foto: Lockheed Martin / Public domain/HIMARS
Americké salvové raketomety zlikvidovaly tři samohybné houfnice M-1978 Koksan ze Severní Koreje. Užitečnost MLRS HIMARS na Ukrajině je skutečně velká.
Když se řekne HIMARS, většině lidí se vybaví balistické ATACMS. Jenže těchto střel dostali Ukrajinci podle Associated Press maximálně čtyřicet kusů. Mnohem podstatnější jsou podle Army Technology ovšem střely M26 od výrobce Lockheed Martin a především GMLRS. Na níže vloženém videu ze sítě X je patrný útok na tři samohybné houfnice ze Severní Koreje M-1978 Koksan. Vzhledem k rozsahu a přesnosti půjde buď o HIMARS nebo jejich větší pásovou sestru M270 MLRS, kdy MLRS znamená mobilní salvový odpalovač raket. Ukrajincí mají k dispozici exsovětské systémy BM-21 Grad, BM-27 Uragan nebo BM-30 Smerč, ale do těch jim už zřejmě došla munice.
MLRS HIMARS se na Ukrajině velmi osvědčily
V úvahu by ještě přicházely české RM-70 Vampire, ale tato pravděpodobnost je výrazně nižší. Defence Blog se také přiklání k MLRS HIMARS. Vše vypadá zdánlivě jednoduše. Podle oficiálního serveru ukrajinské armády mil.in.ua obejvily severokorejské M-1978 Koksan drony 14. samostatného pluku bezpilotních systémů. Je jasně patrné, že houfnice jsou provizorně maskované se sítěmi proti dronům. Nepomohlo nic. Přesně zaměřený útok byl podle podle Defence Express proveden vysoce tříštivou a kazetovou municí. Takže se muselo jednat o varianty M26 a MLRS.
M26, MLRS a GMLRS
M26 mají podle Wikipedie 644 kusů submunice s dosahem až 32 kilometrů. Je to nejpravděpodobnější střela z HIMARS v tomto případě. Vylepšená verze M26A1 ER má jen 518 šrapnelů, ale dosah až 45 kilometrů. Není ovšem známo, že by ji Ukrajinci obdrželi. MLRS je také označení pro základní neřízené střely ráže 227 mm. Vzhledem k přesnosti útoku opět vše hovoří pro mimořádně přesný HIMARS. Nelze ještě nezmínit GMLRS, byť to vzhledem k salvové palbě nebude tento případ. GMLRS jsou kompromisem mezi ATACMS a M26. Jsou extrémně přesné díky GPS navádění s inerciální navigací. Dolet se pohybuje kolem 90 kilometrů.
S PrSM dosah salvového raketometu 1000 km
A je třeba zmínit, že Američané už do HIMARS zavádějí nové balistické střely PrSM s doletem až 500 kilometrů s tím, že potenciálně půjde prodloužit až na jeden tisíc kilometrů. Mluvíme stále o salvových raketometech a když si vzpomeneme na Kaťuše, změna je docela velká. Tentokráte to odnesly tři systémy ze Severní Koreje M-1978 Koksan. Nebyly první podle Wptech, ale rozhodně se jedná o nejničivější útok proti Kimovým zbraním. Jen samotné video ukazuje, jak klíčové se staly drony na bojišti. Rusové nemohli vůbec nic dělat. O UAV neměli ani tušení a operátoři měli dost času navést palbu z HIMARS, která se prostě vyplatila.

Tři M-1978 Koksan naráz
Je nutné podotknout, že ruské dělostřelectvo je od začátku války velmi vytížené. Kreml už je aktuálně částečně závislý na dodávkách 152mm munice ze Severní Koreje a M-1978 Koksan jim se svými 170 mm přišel velmi vhod. Nejde jen o munici, hlavně děl se intenzivně opotřebovávají a ani taková velmoc jako Rusko je nestačí adekvátně vyrábět. Obzvlášť v situaci, kdy se dění smrsklo na prvoválečné operace pěchota a právě jen dělostřelectvo s výjimkou Kurské oblasti. U M-1978 Koksan se dokonce ani neví přesné severojorejské označení, to používané je ze sedmdesátých let, kdy systém objevili Američané na přehlídce v Pchjongjangu.
Samohybná houfnice ze Severní Koreje
M-1978 Koksan je položen na podvozku z T-55. Obsluha činí až devět mužů, takže je nezbytné doprovodné vozidlo. Vzhledem k ráži je standardní dostřel 40 kilometrů a s raketovými střelami RAP by měl být až na šedesáti kilometrech. Jen něco takového musel Kreml uvítat. Otázka pochopitelně zní, jak hodně je Koksan spolehlivý a munice také. Pověst systémů ze Severní Koreje moc dobrá není. Rychlost střelby je jen dvě střely za minutu. To je velmi málo. Ztráta tří M-1978 najednou je pro Kreml nepochybně dost nepříjemná. Ale Koksanů je na Ukrajině již více než sto.
Tagy