Místopředseda výboru Růžička: tendr na BVP zrušme, neplýtvejme časem. Cenu lze snížit díky kolovým podvozkům

Místopředseda výboru Růžička: tendr na BVP zrušme, neplýtvejme časem. Cenu lze snížit díky kolovým podvozkům
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Pavel Růžička (ANO)
07 / 02 / 2022, 17:00

Místopředseda Výboru pro obranu Pavla Růžičky (ANO) čte situaci kolem tendru na BVP tak, že s ním ministryně nadále nepočítá. A říká: „Je-li to tak, pojďme ho ukončit, neztrácejme čas, armáda BVP potřebuje.Je třeba přijít s alternativním řešením.“ S ohledem na obecné prudké zdražování vstupů hrozí, že s dalšími odklady výrazně naroste také cena. Stále je na stole možnost zakázku přehodnotit z hlediska složení a úsporu najít v převedení specializovaných variant vozidel na kolový podvozek: „Zdravotnická nebo další specializované varianty mohou a měly by být postavené na levnějším a domácím kolovém podvozku. Musíme najít řešení.“ Inspiraci můžeme hledat na Slovensku.

  • Pane místopředsedo, jak z opozice vnímáte programové prohlášení vlády pro oblast obrany? Se kterými prioritami souhlasíte, a jsou některé, s nimiž souhlasit nemůžete?

Neřeknu asi nic nového, když odpovím, že na můj vkus je ten dokument nejen v oblasti obrany svým způsobem jakýmsi pokračováním volební kampaně. Je plný obecných a líbivých hesel, ale v příliš mnoha ohledech chybí náznak způsobu, jak chce vláda svých cílů dosáhnout, jakými prostředky a za jakou cenu. A týká se to i oblasti obrany. Programové prohlášení je jedna věc, nás teď bude velmi zajímat, jakým způsobem bude naplňováno. Diskuse vzbuzuje pravidelně otázka výdajů na obranu ve výši 2 % HDP. Od prostředků, s nimiž může armáda a nejen armáda disponovat se pak odvíjí většina řešení, nebo problémů. Jako bývalý voják a dnes poslanec, který se modernizací ozbrojených sil zabývá roky potřebě navyšování prostředků rozumím. Vyžaduje to však ten rezort na navýšení dobře připravit, aby byly ty prostředky využity účelně. Konkrétní řešení mě budou velmi zajímat.

  • Pojďme tedy k rovnou ke konkrétnímu projektu. Ministryně obrany Jana Černochová vyškrtla z letošního rozpočtu první splátku na pásová BVP. Odůvodnila to tím, že letos výdaje na BVP neproběhnou. Souhlasíte s tímto krokem?

Mám obavu, aby obrana o ty peníze nakonec nepřišla. Jestli to není jen skrytá metoda, jak ušetřit ve státním rozpočtu. To by se mi hrubě nelíbilo. Musí se říci i to B. Kam se prostředky v rámci rezortu obrany přesunou. Moderní BVP jsou aktuálně pro armádu zásadní, není to ale zdaleka jediný projekt, který je třeba realizovat. Nákup BVP působí jako koule na noze. Vše se mu podřizuje. A to je špatně.Vnitřní dluh armády je obrovský. Ty prostředky se musí přesunout jinam. Tohle téma bych chtěl otevřít na nejbližším jednání výboru pro obranu.

  • Vy patříte k těm členům minulého i současného Výboru pro obranu, kteří byli vůči probíhajícímu tendru z řady důvodů velmi kritičtí. Nelíbila se vám role státního podniku VOP CZ jako integrátora. Nejste přesvědčen o tom, že armáda nezbytně potřebuje všech sedm variant BVP na pásovém podvozku. Kritizoval jste odklady a průtahy. V jakém stavu je tendr podle Vás dnes?

Čím déle budeme přešlapovat na místě v dnešní situaci, tím horší dopady to bude mít. Současné kroky ministryně Černochové vnímám jako výraz její velké nechuti v kritizovaném tendru pokračovat. Je-li to tak, pojďme ho ukončit, neztrácejme čas, armáda BVP potřebuje. Je třeba přijít s alternativním řešením.Tendr zrušme, ale nákup jako takový je prostě třeba urychleně dotáhnout do konce, ať se neprodražuje. Všichni víme, že vstupní komodity jdou cenově nahoru. Podražují barevné kovy, podražuje ocel, energie. Viděli jsme v loňském roce navýšení pořizovacích cen u protiletadlových kompletů i u samohybných děl. Problém tendru na BVP je již jen to, že se v jeho případě počítá s cenou stanovenou snad někdy v roce 2015. Kromě navyšující se ceny je tu taky náš závazek vůči NATO. A to není legrace. Řeknu to takto: poslat 5000 granátů na Ukrajinu tu zemi nezachrání. Má-li mít NATO vyjednávací sílu, musí mít především akceschopné ozbrojené síly. To znamená především držet vlastní termíny a závazky.

  • S nástupem do funkce ministryně obrany Jana Černochová zdůraznila potřebu komplexní modernizace výzbroje 7. brigády, tedy kromě BVP také tanků. Věnovat se tomu chce do dvou let, abychom se nedostali pod tlak z důvodu nedostatku času. S tím souhlasíte?

Mě bude zajímat, jak si to konkrétně paní ministryně představuje a s jakými řešeními přijde. Komplexní řešení pro 7. brigádu si nepředstavuju tak, že se napřed nakoupí BVP, a za dva roky začneme řešit tanky. Dovedu si představit diskusi s armádou o tom, jestli a jakým způsobem upravit v reakci na aktuální hospodářskou situaci parametry nákupu BVP. Je třeba začít. Největší obavu mám z toho, že se teď bude měsíce v obavě z arbitráží hledat nějaká právní kancelář, ta pak vypracuje nějaký posudek, a teprve potom začne diskuse o dalším postupu, a ztratíme drahocenný čas.

Já jsem se už v minulém volební období generála Opaty výslovně ptal, jestli má armáda připravenou i záložní variantu. Tenkrát jí hotovou neměli. Pokud jí nemají hotovou doteď, je to špatně. Musíme mít jasno, jak postupovat dál, když tendr na BVP padne.

A můžeme i seriózně otevřít téma, jestli je skutečně potřeba 210 pásových vozidel. Jestli ne, vezmu nějaký definovaný počet na pásech a část urychleně převedu na podvozky Panduru nebo TITUSu. Tyto platformy jsou tu již zavedené. V jejich případě není třeba nic soutěžit. Zdravotnická nebo další specializované varianty mohou a měly by být postavené na levnějším a domácím kolovém podvozku. Musíme najít řešení.Armáda podle mého názoru na 210 pásových vozidlech za každou cenu trvat rozhodně nemusí. Cenu zakázky tím můžeme o jednu, dvě nebo tři desítky miliard snížit. Může se to udělat rychle. Ušetřené peníze lze investovat. Podpoříme český obranný průmysl, na ta zmíněná vozidla je zavedený servis. Jen je třeba to provést rychle. A mít přitom na paměti schopnosti, které budeme chtít od nových tanků.

Tagy článku