MLRS Pinaka na podvozku Tatra budou brázdit silnice v Arménii. Nahradí čínský WM-80, jenž rozhodl konflikt v Náhorním Karabachu

MLRS Pinaka na podvozku Tatra budou brázdit silnice v Arménii. Nahradí čínský WM-80, jenž rozhodl konflikt v Náhorním Karabachu
Autor fotografie: Hemant Rawat / Wikimedia Commons / CC BY-SA|Popisek: MLRS Pinaka
01 / 12 / 2023, 06:15

Bylo by chybou se domnívat, že arménská armáda pracuje pouze s ruskou vojenskou technikou. V minulosti Arménie mimo jiné používala finské odstřelovací pušky TRG-42 nebo také čínské salvové raketomety WM-80.

Podle Zprávy OSN o konvenčních zbraních byly mezi lety 1992 a 2010 salvové raketomety typu WM-80 prodány Čínou pouze jediné zemi a to právě Arménii. Země se k vlastnictví těchto raketometů přihlásila na armádní přehlídce v Jerevanu v roce 2006. WM-80 však byly Arménií používány již v První válce o Náhorní Karabach a zaručily tak armádě jasnou převahu nad Azerbájdžánem. Kromě balistických raket totiž v této době představovaly nejsilnější zbraň arménské armády.

Vývoj salvového raketometu WM-80 čínskou společností Norinco byl započat v 70. letech minulého století. Předchůdcem WM-80 byl Typ 83 (WM-40) se čtyřmi tubusy a dostřelem 40 km. K novému modelu WM-80 tak byla přidána další řada tubusů a také maximální dosah střel byl zdvojnásoben na 80 km. Doba opětovného nabití tohoto salvového raketometu se pohybuje okolo 5-8 minut. Balistický počítač zajišťuje přesnost střel ráže 273 mm, která ovšem není přesněji definovaná (některé zdroje uvádí méně než 2 %). WM-80 používá vysoce výbušné HE, protitankové HEAT a kazetové hlavice.

WM-80 v Arménii

 

Model WM-80 byl problematický hned v několika věcech. Dostřel raket přestal velmi brzy stačit a možnost použít pouze tři výše zmíněné typy hlavic způsoboval jeho zásadní zastaralost. Na počátku milénia začalo Norinco s vývojem nového typu WM-120, jenž byl uveden do provozu mimo Čínu poprvé v Jordánsku v roce 2010. U tohoto modelu byl opět zvýšen dostřel na 120 km, ale ráže střel a opětovná doba nabití zůstala víceméně zachována.

WM-80 byly použity také v Druhé válce o Náhorní Karabach, avšak prohry na arménské straně brzy ukázaly, že tento typ salvových raketometů již nedokáže udržet krok s vybavením protivníka. Velmi úspěšný, avšak již trochu zastaralý model WM-80 by měl být v blízké době nahrazen indickým systémem Pinaka. Jeden systém Pinaka je schopen vystřelit až 12 raket při jedné salvě, jejíž dostřel je 40 km. Rychlost nabíjení je však poloviční než u WM-80. 

Salvový raketomet Pinaka je nainstalován na víceúčelovém podvozku 8x8 TATRA/BEML typu T 813  a T 815. Vozidlo má užitečné zatížení až 12 tun a je vybaven palubním generátorem, který dodává primární energii pro provoz odpalovacích zařízení. Maximální rychlost Tatry T 813 je 80 km/h. Mezi další vybavení na palubě vozidla patří mikroprocesorová tyristorová pohonná jednotka, joystickový ovladač a manuální záloha. WM-80 je pro srovnání přidáno na automobil Shandong Taian 8x8, které má nosnost 20 tun a maximální  rychlost 70 km/h.

První dodávka indických Pinak dorazila do Arménie přes Írán v létě tohoto roku. Arménie však je jednou z nejchudších zemí Evropy a jeho roční HDP činilo v minulém roce 19,5 miliard dolarů (431 miliard Kč).  Celý nákup vojenské techniky činil 250 milionů dolarů (5,5 miliardy Kč). Investice do nákupu armádního vybavení proto představovaly velkou část rozpočtu země. Dle názoru army recognition je nákup čínského a indického armádního systému ukázkou arménské strategie založené na snaze o vyrovnávání sil v regionu.

 

Tagy článku

-->