Modernizace 30 let staré techniky je stejný nesmysl jako modernizovat 30 let starou škodovku (komentář Lumíra Němce)

Modernizace 30 let staré techniky je stejný nesmysl jako modernizovat 30 let starou škodovku (komentář Lumíra Němce)
Autor fotografie: VOP CZ|Popisek: T-72M4 CZ.
20 / 09 / 2020, 14:00

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na modernizaci tanků T-72M4 CZ. Za technické zhodnocení 33 strojů zaplatí 1,098 miliardy korun včetně DPH. Stroje získají v rámci přezbrojení 7. mechanizované brigády nové komponenty systému řízení palby, modernizace se také dočkají komunikační prostředky. Životnost tanků tak bude podle ministerstva prodloužena do roku 2030.

Armáda tak věří, že díky modernizaci tanků, bude moct dostát svým závazkům vůči NATO, ke kterým se Česká republika zavázala. A jedním z těchto závazků je i to, že v rámci obranného plánování NATO, poskytne AČR pozemní mechanizovanou brigádu těžkého typu, a to k 1. 1. 2026.

Těžká, tedy mechanizovaná brigáda v je českých podmínkách ustavena jako formace tří praporů mechanizované pěchoty na pásových bojových vozidlech a tankového praporu. Tato brigáda není určena k nasazení v mezinárodních misích na vzdálených místech planety. Tvoří základní součást pozemních sil, která v kombinaci s podobnými formacemi spojenců odstrašuje nebo odráží potenciálního nepřítele ohrožujícího naše nebo spojenecké území. Je tedy primárně určena k obraně republiky nebo k podpoře spojenců v okolních státech.

Otázkou ovšem je, jestli se představa těžké brigády v českém pojetí bude shodovat s představami koaličních partnerů. Modernizace 30 let staré techniky je stejný nesmysl, jako modernizovat 30 let starou škodovku. Renovací škodovky můžete získat krásného veterána, s kterým můžete vyjíždět na výlety, ale nikdy z ní neuděláte moderní vozidlo se všemi bezpečnostními prvky a technickým vybavením.

U vojenské techniky je to stejné. Renovací získáme nablýskané veterány, které se budou hodit k natáčení dobových filmů o ČSLA, nebo na dětské dny. Ale nemůžeme z nich udělat moderní bojovou techniku, která bude schopna obstát při plnění bojových úkolů nebo při obraně naší vlasti. Je super mít perfektně vyzbrojené a vybavené expediční sbory, ale není možné, aby současně síly určené k obraně republiky byly vybaveny starými hajtrami. Pokud by byl příští náčelník generálního štábu tankista, tak se možná dočkáme změn i u tankové techniky.

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.