Modernizované Super Tigery pro thajské letectvo

Modernizované Super Tigery pro thajské letectvo
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: F-5ST Super Tigris
02 / 07 / 2018, 11:00

Společnost Elbit Systems koncem května slavnostně představila modernizovaný letoun F-5ST Super Tigris pro thajské letectvo. To v současné době provozuje celkem 24 letounů F-5, z nichž minimálně 14 má projít poměrně rozsáhlou modernizací.

Pro thajské letouny typu F-5E/F se nejedná o první velký upgrade. Už mezi roky 1999 až 2004 proběhla ve spolupráci s izraelskou společností IAI modernizace zhruba třicítky strojů na verzi označovanou jako F-5T/S Tigris. V rámci ní došlo krom jiného k implementaci radaru Elta EL/M-2032 s řízenými střelami vzduch-vzduch krátkého dosahu Python 3 a Python 4.

psali jsme: Ruské letectvo: Obr na hliněných nohou?

Dlouhou dobu se mělo za to, že zbývající thajské F-5T nahradí švédské víceúčelové stíhací letouny JAS-39C/D Gripen. Ty sice Thajsko nakoupilo, ale jen v počtu 12 strojů. Nicméně o jeden přišlo minulý rok při letecké přehlídce a nákup dalších šesti letounů dosud nebyl potvrzen. A protože se thajské letectvo na podzim 2014 dohodlo s izraelskou společností Elbit na další modernizaci F-5T, tak k přímému nahrazení tohoto typu Gripeny v nejbližší době ani nedojde.

Ačkoliv thajské letectvo objednalo původně modernizaci desítky letounů na verzi označovanou jako Super Tigris, nakonec doobjednalo upgrade dalším čtyřem letounům včetně vylepšení radaru. U všech 14 letounů se počítá se strukturálními úpravami a prodloužením technické životnosti ze 7 200 na 9 600 hodin, což má umožnit provoz strojů do roku 2030. Společně s vylepšeným radarem budou moci také nést novější střely vzduch-vzduch krátkého dosahu Python-5 a středního dosahu Derby. Krom toho budou všechny stroje vybaveny kontejnerem pro elektronický boj Sky Shield a thajským datalinkem umožňujícím výměnu dat s dalšími letouny. Některé zdroje pak hovoří v rámci modernizace o instalaci nových komunikačních zařízení, novém záznamníku obrazu, počítači (mission computeru), vylepšeném řídicím systému prostředí ECS, novém head-up displeji a barevných multifunkčních displejích.

psali jsme: Americké letectvo plánuje dřívější vyřazení B-1 a B-2 než B-52

Všechna výše uvedená vylepšení dávají vědět, že thajské letectvo bude disponovat pro vzdušný boj jedním z nejlépe vybavených F-5 na světě. Přeci jen izraelské protiletadlové střely Derby patří kvůli své maximálnímu dosahu 50 km do kategorie BVR (A beyond-visual-range), tedy jsou určené pro boj mimo vizuální viditelnost. Stejně tak střely Python-5 s dosahem do 20 km snesou nejpřísnější kritéria a jsou označována za nejlepší střelu této kategorie v silném izraelském letectvu.

psali jsme: Lockheed Martin dodal francouzskému letectvu první transportní letoun C-130J Super Hercules. Další tři stroje ještě dostane

Prvním modernizovaným letounem se stal dvoumístný stroj F-5F (21105), další budou následovat. Zda se thajské letectvo rozhodne modernizovat i další své letouny F-5 není jasné.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autor: Michal Polák

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace