Mobilní americké VAMPIRE budou sát krev ruským UAV Geran-2, jednoduchý systém speciálně pro Ukrajinu

Mobilní americké VAMPIRE budou sát krev ruským UAV Geran-2, jednoduchý systém speciálně pro Ukrajinu
Autor fotografie: L 3 Harris / Public domain|Popisek: Systém VAMPIRE
10 / 12 / 2023, 05:30

Od doby, kdy se objevily masové útoky dronů Geran-2, je pro Ukrajinu problematické chránit svůj vzdušný prostor. VAMPIRE je systémem obrany proti UAV, který byl ve své mobilní podobě vytvořen přímo pro potřeby Ukrajiny a mohl by tak nabízet efektivní a levné řešení proti Geranům.

VAMPIRE se skládá z raket se zaměřovacími senzory WESCAM MX-10 RSTA a odpalovacího zařízení pro střelbu čtyř 70mm APKWS raket nebo jiné podobné laserem naváděné munice. Digitální zaměřovací systém WESCAM MX-10 RSTA je běžně používán na obojživelných, obrněných a průzkumných vozidlech. Jeho teleskopická tyč umožňuje vysunout zařízení z krytu, případně jej zase velmi rychle skrýt. Systém je vybaven termokamerami, laserovým dálkoměrem, nočním viděním vnitřní stabilizací a dalšími funkcemi. 

Rakety APKWS vyrábí společnost BAE systems a jejich maximální dosah je 5 km. Váha jedné střely se pohybuje okolo 16 kg a délka je 1905 mm. Celé zařízení je proto schopen ovládat pouze jeden operátor. Další obrovskou výhodou systému je také mobilita a přesnost daná laserovým naváděním. Zařízení totiž slouží k vyzbrojení netaktických (NTV) i taktických vozidel a může tak být namontováno na většinu vozidel s nákladním prostorem včetně pick-upů

 

Dle tvrzení výrobce, společnosti L3 Harris, je VAMPIRE levné a efektivní zařízení, které umožňuje pozemním silám zasáhnout cíle stojící běžně mimo jejich dosah. Zařízení VAMPIRE je schopné útočit na nepřátelské objekty ve vzduchu i na zemi. Celý systém je za použití běžných nástrojů možné ve dvou lidech sestavit za dvě hodiny. VAMPIRE by mělo být zcela samostatným zařízením, jehož senzorovou hlavici a munici je možné upravit v závislosti na konkrétní misi. Mělo by proto být schopné sestřelit ruské drony Geran-2, u kterých byly nalezeny ukrajinské SIM karty. 

První prototyp VAMPIRE vytvořila společnost L3 Harris v roce 2021 a ihned začala s jejím testováním. Systém byl poprvé demonstrován na konferenci amerických operačních sil v květnu 2022, kde sklidil velký úspěch. Americká vláda proto v souvislosti s tím v srpnu 2022 rozhodla, že bude VAMPIRE součástí dodatečného armádního balíku pro Ukrajinu. Ten vyšel Ministerstvo obrany Spojených států amerických na 1,3 miliardy dolarů. 

Systém VAMPIRE

Námořnictvo Spojených států amerických během půl roku poslalo na Ukrajinu již čtyři systémy VAMPIRE. Celkem by mělo USA na frontu do konce roku zaslat 14 systémů VAMPIRE a potřebnou munici v hodnotě 40 milionů dolarů. Příští dodávky VAMPIRE by měly mimo jiné také obsahovat rakety APKWS s programovatelnými zápalnými hlavicemi. Běžně je systém VAMPIRE používán americkou armádou jako air-to-ground zbraň, avšak v tomto případě slouží opačným způsobem, tedy k sestřelení bezpilotních letadel. L3 Harris je dlouhodobým kontraktorem armády USA, který jí dodává vysílačky, zaměřovače a další vojenskou technologii.

 

 

Tagy článku