Místopředseda výboru pro obranu Radovan Vích k americkým vrtulníkům: Smlouva na dodávky českých firem se měla podepsat už s nákupem. Metnar musí být aktivnější

Místopředseda výboru pro obranu Radovan Vích k americkým vrtulníkům: Smlouva na dodávky českých firem se měla podepsat už s nákupem. Metnar musí být aktivnější
foto: Radovan Vích/Facebook/Radovan Vích

V tomto týdnu se v mediálním prostoru objevila zpráva, že vázne spolupráce mezi americkým Bellem a státním podnikem LOM Praha ohledně servisu amerických vrtulníků. Co o tom soudíte? Máte za to, že obavy předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů, že americké vrtulníky do ČR práci nepřinesou, jsou oprávněné?

V tomto týdnu se v mediálním prostoru objevila zpráva, že vázne spolupráce mezi americkým Bellem a státním podnikem LOM Praha ohledně servisu amerických vrtulníků. Co o tom soudíte? Máte za to, že obavy předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů, že americké vrtulníky do ČR práci nepřinesou, jsou oprávněné?

Situace ve státním podniku v podřízenosti Ministerstva obrany LOM Praha není dlouhodobě dobrá a rentabilní, přitom tam pracují schopní lidé s těžko nahraditelnými znalostmi a zkušenostmi. Česká republika a naše vlády by měly své vlastní státní podniky maximálně podporovat ve smyslu, aby měly možnost dostávat se ke státním zakázkám, případně jejich částem ve výši minimálně 40 %. To je důležité nejen pro náš obranný průmysl, ale také pro státní politiku zaměstnanosti. Nemůžeme se stále spoléhat na jiné státy, nebo dokonce řešit jejich finanční potíže na náš úkor. To je podle mne hlavní problém vojenské zakázky na výběhové a bojové vrtulníky z USA. V hnutí SPD tuto situaci kritizujeme dlouhodobě a je dobře, že na to odbory upozornily také a snad se něco začne konečně dít. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) by měl být v této věci mnohem aktivnější. Nákup vrtulníků z USA je politickým rozhodnutím, které nemá racio. Za tuto cenu se buďto daly v pohodě rekonstruovat stávající vrtulníky Mi 24/35 anebo pořídit vrtulníky z Evropy v podstatě za polovinu. To by situaci v LOM Praha vyřešilo.

Byl jste Vy a ostatní členové Výboru pro obranu informováni o tom, jakým způsobem bude zajištěno zapojení českého obranného průmyslu do této akvizice?

Bylo nám řečeno, a můžu o tom mluvit jen v rozsahu, jak o tom už dříve informovala média, že zapojení českého obranného průmyslu bude zajištěno. Zejména, že bude zapojen státní podnik LOM Praha, státní podnik Vojenský technický ústav a soukromé české společnosti Aero Vodochody, Ray Service a VR Group. Celkem to mělo představovat 30 procent zakázky, jak slíbila firma Bell, dodavatel vrtulníků, a také to tak deklarovali představitelé Ministerstva obrany. Byli jsme ujišťováni, že jsou mezi firmou Bell a těmito podniky sepsána memoranda o spolupráci. Je to poučení pro příště, nevěřit žádným podepsaným memorandům s českými dodavateli, jen pravým smlouvám o servisních a dalších dodávkách po celou dobu životnosti. Je nepřípustné, aby se smlouvy na dodávky od českých firem podepisovaly až poté, co hlavní nákupní smlouva, ve které ale nejsou vícenáklady a specifikace rozsahu dodávek náhradních dílů, servisních úkonů a modernizací po celou dobu životního cyklu, již byla uzavřena. V tomhle případě by mohla servisní smlouva být podepsaná až v roce 2023, přitom hlavní smlouva byla podepsaná v prosinci 2019. Pokud je pravda, že se navázání spolupráce s českými firmami tak zásadně odkládá, je to velké zpochybnění důvěryhodnosti informací předkládaným Ministerstvem obrany a budeme na něj muset být v budoucnu ještě důslednější. Hlavně když Armádu ČR čeká velká zakázka na BVP a další projekty.

Smlouva na nákup 8 víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř bojových vrtulníků AH-1Z Viper byla podepsána na konci loňského roku. Byl Výbor pro obranu informován o nějakém posunu ve věci?

Musím přiznat, že i koronavir dopadl na práci orgánů sněmovny, včetně Výboru pro obranu a Podvýboru pro akvizice. Takže v omezeném režimu jsme byli informováni o čtyřech zásadních projektech, ze kterých Ministerstvo obrany nechce slevit a kde se finišuje s podepisováním smluv (BVP, dělo ráže 155 mm NATO, systém řízení palby dělostřelectva, protiletadlový systém SHORAD) a u ostatních projektů pouze okrajově anebo vůbec. Předpokládám, že projekt vrtulníků z USA běží a to přesto, že firma Leonardo podala podnět na ÚOHS, aby tomu tak nebylo.

Co soudíte o celém kontraktu zvláště nyní v době pokoronavirové? V minulosti jste celou akvizici kritizoval.

Tahle akvizice se mi nelíbila téměř od začátku, hlavně od momentu, kdy byly jiné nabídky označeny za marketingový průzkum a dál se už jednalo jen s americkou stranou. To dávalo tušit, že celá zakázka dopadne pro Českou republiku nevýhodně. Navíc mně nepotěšilo, že celkové zvýšení ceny téměř na dvojnásobek bylo prezentováno jako úspora. Z 5 až 8 miliard Kč v původním znění zakázky na výsledných 14, 5 miliardy Kč. V době po velké vlně protikoronavirových opatření, kde navíc zřejmě nejsme u konce, nemá smysl rozhazovat peníze neefektivně. Co potřebujeme, to jsou víceúčelové vrtulníky, které poslouží jak Armádě ČR, tak případně Integrovanému záchrannému systému. A budeme schopní je průběžně opravovat v našich podnicích (např. LOM Praha) a získávat náhradní díly k takovým vrtulníkům včas a za každých podmínek, aniž by nás to finančně zruinovalo a byli bychom přitom závislí na náhradních dílech ze zámoří. Tak to ale aktuálně vypadá. Nejsem přesvědčen o tom, že výběhové bojové vrtulníky pro americké mariňáky jsou vhodným řešením pro obranu území našeho státu. Navíc financování armády po roce 2021 jsou sci-fi, takže mi není zcela jasné, jaké má Ministerstvo obrany představy, v jakých výších se mají splátky za nákupy v jednotlivých letech realizovat. Je zde přijatý zákon o rozpočtové odpovědnosti, který nás zadlužil na dalších 7 let, deficit státního rozpočtu na letošní rok ve výši 500 miliard korun a na příští rok se zatím počítá minimálně dalších 300 miliard korun. Navíc je to poslední rozpočet před volbami do sněmovny, kdy všichni budou chtít slíbit všem všechno. V těchto podmínkách si osobně nedokážu představit, že by se armáda vyhnula škrtům. Já bych si to osobně nepřál, protože přežívající a umírající armáda je v situaci, do které ji dovedly vlády ODS, ČSSD a ANO, ale realita rozpočtu pro armádu na následující roky je čistě hádáním z křišťálové koule. To je ale odpovědnost vlády ANO, ČSSD s podporou KSČM. My v SPD to vidíme jinak.

Jak by podle Vás mělo Ministerstvo obrany garantovat zapojení českého průmyslu do obdobných akvizic?

Tohle téma podpory a zapojení českého průmyslu do akvizic pro Armádu ČR opakuji "jako kolovrátek" už od svého vstupu do Poslanecké sněmovny v roce 2017. Jsem rád, že tohle téma začalo zajímat i další. A mělo by, protože určitou obrannou soběstačnost udržíme, jen pokud budeme mít prosperující zbrojařské firmy na našem území, které budou nejen schopné Armádě ČR podle potřeby pomoci, ale také své výrobky vyvážet. Toho docílíme jen tak, že budou mít průběžné zakázky, aby mohly udržet své kapacity, znalosti a odborníky. Zatím to ale tak nevypadá a spíše se o tom pouze mluví.

 

Tagy