Modernizace armády, neopomenout tanky, schopnost chránit hranice a čelit hybridním hrozbám - priority podle místopředsedy Výboru pro obranu Hofmanna

Modernizace armády, neopomenout tanky, schopnost chránit hranice a čelit hybridním hrozbám - priority podle místopředsedy Výboru pro obranu Hofmanna
Autor: Ministerstvo obrany, army.cz; fb profil poslance Hofmanna, koláž redakce|Popisek: T-72M4 CZ; Jan Hofmann (ODS)
15 / 12 / 2021, 14:00

Podle místopředsedy Výboru pro obranu Jana Hofmanna (ODS) se bude Armáda České republiky muset zaměřit na přípravu k ochraně hranic jak České republiky, tak Evropské unie. A za tím účelem bude potřebovat odpovídající moderní pozemní i leteckou techniku. Při práci ve výboru se chce zaměřit na modernizaci armády a její vybavenost pro účinnou odpověď na hybridní hrozby.

Nový výbor pro obranu se sešel 25. listopadu a zvolil mezi svými šestnácti členy nové čtyřčlenné vedení. Předsedou výboru je Miloslav Janulík (ANO) a místopředsedy jsou Josef Flek (STAN), Pavel Růžička (ANO) a Jan Hofmann (ODS). Zástupci koaličních stran mají ve výboru mírnou početní převahu nad zástupci stran opozičních v poměru 9:7. Je současně pravděpodobné, že řady výboru posílí současný ministr obrany v demisi Lubomír Metnar (ANO), který se ve svém dalším politickém působení podle svých slov hodlá otázkám obrany i nadále věnovat.

Mezi třemi novými tvářemi zastoupenými ve vedení Výboru pro obranu zastupuje barvy vládní ODS Jan Hofmann. Jako nový člen Výboru pro obranu nechce zatím práci minulých a odcházejícího ministra obrany komentovat. Během funkčního období se ze své pozice chce věnovat otázkám modernizace armády. "Obecně lze říci, že obrana je v Česku dlouhodobě podfinancována, což se s příchodem nového vedení snad brzy změní," říká s odkazem na koaliční program, který zdůrazňuje potřebu dosáhnout výdajů na obranu ve výši 2 % HDP do roku 2025.

V souvislosti s navyšováním obranného rozpočtu také Jan Hofmann očekává potřebu aktualizace Koncepce výstavby Armády České republiky (KVAČR) 2030 schválenou v roce 2019, která se v některých svých podstatných východiscích i stanovených cílech v důsledku především ekonomického vývoje rozchází s realitou.

V otázce nejsledovanějšího tendru, výběru a nákupu pásových bojových vozidel pěchoty, podobně jako jeho kolegové očekává, že se ministerští úředníci zdrží, tak jak v minulosti MO již avizovalo, dalších kroků až do doby, kdy na ministerstvo přijde nové politické vedení, a připouští, že zakázka může v nové situaci doznat změn. Souhlasí také s názorem designované ministryně obrany Jany Černochové, že schopnosti tzv. brigádního úkolového uskupení těžkého typu se neopírají jen o BVP, ale že je třeba se začít zabývat také otázkou hlavních bitevních tanků: "Ano souhlasím. Aktuální situace tomu napovídá," říká k tomuto problému Jan Hofmann.

"Armáda se bude muset zaměřit na přípravu při ochraně hranic jak Česka, tak i EU. K tomu by měly sloužit jak nové vozy, tak i drony a další," odpověděl místopředseda výboru na otázku, zda po odchodu spojeneckých jednotek z Afghánistánu souhlasí s tím, že se úkoly AČR více přesouvají do oblasti obrany vlastního teritoria, případě působení v evropském prostoru. A v tomto ohledu lze tedy očekávat určitý nesoulad či potřebu vysvětlit si principy budoucího směřování AČR mezi nově nastupujícím vedením MO a stávajícím vedením armády, které během léta nově identifikovalo priority a předřadilo nákup lehkých útočných vozidel pro výsadkáře před akvizici samohybných minometů pro mechanizované brigády.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace