Moderní tanky chce armáda získat v letech 2027-2030. Jde o realistický termín. Řešení by mělo být evropské

Moderní tanky chce armáda získat v letech 2027-2030. Jde o realistický termín. Řešení by mělo být evropské
Autor fotografie: KMW|Popisek: Leopard 2A7
14 / 04 / 2023, 14:00

Když do Přáslavic dorazil 21. prosince 2022 první Leopard 2A4, kterých Německo daruje v rámci tzv. kruhové výměny kompenzací za techniku odeslanou na Ukrajinu celkem 14 (a jeden vyprošťovací), byla spolu s tím živě diskutována otázka budoucnosti českého tankového vojska. Zaznělo, že by Česká republika měla zahájit jednání o pořízení padesátky nejmodernějších Leopardů ve verzi 2A7+. Armáda ještě nějakou dobu komunikovala přezbrojení na Leopardy 2A7 jako prakticky rozhodnutou věc, naposledy 31. ledna 2023 na svém twitterovém účtu. Jednání ale zahájena nebyla - namísto toho je zpracovávána studie proveditelnosti, podle které bude o novém typu rozhodnuto. V mezičase přicházejí do centrály mnichovské společnosti KMW, výrobce Leopardů 2, nové objednávky.

Při podpisu smluv o daru Leopardů 2A4 České republice ředitel sekce rozvoje sil MO plk.gšt. Petr Milčický uvedl: "Pořízení tanků Leopard 2A4 pomůže Armádě ČR získat zkušenosti s provozováním této techniky a tím vytvořit podmínky pro přechod na nový typ tanku odpovídající standardům NATO." Ačkoli Leopard 2A7 nejmenoval, zcela logicky se nabízela úvaha, že armáda přijetím tanků Leopard 2 dává najevo svou preferenci pro tento typ. Ještě 31. ledna 2023 na oficiálním twitterovém účtu AČR čteme: "První střelby tanku Leopard2 během zkoušek, kterými musí projít každý vojenský materiál před zařazením do výzbroje. Leopardy 2A4 nás připraví na nejmodernější Leopard ve verzi 2A7."

S modernizací Leopardů 2A4 na verzi 2A7 (resp. vyšší) se počítá po roce 2025. V podmínkách malé české armády a jejího jediného tankového praporu by z hlediska logistiky provozu, údržby ale i výcviku bylo nehospodárné provozovat dvě odlišné platformy. Například kombinaci darovaných Leopardů 2A4, následně modernizovaných, u Aktivní zálohy a pro výcvik, a amerických nebo jihokorejských tanků u profesionálních rot praporu.

V současné době se veřejná diskuse často obrací především pod dojmem obrovského polského nákupu tisícovky jihokorejských tanků K2PL Black Panther tímto směrem, případně je zdůrazňována potřeba posilovat transatlantickou vazbu, a tedy výhodnost pokusit se do výzbroje AČR přivést americké tanky Abrams, které Polsko rovněž ve velkém počtu nakupuje, a zájem o ně projevilo také Rumunsko. V situaci rostoucí poptávky po vojenské technice, kterou živí potřeba napravit dluhy vůči vlastním ozbrojeným silám, které především evropské státy nahromadily v dobách zdánlivě klidných a bezpečných, zaznívají netrpělivé hlasy, které české armádě vyčítají plán pořídit nové tanky v horizontu let 2027-2030, jak o něm hovořil na poslední schůzi výboru pro obranu náčelník generálního štábu Řehka.

S odkazem na KVAČR 2030, resp. jeho přílohu 4 na s. 53, která naznačuje pořízení náhrady za T-72M4 CZ v letech 2026-2028, je uvedený termín pokládán za odklad. Ačkoli v textu KVAČR samotném je náhrada za stávající tanky zmíněna v rámci milníku 2030. Toto Security Magazínu potvrdil také generální štáb, který uvedl: "Cílem armády je mít jednotky vyzbrojené novými tanky do roku 2030. Optimálním řešením je pořízení nejmodernější verze MBT, u které budou další změny ke splnění operačních požadavků NATO nejméně finančně a technologicky náročné."

Kromě faktu, že Leopard 2 již je ve výzbroji AČR zaveden, byť zatím v jediném exempláři, a nežádoucího stavu provozování dvou (resp. přechodně možná včetně dosluhujících T-72 až tří) platforem současně, je třeba vzít v úvahu také širší souvislosti. Je jistě pravda, že asijští nebo američtí výrobci mají z řady objektivních důvodů dnes vyšší výrobní kapacitu. Evropská unie soustavně pracovala na podřezávání větve, na níž sedí naše kolektivní bezpečnost, tím, že v rámci své taxonomie zařadila obranný průmysl mezi sociálně neudržitelná průmyslová odvětví. Tím omezila možnosti nejen velkých koncových dodavatelů, ale zasáhla do celého subdodavatelského řetězce.

Spolu s implicitním a naivním přesvědčením, že Evropě symetrický konflikt vysoké intenzity nehrozí, se nelze divit, že se evropští, tedy v širším úhlu pohledu naši domácí, výrobci potýkají s výrobními kapacitami a čelí "neférové" konkurenci firem z poněkud méně krátkozrakých koutů planety. Francouzský prezident Emmanuel Macron je dnes vystaven do značné míry právem přísné kritice za svá slova, která nedávno pronesl při návštěvě Číny. Nicméně jeho koncept strategické autonomie není vlastně ničím jiným než variantou na téma soběstačnosti. Transatlantické (a další spojenecké) vazby jsou žádoucí a je třeba je posilovat, ale Evropa by na nich neměla být závislá.

Až armáda dokončí svou studii proveditelnosti, z níž nepochybně jako realizovatelné varianty vyjdou pořízení tanků Leopard 2A7+, M1A2 Abrams a K2 Black Panther daleko před jakýmkoli jiným řešením, bude muset vláda rozhodnout o dalším postupu, a vzít přitom v potaz i geopolitické souvislosti a dlouhodobé zájmy České republiky. Mezi ty nepochybně patří, aby byl český a v dalším plánu evropský obranný průmysl výkonný a měl kapacity, které umožní rozvoj ozbrojených sil způsobem, který efektivně odstraší jakéhokoli případného agresora.

Úloha obranného průmyslu je v tomto ohledu nezastupitelná, a pohled na míru přímé vojenské pomoci bránící se Ukrajině je vypovídající: Spojené státy daleko před evropskými mocnostmi - což je jeden z důsledků podvázané pozice evropského obranného průmyslu. Obracet se v důsledku toho na mimoevropské dodavatele, protože "potřebujeme tanky teď a tady", tento neblahý stav jen posiluje. Domácí a evropský průmysl potřebuje, aby mu byly z cesty odstraněny zbytečné až nebezpečné překážky, je třeba rozvinout jeho kapacity a udržovat je na úrovni, která z evropských států Aliance učiní spolehlivé a rovnocenné partnery Spojeným státům.

Během schůze výboru pro obranu první náměstek ministryně obrany František Šulc zdůraznil příležitost, kterou přináší zavádění tanků Leopard 2 do výzbroje AČR v podobě prohloubení vztahů mezi českou, německou a rakouskou armádou. A záhy bude možné přidat také slovenskou armádu, která prochází podobným procesem. Tlak na výrobní kapacitu tanků Leopard 2 je značný a roste. Zejména z českého pohledu a při zkušenosti s českým akvizičním procesem a jeho těžkopádností je ale na místě se pozastavit nad netrpělivostí některých komentátorů. Období 2027-2030 pro přezbrojení 73. praporu zní zcela logicky a realisticky.

Leopard 2A7 v Evropě

Největším uživatelem tanků Leopard 2 je samozřejmě německý Bundeswehr. V jeho výzbroji dnes najdeme dvě desítky tanků verze 2A5, které již slouží jen k výcviku (včetně role nepřátelských tanků při cvičeních). Nejrozšířenější variantou ve službě je verze 2A6 a 2A6M v počtu necelých dvou stovek. Po padesáti tancích je pak zastoupeno zatím posledními verzemi 2A7 a 2A7V. Celkový počet Leopardů 2 ve stavu německé armády činí přes tři sta kusů, a kromě objednávek nových tanků bude Bundeswehr vytěžovat kapacity výrobce potřebou modernizovat tanky 2A6.

Mezi zeměmi, které v poslední době objednaly desítky nových tanků v poslední verzi, najdeme Maďarsko, které podepsalo smlouvu na 44 kusů varianty 2A7HU již v prosinci 2018 (kromě nich zařadilo do své výzbroje také 12 Leopardů 2A4 určených pro výcvik). Výroba maďarských tanků probíhá.

Zásadní z hlediska rychlé dostupnosti tanků Leopard 2A7+ pro nové zákazníky byla objednávka, kterou 18. února 2023 poslala do Německa norská vláda. Ke stávajícím 36 Leopardům 2A4NO (z nichž osm míří na Ukrajinu) pořizuje skandinávská země 54 nových Leopardů 2A7NO. Ještě zásadnější dopad může mít zakázka, o které se v médiích objevily spekulace v průběhu letošního března. Podle těchto zpráv může mít až o 250 Leopardů 2A7 v hodnotě asi osmi miliard eur zájem italská armáda.

Svých šest desítek Leopardů 2A4 plánuje na standard 2A7+ modernizovat také Bundesheer neutrálního Rakouska, kde rovněž z kraje roku probíhal přeškolovací výcvik českých řidičů. Modernizovatelnost starších verzí 2A4 a 2A5 kromě Německa demonstrovala také dánská armáda, která dnes disponuje bezmála padesátkou tanků Leopard 2A7DK. Jde o tanky pořízené z německých skladů v roce 1998 ve verzi 2A4 a postupně modernizované. O modernizaci svých třiceti Leopardů 2A6 uvažuje pro roky 2026-2030 také Portugalsko.

Podobně jaké Česká republika, také Slovensko získalo v rámci kruhové výměny z Německa darem 15 Leopardů 2A4, a lze očekávat, že i na Slovensku bude výhledově tématem jejich modernizace na soudobý standard a zájem pořídit moderní tanky pro vyzbrojení tankového praporu.

To vše lze vnímat nejen jako relativně dlouhou frontu, do níž se Česká republika v případě rozhodnutí pro Leopard 2 postaví, ale také jako příležitost pro evropský obranný průmysl, která mu pomůže se po letech ústrků postavit na nohy. V dlouhodobém horizontu přijde řeč na přezbrojení tanky nové generace. A i v tomto směru se zdá být žádoucí sáhnout po domácím, tedy evropském řešení. Součástí odpovědi generálního štábu bylo v tomto ohledu i následující sdělení: "Součástí této studie je i průzkum trhu, při kterém se hodnotí všechny dostupné tanky a vyvíjené projekty nových tanků. „European Main Battle Tank“ je společný projekt německé firmy Krauss-Maffei Wegmann (výrobce tanku Leopard 2) a francouzské firmy Nexter (výrobce tanku Leclerc). Tito výrobci společně pracují na vývoji tanku, který bude splňovat požadavky projektu německé a francouzské vlády „Main Ground Combat System“. Cílem tohoto projektu je vytvořit tank, který v budoucnosti nahradí tanky Leopard 2 a Leclerk zavedené do výzbroje německé a francouzské armády. Předpokládaný termín dodávky prvních tanků je v roce 2035 s možným zavedením do výzbroje po roce 2040."

Zdroj: Ministerstvo obrany, Generální štáb AČR, Výbor pro obranu

Tagy článku

-->