Autor fotografie: Chmee2 (CC BY-SA 2.5)|Popisek: 2K12 KUB
Akvizice protivzdušných raketových systémů krátkého a středního dosahu (SHORAD) SPYDER od izraelské společnosti RAFAEL byla dalším ze zásadních bodů jednání středeční schůze sněmovního výboru pro obranu. Podobně jako v případě děl dorazila v pátek na MO nabídka, která působila slovy poslance Jana Řehounka (ANO) jako "pěst na oko". Nešlo zatím o oficiální nabídku izraelské vlády, ale o předběžnou informaci o ceně, nicméně vyšší o 5 miliard oproti dlouhodobě zamýšlené a tzv. nepřekročitelné ceně 10 miliard za čtyři baterie kompletů SPYDER a 120 raket.
S cenou deseti miliard korun počítá Ministerstvo obrany od roku 2016. Čtyři baterie systému SPYDER, který je kompatibilní s již pořízenými radary MADR, mají být dodány v letech 2023-2026 a financování je rozložené do let 2022-2027. Podle náměstka pro vyzbrojování a akvizice Lubora Koudelky dosud nebyla ukončena veškerá jednání o podmínkách smluvního vztahu a nabídka v přibližné výši 15 miliard korun je indikativní informací o ceně od výrobce, nikoli konečnou nabídkovou cenou od izraelské vlády.
Ministerstvo obrany obratem odpovědělo, že s touto cenou nesouhlasí, a od 3. května budou v Praze probíhat časově neomezená jednání s izraelskou stranou, jejichž výsledkem má být vyjasnění podmínek a snížení ceny. V nabídce MO identifikovalo nabídku funkcionalit, které Armáda České republiky původně nepožadovala.
Podobně jako v případě děl, bude i do této zakázky významným způsobem zapojen český obranný průmysl, a to ve výši minimálně 30 %, což izraelská strana podle náměstka Koudelky nezpochybnila. Jde jednak o zapojení společnosti RETIA, která se mj. podílela v minulosti na modernizaci systému KUB, jednak o vozidla TATRA, na něž budou komplety SPYDER instalovány.
Navýšení ceny vedlo některé poslance k vyjádření, že zažívají déjà-vu problému akvizice systému VERA-NG z éry působnosti exnáměstka pro vyzbrojování Filipa Říhy. Jana Černochová (ODS) v této věci prohlásila, že výbor musí mít garanci, že se problém nebude opakovat, že rozpočty budou čerpány tak, jak jsou schváleny. Navýšení o 10-20 % zákon umožňuje, ale tomu se oznámená cena vymyká.
Lubomír Metnar odpověděl, že rozčarování naprosto sdílí. Na dotaz poslance Krejzy později upřesnil, že výraz "nepřekročitelná cena" stanovená studií proveditelnosti ve skutečnosti připouští navýšení například o inflaci. Poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL) varoval přes situací, kdy by se po zpochybněné akvizici BVP nepodařilo dotáhnout ani další dva prioritní projekty, tedy děla CAESAR a protivzdušné systémy SPYDER.
Podle místopředsedy výboru Radovana Vícha (SPD) by měl být důraz položen právě na SPYDERy, protože stav výzbroje strakonického protiletadlového raketového pluku je přestárlá a jeho přezbrojení urgentnější než třeba právě samohybná děla, kde armáda disponuje jak dosud funkčními kanónovými houfnicemi DANA, jejichž modernizaci donedávna zvažovala, tak především značnou zásobou munice.
Systém KUB patří mezi ex-sovětskou techniku, která, měla-li by být dále efektivně udržována, se neobejde bez náhradních dílů a střel z Ruska, což je nejen s ohledem na aktuální roztržku s Ruskou federací po odhalení pozadí teroristických útoků ve Vrběticích z roku 2014 nepřijatelné a neprůchodné. Spolu s Gripeny jsou přitom protivzdušné systémy krátkého a středního dosahu hlavními prostředky pro zajištění suverenity vzdušného prostoru České republiky a ochrany kritické infrastruktury.