foto: panthermediacz z pověření MFČR / CC BY-SA 3.0/Miroslav Kalousek vyhlášen ministrem financí roku 2008
KOMENTÁŘ: V únoru prolétla médii informace, že se poradcem majitele STV Group Martina Drdy stal bývalý předseda TOP09, bývalý ministr financí a bývalý náměstek MO Miroslav Kalousek.
V době prudce se zvyšujících výdajů na obranu nejen v České republice se Miroslav Kalousek formou poradenství, alespoň pokud jde o veřejně dostupné informace, vrací do oblasti, které se intenzivně věnoval v 90. letech, kdy měl z pozice náměstka ministra obrany v letech 1993–1998 v kompetenci finanční řízení, armádní restrukturalizace a řízení armádních zakázek. V letech 1998–1999 byl členem sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. A v letech 2007–2009 a 2010–2013 ministrem financí.
Velmi volné vykládání zákona o veřejných zakázkách
Když Kalousek v lednu 1998 skončil na Ministerstvu obrany, prohlásil nastupující ministr obrany Michal Lobkowicz, že si Kalouskovi podřízení „velmi volně vykládali zákon o veřejných zakázkách. Z více než sedmi set výběrových řízení se jen devět uskutečnilo veřejnou obchodní soutěží.“ Kalousek na to odpověděl, že armádní zakázky jsou specifické. Hlavním znakem dnes již dlouho neexistujícího systému, který Kalousek pomohl postavit, bylo, že stát, resp. armáda nesměly pořizovat potřebnou techniku přímo, ale musely využít služeb prostředníků – ano, dnes to zní nepředstavitelně.
Roky působení Miroslava Kalouska v rezortu obrany provázely akvizice, které mají svou ozvěnu dodnes. Nadační fond proti korupci cituje Mladou Frontu Dnes ze 13. června 1997, článek Fanfáry, dým a blesky provázely premiéru letadla: „Jsme na premiéře letounu L-159. Napětí a vzrušení před rozhrnutím opony, za níž se letoun skrývá, je veliké. Náhle je slyšet nadšený výkřik M. Kalouska: ‚A je to v kapse!‘ – po telefonické zprávě, že se vláda zavázala ke koupi dvaasedmdesáti těchto letounů pro armádu a poskytla bankám i garance na úvěrování nákladného projektu.“ – Nákladného dodnes, přičemž většina těchto letounů je uskladněna, a armáda sama příliš neví, co dál – v KVAČR 2035 hovoří o tom, že podzvukové letectvo nahradí perspektivně drony, ale nedávno proběhly úvahy o další modernizaci L-159. Příkladů je více, a jde stále o živou historii.
Katastrofa pro obranný rozpočet v letech 2010–2013
Roky působení Miroslava Kalouska na Ministerstvu financí charakterizoval v oblasti obrany především klesající podíl výdajů na obranu vůči HDP. Z 1,73 % HDP (61,3 miliardy korun) se do roku 2009 obrana propadla na 1,64 (59,7 miliardy korun) a katastrofa, jejíž důsledky řeší rezort obrany dodnes a ještě dlouho řešit bude, nastala v letech 2010–2013, kdy se dále propadal nejen poměr vůči HDP, ale zásadně klesala i absolutní částka alokovaná na obranu: z 1,38 na 1,08 % HDP, resp. 50,8 miliardy na 41,4 miliardy korun. Bez velkého přehánění můžeme říci, že odpovědnost za vnitřní dluh AČR, který dusí její dnešní potřebný rozvoj, spolunese z velké míry právě Miroslav Kalousek.
Bývalý politik, k němuž někteří pravicově orientovaní voliči upínali své naděje, když se spekulovalo o vzniku nové politické strany, kterou by Miroslav Kalousek založil, se dnes profiluje ve veřejném prostoru a především na sociálních sítích jako glosátor dění, jemuž nelze upřít originalitu ani schopnost formulovat myšlenky způsobem, který provokuje a přitahuje pozornost. Z hlediska tématu obrany, kterému rovněž věnuje pozornost, zaujme především jeho kritika záměru „zbrojit na dluh“, který je vtělen do plánu Evropské komise znovuvyzbrojit Evropu. Stejným směrem se zřejmě hodlá vydat i současná vláda ČR.
Kalousek: Není ospravedlnitelné půjčovat si na každodenní spotřebu
„Vyzbrojit armádu na dluh je ospravedlnitelné vždy, když jde do tuhého a dnes do tuhého jde. Není ale ospravedlnitelné půjčovat si každodenně na každodenní spotřebu a na armádu ještě navíc, aniž bychom si cokoliv odepřeli. A toho se dopouštíme,“ komentoval to na síti X Kalousek a dodal: „Kdybychom každý rok neprojídali o víc, jak o 2 % HDP našich pravidelných příjmů a stávající deficit dávali opravdu jen na obranu, mohli bychom na ni dávat z fleku 4 % HDP a ještě by zbylo tak, abychom dodrželi zákon. Je odpudivým cynismem tvrdit, že kvůli 2,2 % HDP na obranu příští rok musíme zákon změnit.“
S ohledem na výše nastíněný výkon vlád, jejichž ministrem financí Miroslav Kalousek byl, je jeho dnešní připravenost radit, co neprojídat, aby na obranu mohly jít „z fleku“ 4 % HDP, pozoruhodná. Ale nezůstává jen u toho. Miroslav Kalousek si všímá klesajícího podílu výdajů na výzkum a vývoj v rámci rozpočtu MO od roku 2015. A s ohledem na proslule ledové vztahy mezi Miroslavem Kalouskem a Andrejem Babišem lze za pozoruhodný vývoj označit i Kalouskův komentář k nedávnému průzkumu volebních preferencí: „Motoristé jsou na 8%. Asi si začnu přát, aby rostli dál. Koalice ANO-Motoristé by sice žádná hitparáda nebyla, ale pořád stokrát lepší, než ANO + SPD, nebo Stačilo.“
STV Group mává Andreji Babišovi rudým hadrem před očima
Půl roku před volbami volební průzkumy stále naznačují, že favoritem voleb Babišovo hnutí ANO rozhodně je. Velké společnosti obranného průmyslu z definice věci chtějí mít korektní vztahy s každou vládou a snaží se do politiky otevřeně nezasahovat, nekomentovat ji. Výběrem svého poradce mává majitel STV Group potenciálnímu budoucímu premiérovi před očima rudým hadrem. Kalouskovo explicitní vymezení se vůči SPD nebo hnutí Stačilo tím, že „bere na milost“ Motoristy, je v první řadě vzkazem pro hnutí ANO: „jsem-li ochoten akceptovat Macinku a Turka, tím spíše a bez dalších diskusí i Babiše a Havlíčka.“
A v podobném duchu je na místě chápat i to, co Kalousek napsal po pro veřejnost uzavřené mimořádné schůzi Sněmovny nad koncepcí armády, kdy se jednoznačně postavil na stranu opozice: „Obávám se, že tahle demonstrace neakceschopnosti bude nejsilnějším momentem dnešního zahájení volební kampaně.“ I jeho výrok: „Většina lidí si nepřeje zvyšování obranných výdajů. Možná by se to zlepšilo, kdyby se nemluvilo jen o penězích, ale komunikovaly se věcné cíle, kterých musíme za ty peníze dosáhnout. A především proč jich musíme dosáhnout, co nám hrozí, když to neuděláme,“ by zástupci hnutí ANO ve Výboru pro obranu ihned podepsali a říkají to dlouho.
S hnutím ANO sdílí Kalousek i kritiku ministra financí Stanjury ve věci státního rozpočtu a konsolidace veřejných financí. Roli a možný negativní vliv poradce Kalouska na byznys STV Group není třeba přeceňovat – ostatně poradcem ministryně Černochové je slovenský exministr obrany Jaroslav Naď. Jeho přirozeně špatné vztahy se současným ministrem Kaliňákem nijak nezabránily v podpisu memoranda o společných nákupech munice nebo vozidel. Půlrok do voleb bude i v tomto ohledu zajímavý a jistě místy i velice zábavný a potvrdí-li se dlouhodobé trendy volebních průzkumů velmi pravděpodobně budeme svědky sílící Kalouskovy sebekázně a sebekontroly, možná dokonce nenápadného podávání ruky.
Tagy