Autor fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Public domain|Popisek: BM-27 Uragan
Konstrukčně zajímavé salvové raketomety sovětské provenience BM-27 Uragan jsou jedním z důkazů, jak drony ovládají bojiště na Ukrajině. Systémy pálí v týlu, přesto mají opravdu velké ztráty.
Podle Army Technology je BM-27 Uragan vícenásobný odpalovací raketový systém (MLRS) s šestnácti odpalovacími šachtami. Odpalovače jsou podle Army Recognition na podvozku ZIL-135LM, který má mít nepancéřovanou kabinu. V rámci modernizace začali Rusové používat BAZ-69092, ten by již měl mít ochranu proti palbě z ručních zbraní. Systém je v provozu od roku 1975. Ráže raket činí 220 milimetrů a tím pádem byl BM-27 prvním těžkým raketometem se stabilizačními prvky v sovětské armádě. Modernizovaná verze Uragan-1M byla představena v roce 2008. V roce 2015 Kreml představil Uragan-U s třiceti odpalovacími tubusy a schopností používat střely z BM-30 Smerch a BM-21 Grad.
BM-27 Uragan se dvěma motory
ZIL-135 8x8 má jedno obrovské specifikum. Má dva benzínové motory, které pohánějí dvacet tun těžký kolos a jsou schopné mu dát rychlost až 65 kilometrů za hodinu, každý má vlastní převodovku. Každý motor pohání čtyři kola na jedné straně vozidla. Další specifikum je, že ZIL má k otáčení jen přední a zadní nápravu. Provozní dosah systému je 500 kilometrů. Značnou výhodou BM-27 Uragan je schopnost se přemístit z místa střelby během tří minut. To je krajní čas pro relativně bezpečný odsun před případným zachycením střel antibateriovým radarem, který ve spolupráci s moderními řídícími systémy zvládne odvetnou palbu právě do tří minut.
Tři minuty jsou třeba na zatažení stabilizačních zvedáků a štítu, který chrání kabinu a posádku v ní. Tu tvoří šest vojáků. V blízkosti Uraganu se většinou pohybuje doprovodné vozidlo 9T452 s jeřábem, které veze náhradní střely, přebíjení je víceméně tedy manuální a trvá asi dvacet minut. BM-27 není napojený na systémy přehledů na bojišti. U modernizací to není známo. Takže se orientuje výhradně podle souřadnic poskytnutých rádiovým spojením a pomocí panoramatického dalekohledu PG-1. Zvláštností je, že má systém nočního vidění, ale zaměřovače pro noční vidění nemá. Palba je přirozeně nepřímá.
Uragan může používat vysoce výbušné střely HE-FRAG, chemické a kazetové rakety. Střely PTM-3 a PFM-1 jsou schopné zaminovat určený prostor. Každá z nich dokáže rozptýlit 312 protipěchotních min. Sovětský svaz to využíval především v Afghánistánu, kdy miny pokládal do týlu Mudžahedínů. Každá střela váží 280 kilogramů, hlavice mají hmotnost mezi devadesáti a sto kilogramy. Salva šestnácti raket může být vypálena během dvaceti sekund na vzdálenost 35 kilometrů. Uragan-1M může pálit na vzdálenost až sedmdesát kilometrů. Ale jako je to třeba s T-90M, T-80BVM nebo T-72B3, Kreml má zřejmě modernizovaných Uraganů k dispozici velmi málo.
Velké ztráty Rusů u BM-27 Uragan pomocí FPV dronů
Ukrajinci podle anglické Wikipedie disponují dvěma verzemi BM-27. Bastion-03 je prototyp z roku 2010 na podvozku 6×6 KrAZ-63221RA. Mnohem zajímavější je Burevij od společnosti Ukroboronprom, která v posledních týdnech proslula dodáním 100 000 vadných minometných granátů. Burevij již má digitální systém řízení palby, tedy může přijímat rozkazy z řídících systémů a hlavně je na podvozku Tatra 8x8 a může střílet až na vzdálenost 65 kilometrů. V každém případě se na ukrajinském bojišti pohybuje především ruská verze BM-27 Uragan s dostřelem jen 35 kilometrů a nepancéřovanou kabinou.
Podle Oryxu bylo doposud na Ukrajině zničeno nebo ukořistěno 46 doprovodných 9T452 a 90 samotných Uraganů. To je vysoké číslo na systém, který má operovat v zázemí. Jenže dostřel je příliš malý a slabá ochrana je snadnou kořistí pro malé FPV drony. Defence Express a výše vložený příspěvek ze sítě X ukazují zničení jednoho BM-27. A likvidátorem už jen kvůli kvalitě videa byl nepochybně FPV dron. Army Recognition uvádí zničení dalších tří systémů z poslední doby a vše má jít na vrub UAV. Pochopitelně, ty operují v týlu Rusů. V případě objevení je Uragan poměrně snadnou kořistí a výše ztrát svědčí o tom, že Kreml je nasazuje poměrně hodně.