foto: Mil.in.ua / Public domain/BM-21 Grad na MAN 6x6
Ukrajina jasně ukazuje, jaký je rozdíl mezi západními a ruskými technologiemi. Modernizace salvového raketometu MLRS BM-21 Grad vyvolává otázku, zda je to ještě vůbec sovětský systém.
Armáda České republiky vyřadila své raketové dělostřelectvo v roce 2010. Jednalo se o salvové raketomety (MLRS) RM-70/85 se čtyřiceti odpalovacími rubusy ráže 122 mm. Asi ne zcela rozumné rozhodnutí, ale odpovídající podfinancování armády a do jisté míry soudobým trendům. Dělostřelectvo bylo řadou odborníků již odepisováno, předpokládalo se nasazení řízených a neřízených střel vzdušnými prostředky. Jenže Ukrajina vše obrátila naruby. Řízené střely jsou pro konflikt vysoké intenzity příliš drahé a dělostřelectvo hraje větší část války prim. Byť otěže aktuálně přebírají naplno bezpilotní vzdušné prostředky (UAS, UAV).
Znovuzrození MLRS
Nedávný úder ukrajinských AN-196 Ljutyj v Tule jasně ukázal význam a nebezpečí raketového dělostřelectva. Ukrajincí zasáhli Joint Stock Company Instrument Design Bureau a především výrobu systémů BM-21 Grad, BM-27 Uragan a BM-30 Smerč a munici do nich. Za vytlačením ukrajinských sil z Kurské oblasti stojí primárně drony s naváděním pomocí optického kabelu Vandal a právě salvové raketomety. Kreml zřejmě koncentroval v oblasti velké množství svých MLRS a Ukrajinci palbu neustáli. Koneckonců americké MLRS HIMARS a M270 jsou na Ukrajině rozdílovou zbraní se svými ATACMS a GMLRS. Způsobují Rusům opravdu velké a citelné ztráty.

BM-21 Grad na MAN 6x6
Vše v zásadě potvrzuje ukrajinská modernizace MLRS BM-21 Grad. Musela být dost nákladná. V zásadě se jedná o úplně jiný systém, který ten ruský, chcete-li sovětský, připomíná už jen velmi vzdáleně a zároveň dost jasně ukazuje technologickou propast mezi západem a Ruskem. Informace o dost fascinující proměně přinesl Defence Express společně s oficiálními stránkami ukrajinské armády militarnyi.com. Vizuálně je nejzásadnější změnou instalace systému na MAN 6x6. Německý podvozek nahradil Ural 6x6 a Ukrajinci tvrdí, že to zlepšilo mobilitu v terénu, spolehlivost a snadnou údržbu v bojových podmínkách. To je trochu diskutabilní, ruské systémy jsou známy svojí jednoduchostí a řada z nich i spolehlivostí a jsou především určené na specifické přírodní podmínky panující i na Ukrajině.
MAN 6x6 bude především mnohem vstřícnější k instalaci moderních elektronických systémů a digitalizaci. A naprosto jisté je, že bude pro operátory mnohem komfortnější než Ural. Jenže systém už téměř nelze označovat jako MLRS BM-21 Grad. Prakticky nezůstal kámen na kameni, zůstaly jen tubusy. Výměna podvozku je to nejmenší. Klíčovým prvkem modernizace je integrace moderních systémů řízení palby a navádění. Nové digitální systémy umožňují mnohem přesnější a rychlejší detekci cíle, výpočet souřadnic a zahájení palby. Dále došlo k integraci sad EW (elektronický boj) a komunikačních prostředků.

Digitalizace klíčem modernizace BM-21 Grad
Systém řízení palby a zaměřování je plně digitalizovaný a na palubní desce jsou výstupy z balistických počítačů. Zde je ovšem klíč, o kterém se vůbec nemluví. Systém nemá žádné efektory, v rámci digitalizace je zřejmě již napojený na řídící systém a přebírá z něj informace o přehledu na bojišti v reálném čase. A také nepochybně přebírá pokyny. S největší pravděpodobností bude kromě řízení vozidla schopen fungovat zcela autonomně. Reakční doba je v řádech sekund. Systém převezme souřadnice, střelec zřejmě vidí na monitoru i cíl, počítač vše udělá sám a dojde jen k povelu k palbě.
Technologie západu někde jinde než ty ruské
To je zcela zásadní změna. Kreml si o něčem takovém může nechat zdát. Nemá na to vlastní technologie, pokud nedostane něco takového ze západu, prostě tím nedisponuje. Ukrajinci udělali z MLRS BM-21 Grad zcela jiný systém, ale je nutné podotknout, že s největší pravděpodobností si klíčové elektronické komponenty také nevyrábí sami. Zde probíhá zcela klíčová a mnohem méně viditelná podpora západu. Ukrajina se díky tomu postupně mění v jednu z nejnebezpečnějších armád Evropy. Protože třeba Bohdany na tom nejsou jinak. A o ukrajinský řídící systém Delta je značný zájem. BM-21 Grad ho má nepochybně také, Kreml ne a my v zásadě také ne.
Tagy