Místopředseda Výboru pro obranu Růžička: Jsem rád, že Jana Černochová na tanky nezapomíná. Tendr na BVP bude třeba změnit

Místopředseda Výboru pro obranu Růžička: Jsem rád, že Jana Černochová na tanky nezapomíná. Tendr na BVP bude třeba změnit
Autor fotografie: Ministerstvo obrany, army.cz; fb profil poslance Růžičky, koláž redakce|Popisek: Letní testy funkčních vzorků BVP; Pavel Růžička (ANO)
16 / 12 / 2021, 11:00

Security Magazín se obrátil na místopředsedu Výboru pro obranu Pavla Růžičku (ANO) s několika dotazy týkajícími se hodnocení uplynulého funkčního období ministra obrany Lubomíra Metnara, stavu sledovaného tendru na pásová BVP a jeho očekávání dalšího vývoje akvizičních a modernizačních procesů MO pod taktovkou Jany Černochové, designované ministryně obrany v nové vládě Petra Fialy, která bude jmenována v pátek 17. prosince.

  • Pane poslanče, možná bude otázka "jak hodnotíte uplynulé funkční období ministra obrany Metnara" někomu znít zbytečně, položíme-li ji členovi stejného politického hnutí, nicméně vy jste během oněch čtyř let v řadě případů MO v konkrétních kauzách otevřeně kritizoval.

Procesy na Ministerstvu obrany jsou nesmírně složité a vystavené mnoha vlivům z mnoha stran, některé problémy mají kořeny, které sahají daleko před působnost aktuálního ministra. Také to není tak, že by byl ministr neomezeným pánem. Musí samozřejmě spolupracovat s velením armády a nacházet s nimi shodu, a zájmy jsou zde často protichůdné. To na vysvětlenou. A nyní k vašemu dotazu. Já si myslím, a jsem si jistý, že i armáda to viděla a vidí, že ministr Metnar odvedl velký kus opravdu poctivé práce. Lze mít dílčí výhrady k jednotlivým projektům, jejich ceně, délce jejich trvání. Ale počítá se nakonec výsledek, a za svůj výsledek se ministr Metnar skutečně stydět nemá před kým.

Nakoupily se radary MADR, a k nim nyní také moderní protiletadlové komplety systému SPYDER. Nakoupila se nová samohybná děla ráže NATO, které si armáda vybrala jako nejvhodnější. Včetně, a to považuji za nesmírně důležité, v České republice vyráběných podvozků a kabin Tatra a společnostmi STV Group a Explosia vyráběné munice. Nakoupily se vrtulníky. Dnes byla mj. oznámena smlouva mezi vládou a společností Bell o dodávce výcvikového systému vrtulníků H-1 pro armádu. Podílet se na tom bude LOM Praha. To abych zmínil ty nejdůležitější a nejposlednější projekty, ale je toho nepoměrně více. Samotná armáda rostla, dostávala novou výstroj a výzbroj. Obranný rozpočet rostl. Za deset let prakticky na dvojnásobek. Ne každému to možná bylo dost, ale nejsem si jistý, že by aparát, jak je nastavený, vůbec dokázal zpracovat větší objem akvizic rychleji.

Máme za sebou přibližně dva roky pandemie, a když se podíváte na kondici domácího obranného průmyslu, je vidět, že i v této oblasti Metnarovo ministerstvo odvádělo dobrou práci a snažilo se úspěšně usnadňovat fungování firem u nás i v zahraničí. Vznikla Agentura pro mezinárodní obrannou spolupráci AMOS. Podařila se prostě řada dobrých věcí a já jsem za to rád. Problémy samozřejmě byly. Různé předražené nákupy, možná ne úplně nejšťastnější personální politika ve všech případech. A samozřejmě nákup BVP.

  • U akvizice pásových BVP bych se rád zastavil. Od začátku listopadu byl tento proces pozastaven s tím, že ani jeden z uchazečů nedodal finální nabídku tak, aby splňovala české požadavky. Jak to vidíte s tímto tendrem do budoucna?

Je to takový nekonečný příběh. Armáda říká, že ví, co chce. Akorát se ukazuje, že to, co naše armáda chce, neumí nikdo na světě vyrobit. Před mnoha lety v nějaké situaci a s nějakým optimistickým výhledem si armáda stanovila své požadavky, a byla zahájena veřejná soutěž. Dnes jsme dva roky po původním termínu dokončení a stále výsledek neznáme. A jsme v úplně jiné ekonomické situaci s mnohem méně optimistickými výhledy, než jaké jsme měli někdy v roce 2017 nebo 2019. Jakákoli vláda bude muset ekonomickou realitu zohlednit. Tím nemám na mysli, že by měla na obraně šetřit. Ale protože s pomalejším růstem HDP bude i s rostoucím procentem na obranu v absolutní hodnotě k dispozici méně peněz, je třeba se začít zamýšlet o modernizaci komplexněji.

Já jsem již před časem navrhoval jako jednu z možností, jak obrannému rozpočtu ulevit a snížit obrovské náklady na pořízení BVP, že by bylo možné některé varianty vozidel převést na kolovou platformu. Díky tomu by bylo možné ušetřit řádově deset miliard korun, které by bylo možné investovat do jiných modernizačních projektů. Bylo by to pozitivní jak pro domácí průmysl, který kolová vozidla umí vyrábět prakticky ze 100 %, tak pro ozbrojené síly, které by mohly rozvíjet další schopnosti současně, aniž by to znamenalo vyšší tlak na státní rozpočet. Uvidíme, s čím přijde nové vedení ministerstva. Podle mého názoru bude muset parametry tendru na BVP přenastavit, redukovat, a lépe celý projekt integrovat do celkového procesu modernizace pozemních sil.

  • V tomto kontextu se nastupující ministryně obrany nedávno vyjádřila, že těžká brigáda nepotřebuje jen BVP, ale také moderní tanky. Co na to říkáte?

Nebylo to pro mě samozřejmě překvapení. Ve výboru jsme byli v uplynulém období dost kritičtí k projektu modernizace stávajících T-72, a o tom, že armáda moderní tanky potřebuje asi ani nikdo nepochyboval a nepochybuje. Takže jsem rád, že o tom Jana Černochová mluví a že se na tankové vojsko nezapomíná. Navážu na to, co jsem říkal - když nějakou vhodnou formou, a samozřejmě v souladu s přístupem armády, změníme parametry nákupu BVP, budeme mít více volných prostředků na rozvoj dalších schopností. Třeba právě tanků. Podíváte-li se do Maďarska, nebo do Polska, tam to jde. Proč by to nemohlo jít u nás. Takže jsem jednoznačně pro, i když to nebude nic jednoduchého a jsem zvědavý, s jakým řešením ministryně Černochová vyrukuje.

  • Čtyři roky jste působil spolu s Janou Černochovou ve výboru pro obranu. Vy jako poslanec vládní koalice, ona jako opoziční politik. Teď se vaše role vyměňují a Jana Černochová míří na ministerstvo. Jakou očekáváte spolupráci mezi výborem a rezortem obrany v nové situaci?

Janu Černochovou jsem poznal jako tvrdou, ale férovou političku. Oceňoval jsem, že neházela našemu ministrovi zbytečné klacky pod nohy, diskuse byly věcné a konstruktivní a že dokázala ve výboru vytvořit atmosféru, v níž bylo možné spolupracovat napříč stranami. Bojovala za navyšování prostředků pro armádu. Budu teď zvědavý, jak se jí bude dařit finance pro armádu uhájit z pozice ministra. Za sebe jako nového místopředsedu výboru můžu slíbit, že se budeme snažit být také tvrdou, ale férovou opozicí, která bude žádat po vládě hmatatelné výsledky. Obrana je věcí nadstranickou a bude dobře pro nás všechny, když Jana Černochová odvede dobrou práci. Přál bych jí, aby byla alespoň tak dobrá, jako byl Lubomír Metnar.

Tagy článku