Místopředseda Růžička: Armáda preferuje Leopard 2. Rozhodnutí o budoucnosti tankového vojska je na spadnutí

Místopředseda Růžička: Armáda preferuje Leopard 2. Rozhodnutí o budoucnosti tankového vojska je na spadnutí
Autor fotografie: KMW|Popisek: Leopard 2A7
11 / 05 / 2023, 11:00

Místopředseda výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO) nedávno na svém twitterovém účtu uvedl, že během schůze podvýboru pro akvizice informoval brigádní generál Petr Milčický, ředitel Sekce rozvoje sil MO, že Armáda České republiky "chce jako hlavní bojový tank, tank Leopard, protože jde o evropský tank." Podle dřívějších informací, které zazněly nejen na výboru pro obranu v otevřeném režimu, zpracovává armáda studii proveditelnosti, na jejímž základě chce vybrat nejvhodnější řešení nové výzbroje 73. tankového praporu. Naznačuje sdělení gen. Milčického výsledek studie? Nešlo by o překvapení.

Během bilancování roku 2022 se k otázce hlavních bitevních tanků vyjádřila ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v prosinci loňského roku takto: "Zájem o tanky Leopard 2A7V samozřejmě trvá. (...) Samozřejmě se tato varianta (pořídit Leopardy 2A7V) nabízí. Ale vojáci a my musíme postupovat zcela transparentně, takže nemůžeme nikoho z toho trhu, který není nijak velký, vynechat. Budeme samozřejmě počítat i variantou, že by to bylo ideální, pokud bychom v budoucnu měli ty moderní Leopardy i nakoupené v rámci potřeb armády. V tuto chvíli se ještě dělá projektová studie, abychom měli přehled o tom, v jakých cenových relacích a co na trhu aktuálně je. Protože samozřejmě na ten trh i díky válce na Ukrajině vstupují noví hráči. Nejsme jako Polská republika tak velcí, abychom si mohli dovolit taky mít 3 nebo 4 typy tanků. Ale určitě i za úvahu stojí třeba některé akvizice rozšířit i mimo Evropu, do některých zemí, které mají teď co nabídnout, mluvím konkrétně o Koreji, protože Polsko se domlouvalo o nákupu tanků od nich."

Tato slova zazněla den před tím, než do Přáslavic dorazil první ze čtrnácti Německem v rámci tzv. kruhové výměny darovaných tanků Leopard 2A4. V úvodu zmíněný gen. Milčický při podpisu darovací smlouvy řekl: "Pořízení tanků Leopard 2A4 pomůže Armádě ČR získat zkušenosti s provozováním této techniky a tím vytvořit podmínky pro přechod na nový typ tanku odpovídající standardům NATO."

Naposledy o hlavních bitevních tancích hovořil na výboru pro obranu náčelník generálního štábu, dnes již generálporučík Karel Řehka, a první náměstek ministryně obrany František Šulce 11. dubna letošního roku. Generál Řehka poslancům řekl, že armáda počítá s pořízením moderních tanků v letech 2027-2030 a potvrdil práci na studii proveditelnosti. Náměstek Šulc zopakoval, že přijetí daru Leopardů 2A4 pomůže armádě s přezbrojením na moderní tanky, a mj. uvedl, že proces zavádění Leopardů 2 do výzbroje armády prohlubuje již dnes spolupráci s německým Bundeswehrem a s rakouským Bundesheerem (obě armády pomáhají vojákům AČR s přeškolením řidičů a vojáků dalších specializací se zvládnutím nové techniky).

Se slovy ministryně obrany nelze nesouhlasit. Jediný český tankový prapor určitě nemůže provozovat 3 nebo 4 typy tanků. Rozhodně ne dlouhodobě. V určitém časovém horizontu se tomu v průběhu přezbrojování nevyhne. V rámci projektu "technického zhodnocení" stávajících T-72M4 CZ se k útvaru vracejí modernizované stroje, s nimiž armáda počítá nejméně do roku 2030. Postupně přicházejí darované Leopardy 2A4, které mají být v budoucnu rovněž modernizované na standard 2A7+, resp. dnes zřejmě již 2A8, a s nimiž se počítá pro rotu Aktivních záloh 73. praporu. To jsou dva typy, a k nim přibude třetí, který rovněž nebude dodán najednou, a zřejmě několik let se bude ve výzbroji praporu doplňovat s tanky T-72M4 CZ. Čtvrtým typem pak budou nejstarší T-72M1, které již dnes vykrývají neprovozuschopnost modernizovaných T-72M4 CZ, a do doby, kdy bude dostatek moderních tanků, nelze tuto potřebu vyloučit ani do budoucna.

Chce-li armáda dlouhodobě provozovat jediný typ, což by pro jediný tankový prapor bylo z hlediska logistiky provozu a údržby racionální, jsou cesty v zásadě jen dvě. Málo pravděpodobná a řadou výroků nejen ministryně obrany v podstatě vyloučená je zbavit se darovaných Leopardů 2A4 a pořídit zcela jiný typ, ať již americké tanky Abrams, nebo jihokorejské/polské K2 Black Panther. A pokud s Leopardy 2A4 armáda počítá, pak druhou zbývající cestou je pořízení moderních Leopardů 2 (2A7+ či 2A8) a následná modernizace Leopardů 2A4 na tento standard, plus definitivní vyřazení tanků T-72.

Argumenty, které zaznívají proti řešení v podobě tanků Leopard 2, se opírají o údajně nedostatečnou kapacitu výrobce, německé společnosti KMW, v situaci, kdy Česká republika dosud nerozhodla a neobjednala žádné tanky, a do Mnichova, kde se vyrábějí tanky pro Bundeswehr nebo maďarskou armádu, přicházejí objednávky z Norska, případně se hovoří o velké objednávce z Itálie. Nikde přitom není řečeno, že by termín 2027-2030 byl pro Českou republiku nereálný. Důležité bude na základě studie proveditelnosti rozhodnout a zahájit jednání. Do té doby nejsou spekulace o výrobní kapacitě ničím podložené.

A jestliže gen. Milčický zdůraznil pro poslance podvýboru pro akvizice Leopard jako evropské řešení, má to své opodstatnění. Týká se tématu soběstačnosti. Jestliže těžkou techniku této kategorie domácí průmysl nevyrábí, v širším geografickém kontextu je "naším domácím" obranným průmyslem obranný průmysl evropský. Na jednu stranu jsou slyšet stesky po tom, že výroba z Evropy postupně mizí, na druhou stranu bychom měli dát z důvodu pocitu urgentní potřeby přezbrojit teď a tady přednost zámořskému či asijskému řešení – a domácí průmysl tím připravit o další příležitost.

Položili jsme Generálnímu štábu AČR otázku, zda sdělení gen. Milčického pro poslance podvýboru pro akvizice znamená, že studie proveditelnosti již je zpracovaná se závěrem doporučení typu Leopard 2, ale odpověď jsme dosud neobdrželi. Mezitím zájem o Leopardy potvrzuje armáda znovu i na sociálních sítích:

Zdroj: Twitter, Ministerstvo obrany, Výbor pro obranu

Tagy článku