendární Mirage 2000 pro Ukrajinu. Jednomotorový stíhací víceúčelový letoun, který má mnoho společného se svým neméně úspěšným bratrem Rafale.
F-16 zatím nejsou na ukrajinském nebi příliš vidět, alespoň ne mediálně, byť existují spekulace o sestřelu Su-30 nad Černým mořem. A je jich málo. Ale pouhá jejich přítomnost v kombinaci se střelami AMRAAM, výbornými zaměřovacími systémy a kvalitními radary nutí Rusy k tomu, aby si dávali větší pozor. A Putinovi přibývají další vrásky. Podle francouzského internetového serveru Sud Ouest Emmanuel Macron ve čtvrtek 18. 9. oznámil dodávku Mirage 2000-5 na Ukrajinu. Podle polského WPtech Ukrajina obdrží letadla ve speciálně upravené verzi Mirage-2000-5F do konce letošního roku. I přes dlouhodobé avízo o dodávce, je rychlost přeci jen dost překvapivá. A Francouzi letadlo zřejmě připravovali delší dobu.
Vytrvale modernizovaný Mirage 2000
Dassault Mirage 2000 je soustavně modernizované letadlo, jehož počátky lze vysledovat až do roku 1965. Výroba začala v roce 1978. Stejně jako Rafale je Mirage 2000 specifický tím, že drtivá většina jeho komponentů je domácí výroby. První sériový Mirage 2000C vzlétl 20. listopadu 1982. Mirage 2000-5 je zásadním vylepšením letadla oproti předchozím variantám. Jedná se o stíhací letadlo generace 4+ z počátku 90. let. Hlavním cílem byla modernizace systémů kokpitu. Radary mají dosah 130 kilometrů a navíc jsou schopny i kvalitní detekce na zemi. Zvládnou sledovat osm cílů najednou a čtyři z nich zasáhnout současně. Letadlo dostalo soudobě do výzbroje špičkové střely vzduch-vzduch MICA s dosahem až 80 kilometrů.
Zjednodušeně řečeno je na tom Mirage 2000-5 avionicky dost podobně jako verze F-16 dodaná na Ukrajinu. Technologicky se již nejedná o žádné top letadlo, ale ve srovnání s ruskou konkurencí by výrazně zaostávat nemělo. Modernizace zahrnovala komplexní vylepšení elektroniky, senzorů a kokpitu, který je zaměřen na usnadnění práce pilota a již má head-up displej z Rafale. Hlavním prvkem byla instalace dopplerovského radaru Thomson-CSF RDY. Ten je multifunkční a umožnil letadlu používat širokou paletu střel vzduch-vzduch, vzduch-země a vzduch-moře. Mirage dostal tři obranné radarové detektory a infračervený senzor. Ty jsou napojeny na aktivní rušičky a odpalovače maket, případně světlic.
Mirage 2000-5 dostal laserový značkovač Thales a mód pro detekci až 24 cílů najednou. Dalším obranným prvkem je systém varování před raketami Samir DDM. Velmi důležitý je systém ICMS 2, který je schopen detekovat nepřátelské datové přenosy a komunikovat s pozemním řídícím systémem. Tím se letadlo stalo samo prakticky velitelským stanovištěm. Podle francouzského Air Cosmos nemá verze Mirage 2000-5F určená pro Ukrajinu schopnosti vzduch země. Ta bude dodatečně přidána. A letadlo bude schopné odpalovat známé střely SCALP-EG nebo protilodní Exocety. Piloti pro letadla již zřejmě dokončují výcvik, ten se avizoval již před řadou měsíců.
Mirage 2000-5F jako další eskalace konfliktu
Mirage 2000-5 může shazovat klouzavé pumy s laserovým naváděním, disponuje celou řadou neřízených střel a má dva 30mm automatické kanóny se zásobníkem 125 střel na jednu hlaveň. Prázdná hmotnost letadla je 7 257 kilogramů, což je na dnešní dobu opravdu málo. Optimální vzletová hmotnost letounu činí 9 525 kilogramů. Maximální rychlost je poměrně standardních 2 340 kilometrů za hodinu. Maximální dostup činí 16 700 metrů a operační dolet je 1 770 kilometrů. Letadlo disponuje zajímavou, byť starou raketou Matra R550 Magic, která by mohla být účinná proti dronům.
Kreml na zprávu reagoval klasicky. Peskov mluví o přímém zapojení Francie do konfliktu. K tomu lze podotknout, že od chvíle, kdy americký Kongres odblokoval pomoc Kyjevu, se zdá, že se západní země definitivně rozhodly Rusko na Ukrajině porazit. Napadená země dostává značné množství balistických ATACMS, obdrží značné množství M2 Bradley, zřejmě má dostatek střel s plochou dráhou letu SCALP-EG a Storm Shadow. Navíc konečně dostala F-16, byť zatím ve velmi omezeném množství. Minimálně z tohoto hlediska je Putin vytrvale pod tlakem, protože klíčová západní pomoc Ukrajině neustává. Navíc útok na Kurskou oblast konflikt ještě více eskaloval.