Místopředseda Výboru pro obranu Růžička: Rozhodnutí o BVP akceptuji. Letouny F-35 jsou ale superdrahou variantou

Místopředseda Výboru pro obranu Růžička: Rozhodnutí o BVP akceptuji. Letouny F-35 jsou ale superdrahou variantou
Autor fotografie: foto: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: F-35A Lightning II
22 / 07 / 2022, 09:00

Premiér Petr Fiala, ministryně obrany Jana Černochová (oba ODS) a náčelník generálního štábu generálmajor Karel Řehka včera po schůzi vlády na půdě Sněmovny oznámili další postup ve věci akvizice pásových BVP a nadzvukových bojových letounů. O hodnocení představených kroků, tedy zahájení jednání o nákupu švédských BVP CV90 od společnosti BAE Systems, a amerických letounů F-35 od společnosti Lockheed Martin, jsme požádali místopředsedu Výboru pro obranu Pavla Růžičku (ANO).

  • Jak hodnotíte středeční rozhodnutí vlády vydat se v případě BVP švédskou cestou a v případě nadzvukových letounů cestou americkou?

V případě BVP rozhodnutí akceptuji. Myslím, že každé ze tří nabízených řešení by bylo dobré. Doufám, že se nákup podaří dotáhnout včas na to, abychom vytvořili plánované brigádní úkolové uskupení a plnili své závazky v rámci Aliance. Mírně jsem ostražitý ohledně spolupráce se Slovenskem, a to proto, aby to projekt nezbrzdilo.

Co se týká letounů F-35, tam jde vyloženě o politické rozhodnutí, které respektuji. ODS chce jít americkou cestou. Z hlediska zajištění bezpečnosti občanů České republiky si myslím, že Gripeny dnes velmi dobře fungují, je to letoun pokročilé generace. Hrátky se slovy o tom, zda je letoun viditelný nebo neviditelný, nejsou relevantní.

Jen upozorňuji, abychom nedopadli jako Slovenská republika, že dojde k odkladu dodávek letounů, že Američané nebudou schopni letouny v plánovaném čase dodat, a bude náš vzdušný prostor muset hlídat někdo jiný, jako to my nyní budeme dělat pro Slovensko. To považuji za obrovskou ostudu daného státu, že si nedokáže udržet nadzvukové letectvo na ochranu vzdušného prostoru.

Když se laicky zamyslím nad F-35, a to jen podle informací, kterou jsou dostupné, protože nám jako členům Výboru pro obranu paní ministryně zatím nedokázala odpovědět na otázky ohledně infrastruktury a nákladů, protože to zatím není spočítané, tak všichni víme, že jde o velmi nákladné stroje na provoz a další údržbu. Argument, že je potřebujeme po roce 2040, neobstojí. Dnes nikdo neví, co bude po roce 2040. Třeba už vůbec nadzvukové stíhačky s piloty létat nebudou a letouny budou bezpilotní.

Takže jde o drahou, superdrahou variantu, a určitě to podle mého názoru není ta lepší z obou možností.

  • Když se vrátím k BVP, měly by se podle vašeho názoru měnit parametry? Z čeho bude česká strana při vyjednávání vycházet? Bude se opírat o své původní požadavky?

Paní ministryně nám sdělila, že má dopis od švédské premiérky, která garantuje požadovanou cenu. Jak se bude přesně dělat specifikace, to vůbec nevím. Nákup má být proveden společně se Slovenskem, aby bylo možné dosáhnout na lepší cenu díky vyššímu množství.

Nevím, jestli ta BVP budou totožná, nebo jestli bude mít každý stát jiná. Ale jsem v tomto ohledu obrovský pesimista. Ani se Slovenskem, která je nám v mnoha ohledech nejblíže, se nebudeme schopní shodnout na technických parametrech. Každý stát má jiné priority, každý stát má jinou taktiku boje. A byl bych velice překvapený, kdybychom se dokázali shodnout.

  • Jde například o to, že OS SR budou dodána vozidla s 35mm kanónem, zatímco AČR bude spíše potřebovat 30mm kvůli kompatibilitě s Pandury?

Přesně tak. Jde to položka po položce, kde si myslím, že nebudeme schopní se domluvit na podrobných parametrech. Uvidíme, jak ta jednání bude pokračovat.

Ale ještě k letounům F-35: já si osobně myslím, že k realizaci nákupu ve finále nedojde, že se česká vláda s tou americkou nedomluví. Problémem bude dlouhý termín dodání, který nám nebude vyhovovat. Je to ztráta času. A je tu další problém: jestliže v Evropě budeme mít 300 letounů F-35, a dojde k nějaké závadě, poruše, a těch 300 strojů bude uzemněno, kdo pak bude střežit vzdušný prostor v Evropě? 

Budou to samozřejmě například Gripeny a jiné letouny, které nebudou F-35. O žádoucí rozmanitosti výzbroje mluvil na summitu NATO i generální tajemník Jens Stoltenberg. Řekl, že Švédsko přináší do NATO novou, moderní techniku, která je plně konkurenceschopná a je přínosem. Mrzí mě, že spíše než o vojenské doporučení, které by mělo hlavu a patu, se jedná spíše o politické rozhodnutí. To vojenské doporučení bylo politickým zájmům přizpůsobeno. Nic více, nic méně.

  • V rámci Sekce vyzbrojování a akvizic MO bylo ustaneo oddělení přípravy nákupu BVP, speciální tým vedený plk. Gazdou. Tendr byl dnes vládou definitivně zrušen. Měl by tento tým být rozpuštěn?

Já ho považuji za zbytečný. Primárně toto oddělení nese odpovědnost za to, že nákup nebyl v minulém období realizován.

Tagy článku

-->