Modernizace armády Slovenské republiky

Modernizace armády Slovenské republiky
Autor fotografie: Mediální stránka MO SR|Popisek: UH-60 ASR
23 / 01 / 2022, 13:00

Stejně jako AČR a ostatní armády bývalé Varšavské smlouvy se Armáda Slovenské republiky (ASR) potýká s otázkami modernizace, tedy nahrazení zastaralé techniky sovětské provenience moderní technikou dle standardů NATO.

Slovenské vzdušné síly stále provozují MiG-29. Dlouhou dobu jednali se SAAB o nákupu JAS-39 C/D GRIPEN, kdy toto bylo vítáno ze strany ČR i Maďarska v rámci kompatibility vzdušných sil těchto třech zemí. Slovensko se však podobně jako Polsko začalo více orientovat na USA a rozhodlo se jako Polsko pro F-16. První č piloti jsou již na výcviku v USA. Orientaci na USA potvrzuje i fakt, že v rámci vrtulníkové letky provozuje kromě Mi-17 i UH-60 Black Hawk. Právě finanční náročnost této akvizice měla zastavit další projekty.

V rámci letectva dále ASR provozuje L-39, L-410 a dopravní SPARTAN. Vzdušné síly ASR též očekává, krom stíhacích letounů, i modernizace PVO, a to jak raketové techniky, tak radiolokátorů. Celkem moderní jsou PMU-300, ale za horizontem jsou jednoznačně systémy KUB, otázkou je, jakou má ještě životnost palivo v raketách. Dále používá pro objektovou ochranu na krátkou vzdálenost z ramene odpalované střely IGLA. Jsou to IR naváděné střely, jejich výhodou je snadná manipulovatelnost, nevýhodou je, že zdroj je chemický článek, tedy jakmile se jednou zapne, tak nejde vypnout a chemická reakce proběhne až do vyhoření článku. A právě vzhledem k chemikáliím bude končit životnost článků, jež, pokud nemá licenci, může ASR nakoupit v Rusku, nebo musí pořídit jiný prostředek.

Situace v pozemních silách je ještě složitější, kdy ASR provozuje T-72 M1, OT-90, BVP-1 a BVP-2, tažené 90 mm minomety, ShKH DANA a PTŘS KONKURS. Kromě houfnic DANA má ASR v arzenálu i moderní 155 mm ShKH ZUZANA. Připravuje se akvizice kolových vozidel (KBVP), kdy horkým kandidátem je PATRIA, ve hře je samozřejmě PANDUR II. Obě vozidla soutěžila i v rámci akvizice pro AČR, kdy poražená PATRIA to nesla velmi těžce.

Uvidíme, jaký bude výsledek tentokrát, ale faktem je, že pro ČR by bylo výhodnější vítězství PANDUR II, jednak vzhledem k pozdější kompatibilitě obou armád v tomto segmentu a též k možnosti zapojení jak českého, tak i slovenského obranného licence. Je možno též dodat, že vlastník licence na výrobu PANDUR II, společnost CSG, má na Slovensku dceřinou společnost a je výrobcem dodavatelem ShKH ZUZANA pro ASR.

Jak se vyjádřil jeden představitel ASR, ministři i NGŠ se střídají a každý má své hobby a podle toho se mění i priority modernizace ASR. V nejpokročilejším stádiu je nákup stíhacích letounů a KBVP, ale jak se říká, dokud to nestojí na dvoře, je to jen zbožné přání. A těch potřeb a přání má ASR jak vidno obrovské množství.

Zdroj: www.mosr.sk

Tagy článku

-->