Modernizace tankových sil - Itálie vsadila na osvědčené řešení v podobě Leopardů

Modernizace tankových sil - Itálie vsadila na osvědčené řešení v podobě Leopardů
Autor fotografie: www.esercito.difesa.it, (CC BY 2.5) |Popisek: Italský tank Ariete
14 / 08 / 2023, 11:00

S vývojem války též významně narostly požadavky na modernizaci tankových jednotek. Absolutním hitem sezóny je LEOPARD 2A8. Třeba Itálie se rozhodla pro tento typ MBT, stejně jako v AČR. Znamenalo by to, že Itálie zcela vyřadí, nebo alespoň uloží do mobilizačních zásob, své MBT C-1 ARIETE. Jenže podle posledních informací, než dojde k přestavbě tankových sil Itálie na LEOPARD, uteče „hodně vody“ a možná nedojde ani k unifikaci tanku, tedy přechodu pouze na LEOPARD. Italská vláda proto měla s domácím konsorciem IVECO a OTO MELARA podepsat kontrakt v hodnotě € 848.8 milionů (což podle současného kurzu je cca 20 582 041 920 korun).

Itálie podepsala dohodu o modernizaci 90 tanků ARIETE s CIO, společným podnikem italských firem IVECO a OTO MELARA, s opcí na dalších 35 kusů. Země má flotilu 200 tanků ARIETE, ale pouze 50 je v provozu. Dohoda, podepsaná 2. srpna, se připravovala měsíce, ale získala vyšší prioritu, protože Itálie se snaží posílit své tankové kapacity vzhledem k válce na Ukrajině. Práce na modernizaci budou zahrnovat nové motory o výkonu 1 500 koní, které nahradí starší verze s výkonem 1 300 koní, nové sady protiminové ochrany a extra pancéřování, repasované věže, nový systém řízení palby a softwarově upravené komunikační prostředky.

Minulý měsíc italská ministryně obrany Isabella Rautiová řekla parlamentu, že země potřebuje více než 250 bojových tanků, aby splnila požadavky NATO. Vláda hodlá tohoto cíle dosáhnout modernizací Ariete a také nákupem 133 nových bojových tanků Leopard 2A8 od německé firmy Krauss-Maffei Wegmann (KMW). Italský zdroj obeznámený s dohodou uvedl, že Řím bude vyžadovat podíl italského obranného průmyslu u tanků LEOPARD 2A8, což znamená, že některé výrobní procesy nebo výbavu zabezpečí italské firmy. Itálie jako taková pravděpodobně letos neuzavře dohodu o dodávce LEOPARD 2A8. Byla též zvažována možnost prodeje celého nebo části podniku OTO MELARA, který v současnosti vlastní italská státem kontrolovaná firma Leonardo. Ale diskuze o této variantě s rostoucí potřebou tanků a modernizací ARIETE zcela utichly. V posledních měsících se šířily zvěsti, že francouzská nebo německá firma koupí OTO MELARA, což v případě pořízení LEOPARD 2A8 by směřovalo spíše do Německa. Ale není jisté, zda by se opět nejednalo o boj mezi KMW a RHEINMETALL. Potenciálně by se mohlo jednat i o konsorcium KNDS, což by zapojilo jak německé, tak francouzské firmy.

Italská vláda mimo tato jednání podepsala smlouvu v hodnotě 925 milionů EUR (cca 22 424 220 000 korun) s LEONARDO a italskou loděnicí FINCANTIERI na nákup tří pobřežních hlídkových plavidel, nazvaných PPX, s opcí na tři další. Dohoda podepsaná se společným podnikem obou firem ORIZZONTE SISTEMI NAVALI a oznámená 31. července počítá s výrobou 95 metrů dlouhých plavidel s výtlakem 2 300 tun a schopných pojmout 97 členů posádky. V prohlášení společnosti uvedly, že plavidla budou mít takzvaný námořní kokpit vyvinutý pro plavidla PPA italského námořnictva. Můstek, navržený s pomocí námořních pilotů, aby připomínal kokpit letadla, obsahuje pouze dva navigátory, kteří vykonávají práci, kterou osm navigátorů vykonává na italských fregatách FREMM.

Tyto dva kontrakty přicházejí v době, kdy Itálie zveřejnila své údaje o exportu v oblasti obranného průmyslu za rok 2022, který činil 5,23 miliardy EUR v licencích – 5% nárůst oproti roku 2021. Největší destinací pro export bylo Turecko s celkovou hodnotou 598 milionů EUR. Součástí je i smluvní prodej náhradních dílů a zajištění logistiky pro ankarskou flotilu bitevních vrtulníků T129 italské konstrukce.

3. srpna se italská vláda pokusila dostat schvalování vývozu zbraní přímo pod vládní, tedy politickou kontrolu, spíš než pod dohled byrokratů. Podle návrhu zákona, který ten den schválil vládní kabinet a který nyní míří k hlasování do parlamentu, by prodej zbraní řídil a monitoroval meziresortní výbor, nikoli jediný odbor na ministerstvu zahraničí.

Jak již bylo zmíněno, vlády států NATO mění programy modernizace zbraňových systémů, kdy zbrojovky EU mají určité kapacity, začínají být tedy preferovány modernizace či diverzifikace, zachování modernizované současné techniky a její postupné doplnění technikou nejmodernější úrovně.

Při tom všem není ale možno plně zásobovat bojující Ukrajinu. Lze realizovat opravy nebo doplňovat ztráty, ale i evropské armády počítají, co mají k dispozici a jaké mají zálohy. A zdá se, že co se záloh týče, jsou na tom země NATO/EU v nepříliš dobré kondici.

Rozhodnutím NATO bylo vytvořit proces k unifikaci a standardizaci. Takže například BVP nebo MBT by měly být unifikovány, tankisté z Německa by měly být schopni používat tanky ze Slovenska apod. Jenže vše vyžaduje čas a výrobní kapacity, a zdá se, ani jedno není k dispozici.

Itálie tedy prvoplánově zmodernizuje ARIETE, což znamená zaměstnanost a politický tah, a pak někdy a nějak obmění tankové síly na LEOPARD 2A8. Ale pokud všichni budou modernizovat vlastní armády a nakupovat, Ukrajina je odsouzena ke gigantickému zadlužení ,nebo ekonomickému zhroucení.

 

Zdroj: defensenews.com, popularmechanics.com, eurasiantimes.com, economist.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.