Modernímu bojišti dominují UAV, armáda potřebuje kvalitní PVO

Modernímu bojišti dominují UAV, armáda potřebuje kvalitní PVO
Autor fotografie: Ron Hurd / Flickr|Popisek: T-72
08 / 07 / 2024, 18:00

Doba se změnila. UAV na Ukrajině dominují stále více a nastupují masivnější útoky dronů. Jakákoli armáda, včetně AČR, chce-li být konkurenceschopná, musí mít špičkovou protivzdušnou obranu.

Na níže přiloženém videu je s největší pravděpodobností nemodernizovaný ruský T-72, ale celkem překvapivě i s reaktivním pancířem. Obecně snímky z Ukrajiny velmi často ukazují, že ruské tanky reaktivní pancíř nemají. Video ovšem jasně nazačuje, že je to v tomto případě zcela jedno. Taktika ukrajinských operátorů je zcela jednoduchá. Nasměrují sebevražedný dron na zadní část vozidla a snaží se zasáhnout prostor mezi věží a korbou, tedy nejslabší část tanku. 

Moderní radary PVO jako základ proti UAV

 

Je takřka jisté, že pokud by potulující se munice zasáhla tank v místě, jež je pokryté reaktivním pancířem, dron by neuspěl. UAV totiž nemá tandemovou nálož, to je takřka stoprocentní. Blok ochrany by vykryl výbuch UAV a samotný pancíř by zůstal nepoškozen. Ukrajinci tohle dobře vědí, navíc většina dronů nebude mít kumulativní nálože. Je proto třeba zasahovat slabá místa. Tank je neaktivní a zjevně postrádá kromě reaktivního pancíře jakékoli prvky moderní ochrany.

Obecně se nabízí otázka, jak se vozidla UAV mohou bránit. Zde je nutné poznamenat, že i izraelské Merkavy v Gaze mají nainstalovány mříže nad věžemi i přesto, že mají systémy aktivní ochrany Trophy. Je jisté, že Trophy bude fungovat proti moderní přenosné protipancéřové munici (PTŘS). Nad účinností proti dronům visí velký otazník. PTŘS jsou většinou naváděny laserem. UAV navádí operátor pomocí kamery, tedy ho systém aktivní ochrany nezachytí. Jedinou možností je špičkový protivzdušný radar. 

Merkava

A právě zde je zcela zásadní otázka, do jaké míry obecně současné MBT dokáží UAV za pomoci svých radarů zachytávat. Zřejmě totiž jen dost málo. Je naprosto jasné, že současné moderní bojové svazky budou muset mít ve svých řadách mobilní vozidla PVO. Proti dronům se velmi osvědčuje německý Gepard, byť se jedná o dost starý stroj. Jeho radar krátkého dosahu, řídící palebný systém a dva 35mm rychlopalné Oerlikony jsou pro drony smrtící. Automatické zaměření zrychluje reakci stroje, který je schopen poměrně přesně zasahovat relativně malé bezpilotní prostředky. 

Rychlá reakce výrobců na UAV ve formě nové PVO

 

Vojensko-průmyslový komplex poměrně rychle reaguje. V nedávné době byl švědskou skupinou BAE Systems představen protivzdušný Tridon Mk2. Ten má prakticky podobné vlastnosti jako Gepard, akorát jde o kolovou platformu a všechny systémy jsou modernější. Tridon má osvědčený 40mm rychlopalný Bofors se schopností zasahovat až na vzdálenost 12 km. Bude používat programovatelnou munici Bofors 3P, která bude obsahovat velké množství malých projektilů, Ty ve vzduchu vytvoří prakticky neprostupnou zeď, takže systém bude účinný i proti rojům UAV. 

Skyranger na podvozku Leopard

S reakcí nelenil ani Rheinmetal. Ten na Eurosatory 2024 předvedl svůj hybrid Leoparda od KNDS s věží Skyranger 35. Ta váží celkem slušných 4,5 tuny a opět používá vysoce tříštivou munici budoucnosti AHEAD (Advanced Hit Efficiency And Destruction) s časovačem. Prakticky se jedná o stejný případ jako Bofors 3P. Němci chtějí rodinu Skyrangerů implementovat na podvozek svého nového KF-51Lynxu a dalších vozidel. 

Drony zásadním způsobem aktuálně ovlivňují vývoj zbraňových systémů a donutí všechny moderní armády k výrazným změnám. Bude zcela nezbytné s velmi vysokou pravděpodobností sestřelu disponovat kvalitní PVO proti bezpilotním prostředkům. Vzhledem k ceně UAV je jisté, že útočné prapory budou čelit celým rojům dronů a jejich obranná kapacita bude muset být velmi vysoká. AČR si pořizuje moderní BVP, F-35 a zřejmě i Leopardy. Myslí MO na PVO dostatečným způsobem? 

 


Zdroj: Forbes

 

Tagy článku