Místopředseda výboru Růžička trefuje do černého: Švédská strana nemá s českým průmyslem dosud podepsanou jednu jedinou smlouvu. Jak chtějí stanovovat cenu BVP?

Místopředseda výboru Růžička trefuje do černého: Švédská strana nemá s českým průmyslem dosud podepsanou jednu jedinou smlouvu. Jak chtějí stanovovat cenu BVP?
Autor fotografie: foto: Poslanecká sněmovna PČR|Popisek: Tisková konference ANO
19 / 01 / 2023, 11:30

Během tiskové konference zástupců hnutí ANO vystoupil dnes ve Sněmovně poslanec a místopředseda Výboru pro obranu Pavel Růžička a věnoval se dvěma problémům z oblasti obrany: obsáhle se vyjádřil k tématu zakázky na BVP, kde zdůraznil, že není zřejmé, jak má být vypočten 40% podíl českého obranného průmyslu a především, že do dnešního dne nepodepsala švédská strana jedinou smlouvu s českým partnerem, a že tedy není zřejmé, z čeho chce vypočítat nabídkovou cenu, kterou má předložit k 31. lednu. A zmínil také střet zájmů národního poradce pro bezpečnost Tomáše Pojara, který figuruje v nadaci majitele zbrojovky CZ Colt, která jen v loňském roce uzavřela s MO dodatky ke smlouvám ve výši 3 miliard korun.

Na téma BVP Pavel Růžička řekl:

„Mezi tím, co bylo probíráno na včerejší vládě, je jeden pro mě velice zajímavý bod, a ten se týká BVP. Je uvedeno, že Švédové mají k 31. 1. 2023 dát cenovou nabídku. Zatím se neví, jaká ta cenová nabídka bude. Jestli to bude těch 52 miliard. Anebo jestli to bude nabídka, která bude tuto částku převyšovat. Anebo jestli to bude nabídka, která bude upravená tím, že to vozidlo nebude mít ty prvky, které tam armáda původně chtěla. Protože se prostě do té ceny nevejdou.

Další problém je, že je podmínka, že má být 40 % podílu z této zakázky dáno českému obrannému průmyslu. To tedy znamená, že z té částky to má být skoro 21 miliard. Ale nikdo neví, z čeho se to bude počítat. Jestli se do těch 21 miliard bude počítat to, že Švédové si u české firmy něco objednají, česká firma jim to přefakturuje, a vlastně ti Švédové to nebudou nakupovat napřímo, ale přes českou firmu. Anebo jestli se skutečně bude jednat o to, že se tady bude vyrábět podvozek, zbraňový systém, jestli se tady budou vyrábět pásy, závěsy. Prostě jestli to vozidlo se tady bude fyzicky vyrábět, nejen dodávat náhradní díly přes nějakou firmu a jenom účetně splnit ten 40% podíl českého obranného průmyslu.

Je smůla, že Švédové v této oblasti nekomunikují. Do dnešního dne nemá švédská strana s nikým z českého obranného průmyslu podepsanou jednu jedinou smlouvu. Takže já absolutně nechápu, na základě čeho Švédové budou moci stanovit a dát vládě nějakou cenu.

Mohl bych tady o tom mluvit dlouze, protože bych se ptal, proč mají Slováci v BVP 35mm kanóny, my máme 30mm kanóny. Všichni vědí, že ten 30mm kanón má malou průraznost, že prostě neumí to, co ta "pětatřicítka", do budoucna 5-10 let dojde k přezbrojení, my to budeme předělávat. Je tam hrozně moc otázek. Dnes máme Výbor pro obranu a já se tam na to budu ptát.“

A k problému střetu zájmů Tomáše Pojara a zakázkám pro CZ Colt:

„Rád bych se v krátkosti vrátil k nákupu ručních granátů za 500 milionů s garantovaným odběrem firmy CZ Colt Defence Solution. Chtěl bych poděkovat Deníku N, že měl tu odvahu a popsal střet zájmů nejbližšího spolupracovníka premiéra, pana Fialy, a to pana Pojara, který zastává funkci národního poradce pro bezpečnost.

Pan Pojar sedí v nadaci rodiny Holečkových, což je majitel zbrojovky CZ Colt. Sedí tam pan Petr Kolář, který se angažuje v prezidentské volbě Petra Pavla. Zde se jedná o obrovský střet zájmů, a já vám řeknu proč. Protože do roku 2025 má CZ Colt dodat Ministerstvu obrany ruční zbraně skoro za 3 miliardy. Dodatky k těmto smlouvám byly všechny podepsány v roce 2022, což už je za vlády paní ministryně Černochové a angažování se pana Pojara ať už jako poradce pana premiéra, nebo na místě národního poradce pro bezpečnost, který byl ustanoven vládou.“

Zdroj: PSP, tisková konference hnutí ANO

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace